Pasaules panorāma

Tuvojoties ziemai Covid atkal liek domāt par ierobežojumiem

Pasaules panorāma

Latvijas karavīri misijā Kosovā, kas arvien trausla zona

Tuvojoties salam migranti joprojām Baltkrievijas pierobežā

Aukstumā migrantiem no Baltkrievijas robežas šķērsošana kļūst par dzīvības vai nāves jautājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Migrantu plūsma, kas vasarā no Baltkrievijas sāka plūst uz Latviju, Lietuvu un Poliju, līdz ar rudens atnākšanu nebūt nav apsīkusi, un palielinās bažas par traģisku situāciju, ko var izraisīt ziemai raksturīgu laika apstākļu iestāšanās. Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite vēsta, ka Baltkrievijā pie Eiropas Savienības (ES) valstu robežām joprojām gaida 6000 līdz 7000 migrantu.

Vācija apsver pastiprināt patruļas uz savas robežas ar Poliju, lai iegrožotu migrantu pieplūdumu no Baltkrievijas. Polija gandrīz dubultojusi uz robežas ar Baltkrieviju izvietoto karavīru skaitu un aktīvi turpina izbūvēt gandrīz 400 miljonus eiro vērto dzeloņdrātu žogu, tomēr no kaimiņvalsts joprojām ik dienu cenšas iekļūt simtiem migrantu.

Situācija kļūst dramatiska

Šie lēmumi saskārušies arī ar protestiem un bažām no cilvēktiesību organizāciju puses. Tikmēr Polijas un Baltkrievijas robežas nocietināšana Lietuvai nozīmējusi lielāko migrantu pieplūdumu kopš augusta. Turklāt laikā, kad tuvojas barga ziema.

Šajos kadros redzams, kā migrantu grupa, sašutusi par uz Polijas robežas saslietajām dzeloņdrātīm, cenšas tās iznīcināt un šķērsot robežu. Kā raksta Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas padomnieks Franaks Vjačorka: “Vakar bija 424 mēģinājumi nelegāli šķērsot robežu ar Poliju. Tiek ziņots, ka migranti par iespēju nokļūt Eiropas Savienībā maksā 2400 eiro.”

Polijas robežsardzes publicētajos video arī redzama nesen pilnībā militarizētā robeža un dzirdami brīdinājumi, kas izskan no patrulējošām automašīnām.

Netrūkst arī citu kadru ar konfrontāciju starp migrantiem un robežsargiem.

“Mēs gribam nokļūt Polijā, bet viņi neļauj. Ir ļoti auksts, līst lietus. Mēs nevaram uztaisīt ugunskurus. Ar mums kopā ir bērni. Viņi no rīta būs miruši!” stāsta viens no migrantiem, kurš devies bēgļu gaitās no Afganistānas.

Polijas cilvēktiesību aktīvisti protestē pret migrantu "spīdzināšanu"

Paralēli robežsardzes darba paplašināšanai pēdējās dienās Polija gandrīz dubultojusi uz Baltkrievijas robežas izvietoto karavīru skaitu, kas pašlaik sasniedzis 6000. Pierobežā izsludināts ārkārtas stāvoklis, bet parlaments pieņēmis jaunus likumus, kas pēc cilvēktiesību aktīvistu domām legalizē migrantu atpakaļsūtīšanu, kas neatbilst starptautiskajiem likumiem par to, kā jāizturas pret patvēruma meklētājiem.

Ar valdības rīcību neapmierinātie Polijas iedzīvotāji izgājuši galvaspilsētas Varšavas ielās, skaļi skandinot “kauns” un pieprasot “pārtraukt spīdzināšanu pie robežas.”

Eiropas Savienība sola atbalstu

Tikmēr Brisele, ar kuru Polija saasinājusi publisku konfliktu, kā dalībvalsts apšaubot Eiropas Savienības tiesu varas hierarhiju, vismaz šajā jautājumā šķietami solidarizējas ar Varšavu. Tiek izcelta Aleksandra Lukašenko režīma prettiesiskā rīcība, faktiski imigrantus izmantojot kā ieročus. Izskatītas jaunas sankcijas, kā arī iedarbināti dažādi diplomātiskie mehānismi.

“Ir garš saraksts ar valstīm, no kurām cilvēku plūsmas tiek transportētas ar gaisa satiksmi uz Minsku un no Minskas līdz robežām. Iesaistīta ir Baltkrievijas nacionālā aviokompānija ‘Belavia”, kā arī citas lidsabiedrības,” norāda ES augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels.

“Mēs vērsīsimies pie visām šīm valstīm ar prasību skaidrot šo situāciju, izmantosim visas tās tiesības, ko sniedz gaisa satiksmes regulēšanas noteikumi, kā arī esam gatavi vērst sankcijas pret Baltkrievijas nacionālo aviokompāniju, kā arī censties pārliecināt citas, ka tās piedalās cilvēku kontrabandistu spēlītēs. Un mēs ceram šo cilvēku plūsmu apturēt.”

Irākas migrantu grupa, kas aizturēta pie Baltkrievijas un Polijas robežas
Irākas migrantu grupa, kas aizturēta pie Baltkrievijas un Polijas robežas

Baltkrievijas VDK koordinē migrantu plūsmu

Kamēr Polija arvien vairāk nocietina savu robežu ar Baltkrieviju, migrācijas tempi pieaug uz Lietuvu, kur reģistrēts augstākais migrantu pieplūdums kopš augusta. Filmējot pierobežā, Lietuvas sabiedriskā televīzija šonedēļ uzgāja 13 migrantu grupu, kurā bija arī četrgadīga meitenīte.

Grupa atradās aptuveni 600 metrus Lietuvas teritorijā, purvainā apvidū, kur nestrādā telefonsakari. Robežsardze un Lietuvas amatpersonas skaidro, ka šādas grupas tiek atklātas regulāri, un arī tās koordinējot Baltkrievijas VDK.

“Personas, kuras neielaiž Polijā, baltkrievu VDK darbinieki fiziski transportē uz Lietuvas robežu un vienkārši grūž mūsu virzienā,” vēsta Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite.

Humānās palīdzības un cilvēktiesību organizācijas brīdina – temperatūras stabiņam nakts laikā nokrītot zem nulles, starp robežām iesprostoto cilvēku liktenis drīz būs traģisks visās Baltkrievijas pierobežas zonās.

“Tā ir cīņa ar laiku, lai mēs šeit drīz neatdurtos pret līķiem, kas notiks pavisam drīz, jo ziema nāk!” secina humānās palīdzības organizācijas dalībniece Mila.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas iekļūt Lietuvas, Latvijas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Lietuvas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu Lietuvu par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Baltijas valstis šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu pret Eiropas Savienību. Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs norādījis, ka ES ir jāpalīdz risināt situāciju ar migrantiem, arī Latvijā problēma ir aktuāla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti