Rīta Panorāma

Intervija ar Signiju Rozi un grupu «The Sound Poets»

Rīta Panorāma

Kāds itālis 96 gadu vecumā ieguvis augstāko izglītību

Austrālijā plaukst sēņu audzēšana pilsētās

Austrālijā plaukst sēņu audzēšana pilsētās

Daudzu valstu pilsētvidē arvien populārāki kļūst dažādi ar lauku darbiem saistīti hobiji. Kāds iekārtojis tomātu audzētavu uz sava balkona, citi savos nelielajos pilsētas dārzos pamanās pat turēt vistas. Tomēr pēdējā laikā īpašu interesi izraisījusi kāda cita ''zaļo pirkstiņu'' nodarbe – sēņu audzēšana.   

Dažādu krāsu un garšu sēnes domātas austrāliešu pusdienu galdam, taču tās neražo kāds liels komerciāls uzņēmums. Mikijs Pasko un Eimija Kristiansena sevi sauc par pilsētas lauksaimniekiem un reizē arī nedaudz par mikologiem jeb sēņu pētniekiem.

Kad zināšanas rokā, sēņu audzēšanā rezultāts nav ilgi jāgaida.

“Sēnes aug ļoti ātri. Viena no mūsu sugām, rozā austersēne, ir gatava ražas novākšanai pat piecu dienu laikā!” stāstīja Mikijs.

Mikijs un Eimija savas sēnes audzē konteineros, kas izvietoti viņu Brisbenas mājas nelielajā pagalmā. Nodarbe sākās kā hobijs, kad draugi viņiem uzdāvināja speciālu sēņu audzēšanas komplektu.

“Tā ir pilnīgi jauna pasaule. Tas bija kā mācīties par kādu citu Saules sistēmas planētu, par kuras eksistenci tu iepriekš nezināji,” atzina Eimija.

“Sākumā pat pārlikām mūsu kondicionētāju no guļamistabas uz šejieni, lai sēnes varētu augt, kamēr mēs augšā svīdām,” atcerējās Mikijs. 

Kopš tā laika hobijs kopā ar sēnēm tikai audzis augumā un pārvērties par nelielu biznesu. Pāris tagad piegādā eksotiskas sēnes restorāniem visā Brisbenā.

“Pirms Covid-19 mēs piegādājām 120 kilogramus nedēļā, kopumā apkalpojot 95% no pilsētas restorāniem, un nedaudz tirgojām arī tirgos,” stāstīja Mikijs.

Covid-19 ierobežojumi smagi skāruši restorānu biznesu un līdz ar to ietekmējuši arī sēņu audzētājus. Taču viņi neskumst, jo parādījusies jauna niša. Arvien vairāk citu austrāliešu vēlas iemācīties audzēt sēnes savos nelielajos dzīvokļos un dārzos, tāpēc Eimija un Mikijs tagad ir gatavi to arī mācīt. Kā jau Covid-19  laikā pienākas – pasniedzot lekcijas tiešsaistē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti