Austrālijā notiek demonstrācijas par monarhijas atcelšanu

Austrālijā ceturtdien norisinās demonstrācijas par monarhijas atcelšanu valstī. Antimonarhisti devušies Brisbenas, Sidnejas, Melburnas un Kanberas ielās.

Austrālijā notiek demonstrācijas par monarhijas atcelšanu
00:00 / 00:49
Lejuplādēt

Paziņojumos par protestiem teikts, ka tie nosodīs pagātnes zvērības un Lielbritānijas kolonizācijas pašreizējo ietekmi Austrālijā. Demonstrācijas organizē divas aktīvistu grupas.

Monarhijas atbalstītāji atzinīgi vērtē karalienes Elizabetes II valdīšanas laiku, tikmēr daži pamatiedzīvotāju līderi apgalvo, ka Lielbritānijas monarhijai ir vardarbīga vēsture.

Karalienes Elizabetes II nāve ir izraisījusi diskusijas par valsts statusu. 1999. gadā referendumā lielākā daļa jeb 55% austrāliešu nobalsoja par monarhijas saglabāšanu, paturot Apvienotās Karalistes monarhu kā valsts galvu.

Austrālijas premjerministrs Entonijs Albanīzs paziņojis, ka aiz cieņas pret mirušo Lielbritānijas karalieni Elizabeti II pagaidām neplāno rīkot referendumu par monarhijas atcelšanu valstī. Albanīzs ir vairākkārt norādījis, ka plāno padarīt Austrāliju par republiku. Pēc viņa teiktā, katram austrālietim vajadzētu būt iespējai kļūt par valsts galvu.

Austrālija nav vienīgā Britu sadraudzības valsts, kas apsver izmaiņas tās konstitūcijā. Piemēram, 2021. gadā Karību reģiona salu valsts Barbadosa atteicās no karalienes Elizabetes II kā oficiālās valsts galvas un kļuva par republiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti