Dienas notikumu apskats

Krīzes dēļ varētu paplašināt mediķu loku darbam «ātrajā palīdzībā»

Dienas notikumu apskats

”Brexit” sarunās progresa arvien vēl nav

Atvērti divi jauni robežpunkti starp Kipras grieķu un turku daļu

Atvērti divi jauni robežpunkti starp Kipras grieķu un turku daļu

Pirmo reizi astoņu gadu laikā Kipras valdība atvērusi divus jaunus robežšķērsošanas punktus ar Kipras turku pusi. Notikums tiek uzlūkots kā pirmais lielais panākums starp abām pusēm, kopš pērn izjuka ANO atbalstītās sarunas. ANO tuvākajā laikā turpinās atbalstīt abu valstu līderu centienus rast risinājumu ieilgušajam konfliktam, kas, iespējams, nākotnē varētu novest pie Kipras turku un grieķu daļas iespējamās atkalapvienošanas.

Desmitiem cilvēku pirmdien, 12. novembrī, bija pulcējušies Kipras grieķu daļā salas dienvidos, lai šķērsotu Derinijas austrumos esošo robežpunktu un nonāktu Kipras turku daļā. Vienlaikus cilvēkiem bija atvērta robeža šķērsošanai arī caur Lefke jeb Aplikiem.

Lai arī vienu brīdi starp sanākušajiem cilvēkiem un varasiestāžu pārstāvjiem izvērtās vārdu apmaiņa, tomēr robežas atvēršana noritēja miermīlīgi un bez starpgadījumiem.

Šķērsojot robežu, buferzonā bija iespējams redzēt automašīnas vraku un zīmes, kuras brīdināja par mīnām.

ANO ģenerālsekretāra īpašā pārstāve Kiprā Elizabete Spēra, kura ir arī ANO miera misijas vadītāja Kiprā, atzinīgi novērtēja robežpunktu atvēršanu. Apvienoto Nāciju atbalstītās sarunas starp Ziemeļkipras Turku Republiku un Kipras Republiku par iespējamo atkalapvienošanu izjuka pērn jūlijā, taču pēc pēdējiem notikumiem ir pamats uzskatīt, ka ir vērojams progress.

Tā uzskata arī Kipras ārlietu ministrs Niks Hristodulidis. Viņš ir optimistiski noskaņots par to, ka tuvākajā laikā varētu atkal notikt ANO rīkotās sarunas par Kipras turku un grieķu daļas atkalapvienošanu. Šo informāciju Hristodulidim apstiprinājusi pārstāve no ANO biroja. Ne mazāk svarīgi, ka Kipras problēmām un ANO miera misijas spēkiem Kiprā uzmanību pievērš arī ASV. Savienoto valstu vēstniece ANO Nikija Heilija ir arī tikusies ar Kipras ārlietu ministru, kad viņš viesojās Ņujorkā.

Kipras prezidents Niks Anastasiadis ir arī nesen ticies ar ANO ģenerālsekretāra īpašo sūtni Džeinu Holu Lūtu (Jane Holl Lute). Šīs sarunas komentējis arī Kipras ārlietu ministrs, norādot, ka tuvākajā laikā visas puses tiks iesaistītas, lai rastu pieņemamu variantu abām Kipras daļām. Pagaidām gan Kipras prezidenta piedāvātais variants par decentralizētu valdību nav uzrunājis ne opozīciju, ne Kipras turku pusi.

Kipra ir sadalīta Kipras grieķu un turku daļā kopš 1974. gada. Tolaik Turcijas karaspēks okupēja daļu no salām, reaģējot uz Atēnu centieniem apvienot salas ar Grieķiju. Kopš tā laika vairāk kā 30 tūkstoši Turcijas armijas karavīru uzturas Ziemeļkipras turku teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt