Austrālija aicina Eiropas Komisiju pārskatīt lēmumu par Covid-19 vakcīnu piegādes bloķēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Austrālijas valdība piektdien aicināja Eiropas Komisiju (EK) pārskatīt Itālijas lēmumu bloķēt vietējā rūpnīcā ražoto “AstraZeneca” vakcīnu eksportu uz Austrāliju. Šīs valsts vadība gan uzsvērusi, ka Eiropas rīcība neietekmēs Austrālijas iedzīvotāju imunizāciju pret Covid-19, jo nepieciešamo vakcīnu daudzumu Austrālija esot gatava saražot pati savās ražotnēs.

ĪSUMĀ:

  • ES pēc Itālijas lūguma bloķē "AstraZeneca" vakcīnas eksportu uz Austrāliju.
  • Itālijas valdība skaidro, ka ES valstīm pašām trūkst Covid-19 vakcīnu.
  • Austrālijas valdība vēsta, ka vakcinācijai vajadzīgo daudzumu varēs saražot Austrālijā.

Austrālija pati ražos Covid-19 vakcīnas pēc tam, kad Itālija bloķē piegādes
00:00 / 02:50
Lejuplādēt

Šī ir pirmā reize, kad Brisele neatļauj Eiropas Savienībā (ES) ražoto vakcīnu izvešanu uz trešajām valstīm. Eiropas Komisija pēc Itālijas valdības lūguma liegusi britu un zviedru farmācijas uzņēmumam “AstraZeneca” no tai piederošās ražotnes Itālijā piegādāt 250 tūkstošus Covid-19 vakcīnas devu Austrālijai.

Itālijas Ārlietu ministrija skaidrojusi, ka vakcīnas eksports bloķēts, jo Eiropas Savienībā trūkst vakcīnu, bet “AstraZeneca” kavējas ar solīto vakcīnas devu piegādi ES valstīm.

Vispirms pašiem, pēc tam citiem

Roma kā pirmā izmantojusi ES janvārī apstiprināto vakcīnu eksporta kontroles mehānismu, kas uzliek par pienākumu ražotājiem vispirms izpildīt saistības pret bloka dalībvalstīm, bet tikai pēc tam eksportēt Covid-19 vakcīnas ārpus ES teritorijas.

Mehānisma ieviešana bija ES atbilde uz ražotāju nespēju nodrošināt solīto vakcīnu daudzumu. Briseli īpaši saniknoja “AstraZeneca”, kam līdz marta beigām bija jāpiegādā ES valstīm 90 miljoni vakcīnas devu, bet tā vietā ES valstis saņems tikai 40 miljonus.

Itālijas premjerministrs Mario Dragi pārējiem ES dalībvalstu vadītājiem nesen sacīja, ka blokam ir bargi jāvēršas pret farmācijas uzņēmumiem, kuri nespēj piegādāt pietiekamu daudzumu Covid-19 vakcīnas devu. Vakcīnu deficīta dēļ ES iedzīvotāju potēšana pret Covid-19 norit krietni gausāk nekā daudzās citās valstīs. Arī Francija brīdinājusi, ka varētu sekot Itālijas piemēram, lai gan tur pašlaik vēl neražo Covid-19 vakcīnas.

Austrālijas premjerministrs Skots Morisons piektdien sacīja, ka viņa valdība esot rēķinājusies ar EK veto vakcīnu eksportam uz trešajām valstīm. Neraugoties uz to, austrāliešu vakcinācija turpināšoties, kā plānots, vēsta ziņu aģentūra “Associated Press”.

Morisons atzina, ka saprot Itālijas bažas, jo Itāliju pandēmija skārusi daudz smagāk nekā Austrāliju. Itālijā reģistrēti vairāk nekā 2,9 miljoni inficēšanās gadījumu un 99 000 cilvēku ir miruši, bet Austrālijā šie rādītāji ir aptuveni 100 reizes mazāki: inficējušies 29 000 cilvēku, no kuriem 900 ir miruši.

"Itālijā katru dienu mirst ap 300 cilvēku, tādēļ es saprotu lielo satraukumu, kas ir Itālijās un daudzās citās Eiropas valstīs," teica Morisons.

Austrālijas Medicīnas asociācijas prezidents Omars Horšids gan paudis nožēlu, ka pasaulē galvu paceļ "vakcīnu nacionālisms".

Austrālija gatava ražot pati

Arī veselības ministrs Gregs Hants mierināja, ka ES lēmums nekavēs valsts iedzīvotāju vakcināciju pret Covid-19.

“Šī vakcīnu krava nebija ieskaitīta mūsu piegādēs štatiem un teritorijām. Mēs šonedēļ saņēmām pirmo “AstraZeneca” vakcīnu kravu – 300 tūkstošus devu. “AstraZeneca” rīcībā ir dziļa un plaša globālo piegāžu ķēde, un mēs esam pārliecinājušies, ka uzņēmums turpinās efektīvi izmanot šo dziļo un plašo globālo piegāžu ķēdi,” Hants sacīja žurnālistiem.

Ministrs piebilda, ka valstis konkurē par iespējām saņemt pēc iespējas vairāk Covid-19 vakcīnu.

“Tieši tāpēc valdība nodrošināja, ka mūsu valsts pati spēs saražot vakcīnas. 15 miljonus “AstraZeneca” vakcīnu devas saražos biotehnoloģiju uzņēmums “CSL” Melburnā.

Esmu saņēmis apstiprinājumu tam, ka uzņēmums spēs nodrošinās vienu miljonu vakcīnu devu nedēļā,” apgalvo Hants.

Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka ES eksporta kontroles mehānisms var pakļaut briesmām Covid-19 vakcīnu globālo piegāžu ķēdi. Eiropas Savienība ir viena no lielākajām vakcīnu ražotājām pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti