Atzinīgi novērtē sarunas par ES un ASV brīvās tirdzniecības zonas izveidi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Ar lielu atsaucību uzņemta ziņa, ka ASV un Eiropas Savienība sāks sarunas par pasaulē lielākās brīvās tirdzniecības zonas izveidošanu. Atzinību šim lēmumam pauduši gan Eiropas institūciju vadītāji, gan valstu līderi atsevišķās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Šodien šī ir arī Eiropas laikrakstu pirmo lappušu ziņa.

ASV un Eiropas Savienības brīvās tirdzniecības līguma ideju rosināja jau pirms vairākiem gadiem. Taču īpaša uzmanība tai pievērsta pēdējā laikā, kad abām Atlantijas okeāna pusēm ir svarīgi radīt jaunas darba vietas un atdzīvināt novājināto ekonomiku. Ikgadējā uzrunā par stāvokli valstī šos jaunumus Kongresam paziņoja ASV prezidents Baraks Obama.

Lielu rezonansi notikušais izraisījis Briselē, un atzinību šim solim pauduši visu Eiropas Savienības institūciju līderi, komisāri un Eiropas Parlamentā pārstāvēto politisko grupu vadītāji. Šo soli ļoti atzinīgi vērtējusi arī Vācija un paudusi, ka sagatavošanās darbi būtu jāsāk jau tuvāko mēnešu laikā.

"Nākotnes sadarbība starp diviem pasaules nozīmīgākajiem ekonomiskajiem spēkiem nopietni mainīs spēles noteikumus. Kopā mēs izveidosim pasaulē lielāko tirdzniecības zonu. Šīs sarunas noteiks standartus ne tikai mūs divpusējai sadarbībai, bet arī globālajiem tirdzniecības nosacījumiem," saka Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozo.

Šodien jauno pavērsienu Eiropas Savienības un ASV attiecībās izceļ arī ārvalstu prese. Ietekmīgais angliski rakstošais izdevums „Financial Times” raksta, ka ir izvirzīts visai ambiciozs līguma ieviešanas mērķis, proti, ka sarunām būtu jāpabeidzas divu gadu laikā. Eksperti norāda, ka šīs līgums iepriekš ir apspriests vismaz 10 gadu, un tā pabeigšana tik īsā laikā ir maz ticama. Taču izskatās, ka politiķi šo termiņu nav izvēlējušies bez nolūka, proti, sarunas vēlēsies pabeigt laikā, kamēr vēl pie varas ir esošā Eiropas Komisija, jo tuvāk 2015. gadam amatos būs, iespējams, jauni komisāri un arī jauna institūcijas vadība, un tad līguma tālākais ceļš var mainīties. Arī ASV puse norādījusi, ka līguma apspriešanai nevēlas tērēt milzum daudz laika un administratīvos resursus.

Jāteic, ka līdz šim Briseles un Vašingtonas attiecībās ir bijis ne mazums lūzuma punktu. Abas puses ir strīdējušās gan par personu datu aizsardzības drošību nolūkā cīnīties ar terorismu, bet tajā pašā laikā apdraudot personu tiesības, par subsīdijām avionozarē, pārtikas kvalitāti un citiem tematiem. Taču arī sarunas par tirdzniecības līgumu nebūs vieglas. Kā sacījis Eiropas Savienības tirdzniecības komisārs Karels de Guhts - auglis šajā kokā nekarājas zemu.

Viens no strīdīgākajiem punktiem, kā lēš eksperti, varētu būt, piemēram, lauksaimniecība, kas Eiropas Savienībā ir salīdzinoši daudz spēcīgāk subsidēta un atbalstīta.

Kā sarunā ar laikrakstu „FT” norādījis bijušais Eiropas Savienības vēstnieks Vašingtonā Hugo Peimens, tajā pašā laikā ASV vēl vairāk varētu investēt arī attiecībās ar Āziju, kā tas izskanējis arī Baraka Obamas uzrunā. Līdz ar to šajā spēlē visvairāk ieinteresēta ir tieši Eiropas Savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti