Pusdiena

Salaspils kodolreaktora likvidēšana nav sākta arī šogad

Pusdiena

Pusdiena 28.10.2017

Austrālijā ministra dubultpilsonības dēļ valdība zaudē vairākumu

Austrālijā ministra dubultpilsonības dēļ valdība zaudē vairākumu

Izjaukts Austrālijas premjerministra Malkolma Tērnbula valdības vairākums parlamentā. Augstākā tiesa piektdien, 27. oktobrī, atzinusi, ka vicepremjers, kurš ieņem reizē arī lauksaimniecības ministra amatu, pārkāpis noteikumu par dubultpilsonību, līdz ar to viņam jāzaudē deputāta mandāts un ministra amats.  

Austrālijas konstitūcija aizliedz kandidēt parlamenta vēlēšanās personām, kurām ir dubultpilsonība. Kopumā tiesa izskatīja septiņas lietas par deputātu tiesībām piedalīties vēlēšanās, un tikai diviem no viņiem lēmums bija labvēlīgs.  

Austrālijas tiesa piektdien atzinusi vicepremjeru un lauksaimniecības ministru Bārnabiju Džoisu par neatbilstošu ieņemamajiem amatiem viņa dubultpilsonības dēļ. Viņš saskaņā ar Austrālijas konstitūciju nedrīkstēja kandidēt parlamenta vēlēšanās, jo viņam bija citas valsts pilsonība. Šajā gadījumā vicepremjeram bijusi Jaunzēlandes pilsonība, jo tajā valstī ir dzimis viņa tēvs.

Par spīti tam, ka valdība aizstāvējusi vicepremjeru, apgalvojot, ka vēlēšanu laikā viņš nav zinājis par šo faktu, tiesas lēmums Džoisam bijis nelabvēlīgs.

Runājot ar žurnālistiem pēc tiesas lēmuma paziņošanas, Džoiss atvainojās par neērtībām, kuras radušās viņa dubultpilsonības dēļ. Tagad, lai aizpildītu viņa, kā arī vēl viena ministra vietu, valdībai ir jārīko papildvēlēšanas. Plānots, ka tās notiks 2. decembrī. Eksperti pauduši, ka Džoiss, visticamāk, tiks no jauna ievēlēts.

Tāpat dubultpilsonības dēļ vietas parlamentā zaudējuši arī Nacionālās partijas līdera vietniece Fiona Naša, Vienas nācijas partijas senators Malkolms Roberts un bijušie "zaļo" senatori Skots Ludlams un Larisa Votersa.

Turpretī labvēlīgu lēmumu tiesa pieņēmusi diviem citiem politiķiem - senatoram Nikam Ksenofonam un bijušajam federālo resursu ministram Metam Kanavanam. Kanavans jau jūlijā dubultpilsonības dēļ pats atkāpās no amata, bet Ksenofons savukārt pats informēja Augstāko tiesu, ka viņa tēvs ir dzimis Kiprā.

Savukārt Austrālijas premjerministrs pēc Augstākās tiesas lēmuma paziņošanas pauda neizpratni, jo nebija gaidījis šādu iznākumu, taču viņš uzsvēra, ka valdības darbs turpināsies, tāpat kā ierasts.

Taču Austrālijas Augstākās tiesas lēmumam ir plašāka rezonanse, jo tas ir negatīvi ietekmējis premjerministra Malkolma Tērnbula vairākumu parlamentā.

Līdz šim Tērnbulam bija viena cilvēka vairākums parlamentā, tās ir 76 balsis no kopumā 150. Lai saglabātu vairākumu parlamentā, tagad Austrālijas premjerministram ir jāpiesaista kāds neatkarīgais deputāts vai kāds no mazākajām politiskajām grupām parlamentā.

Daudzi no neatkarīgajiem ir pauduši arī atbalstu koalīcijai. Bez partijas esošā deputāte Ketija Makgovana norādīja, ka atbalstīšot vairākuma valdību, lai dotu tai lielāku elastību.

Tāpat Austrālijas tiesas lēmums aktualizējis jautājumu par dubultpilsonības kritēriju, vai gadījumā šis punkts konstitūcijā nav novecojis un vai tajā nav nepieciešams veikt izmaiņas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti