Austrālija ievērojami palielinās aizsardzības izdevumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pieaugot Ķīnas radītajiem apdraudējumiem un samazinoties ASV vadošajai lomai pasaulē, Austrālija nolēmusi palielināt izdevumus aizsardzībai. Par to trešdien paziņoja valsts premjerministrs Skots Morisons. Viņš brīdināja, ka pēc Covid-19 pandēmijas pasaule būs daudz nestabilāka un nedrošāka.

ĪSUMĀ:

  • Austrālija militārajiem izdevumiem atvēlēs par 40% vairāk nekā plānots.
  • Morisons saka, ka pēc Covid-19 pandēmijas pasaule būs daudz nedrošāka.
  • Austrālijas attiecības ar tās lielāko tirdzniecības partneri Ķīnu pēdējos gados ir pasliktinājušās.

Austrālijas jaunā aizsardzības stratēģija paredz pastiprināt gan militārās, gan kiberaizsardzības spējas. Austrālijas bruņotie spēki samazinās līdzdalību starptautiskajās operācijās, lai pastiprinātu militāro klātbūtni Indijas okeānā un Klusajā okeānā, kur arvien agresīvāk savu varenību izrāda Ķīna.

Austrālija ievērojami palielinās aizsardzības izdevumus
00:00 / 02:50
Lejuplādēt
Austrālija nākamajos desmit gados aizsardzībai atvēlēs 270 miljardus dolāru (240 miljardi eiro), kas ir par 40% vairāk, nekā paredzēja līdzšinējā militārā stratēģija, ko publicēja 2016. gadā, vēsta raidsabiedrība “SBS News”. Valdība ir apņēmusies ik gadu aizsardzībai novirzīt vismaz 2% no valsts iekšzemes kopprodukta. To no saviem sabiedrotajiem ir pieprasījis ASV prezidents Donalds Tramps.

Lielāko daļu līdzekļu paredzēts ieguldīt, lai uzlabotu pašreiz bruņojumā esošās ieroču sistēmas un attīstītu jaunas ieroču sistēmas. Austrālija arī gatavojas iegādāties modernākās tāla darbības rādiusa raķetes.

Vairāk nekā 15 miljardus dolāru (9,2 miljardi eiro) atvēlēs bruņoto spēku kiberspēju uzlabošanai. Austrālijas valdības institūcijas un uzņēmumi pēdējos gados ir pieredzējuši virkni kiberuzbrukumu, kuros vaino Ķīnu.

Austrālijas premjerministrs Skots Morisons paziņoja, ka valstij ir jābūt gatavai pēcpandēmijas pasaulei, kurā, pēc viņa teiktā, pieaugs neziņa un pastiprināsies lielvaru cīņa par globālo dominanci.

“Mums ir jāsagatavojas pēcpandēmijas pasaulei, kas būs nabadzīgāka, daudz bīstamāka un daudz nemierīgāka. Mūsu sala ir bijusi priviliģēta, daudzas desmitgades baudot mieru un stabilitāti. Taču pašlaik mēs saskaramies ar globālu ekonomisko un stratēģisko neziņu, kādu Austrālija nav pieredzējusi kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem un četrdesmitajiem gadiem, kad sagruva reģionālā un globālā kārtība,” brīdināja Morisons.

Austrālijas premjers atzina, ka 25 miljonu iedzīvotāju lielā valsts militāro iespēju ziņā nespēj sacensties ar reģionālajiem sāncenšiem. Piemēram, Ķīnas šī gada militārais budžets ir 178 miljardi ASV dolāru (158 miljardi eiro). Vienlaikus Austrālija vēlas nostiprināt reģionālās lielvaras statusu un atturēt naidīgas valstis no militāra spēka pielietošanas.

Austrālijas attiecības ar tās lielāko tirdzniecības partneri Ķīnu pēdējos gados ir pasliktinājušās. Kanbera ir apsūdzējusi Pekinu centienos ietekmēt Austrālijas iekšpolitiku.

Spriedze starp abām valstīm pastiprinājās gada sākumā, pēc tam kad Austrālija aicināja veikt starptautisku izmeklēšanu par Covid-19 izcelsmi. Ķīna ir aicinājusi savus pilsoņus neapmeklēt Austrāliju, paaugstinājusi muitas tarifus Austrālijā ražotajām precēm un piespriedusi nāvessodu austrālietiem, kuru apsūdzēja narkotiku kontrabandā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti