Dienas notikumu apskats

Francijā streika laikā izceļas sadursmes

Dienas notikumu apskats

Francija aicina būt gataviem palīdzēt Lībijas valdībai, arī ar militāru atbalstu

Attaisnotais Šešeļs sola pieprasīt iespaidīgu kompensāciju no Hāgas tribunāla

Attaisnotais Šešeļs sola pieprasīt iespaidīgu kompensāciju no Hāgas tribunāla

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ar Hāgas tribunāla spriedumu attaisnotais Serbijas radikālās partijas līderis Vojislavs Šešeļs uzskata, ka ka šis bijis vienīgais iespējamais spriedums. Viņš arī solīja pieprasīt no Hāgas tribunāla iespaidīgu kompensāciju. Tikmēr neapmierinātību ar attaisnojošo spriedumu pauduši politiķi un kara upuru tuvinieki gan Horvātijā, gan Bosnijā un Hercogovinā.

Vojislavs Šešeļs sprieduma pasludināšanas brīdī Hāgā neieradās, jo iepriekš bija paziņojis, ka Hāgā labprātīgi neatgriezīsies.

Pēc attaisnojošā sprieduma pasludināšanas Vojislavs Šešeļs paziņojis, ka šis ir bijis vienīgais iespējamais spriedums. Iepriekš viņš arī bija izteicies, ka Hāgas tribunāls nav vis juridiski, bet gan politiski motivēts, vienlaicīgi paužot pārliecību, ka vairums Hāgā aizturēto serbu ir nevainīgi.

Tagad, pēc viņa vārdiem, Hāgā ir vismaz divi tiesneši, kuri savu cieņu stāda augstāk par jebkādu politisko spiedienu. Tāpat Šešeļs paziņojis, ka vēlas no ANO tribunāla piedzīt 14 miljonu eiro lielu kompensāciju.

Vilšanos par šīsdienas spriedumu paudis Horvātijas premjerministrs Tihomirs Oreškovičs, nosaucot to par Hāgas tribunāla un apsūdzības sakāvi. Premjers uzsvēris, ka Vojislavs Šešeļs nekad nav nožēlojis pastrādātos noziegumus un ir izrādījis necieņu, dedzinot gan Horvātijas, gan Eiropas Savienības karogus.

Sašutumu par attaisnojošo spriedumu pauduši arī 90. gadu Balkānu karu upuru tuvinieki gan Horvātijā, gan Bosnijā un Hercogovinā.

Visticamāk, tagad Vojislavs Šešeļs visu savu uzmanību pievērsīs 24.aprīlī Serbijā izsludinātajām pirmstermiņa parlamenta vēlēšanām. Aptaujas liecina, ka viņa vadītā Serbijas radikālā partija un pats Šešeļs pārvarēs piecu procentu barjeru un iekļūs parlamentā. Tāpat iekļūšana parlamentā tiek prognozēta nacionālistiskajai Serbijas Demokrātiskajai partijai. Tas nozīmē, ka parlamentā būs pārstāvētas divas politiskās partijas, kas asi iestājas pret Serbijas dalību Eiropas Savienībā un NATO.

Jau ziņots, ka pret Serbijas bijušā prezidenta Slobodana Miloševiča līdzgaitnieku un „Lielās Serbijas” ideologu Vojislavu Šešeļu bija izvirzītas deviņas apsūdzības par noziegumiem pret cilvēci, kara laika likumu pārkāpšanu Bosnijā un Hercegovinā, Horvātijā un Serbijas autonomajā apgabalā Vojevodinā. Cita starpā viņš tika apsūdzēts slepkavībās, līdzdalībā etniskajās tīrīšanās, horvātu un musulmaņu deportācijās un citos noziegumos.

Prokuratūra bija pieprasījusi piespriest Šešeļam 28 gadus cietumā. Pats serbu Radikālās partijas līderis, kurš kategoriski noraidījis savu saistību ar minētajiem noziegumiem, atsaucoties uz saviem avotiem, gan bija prognozējis, ka viņam varētu piespriest 25 gadus cietumā.

Hāgas tribunāla vadošais tiesnesis Žans Klods Antonetti pasludināja spriedumu, atzīstot Vojislavu Šešeļu par nevainīgu visos apsūdzības punktos, paziņojot par viņa atbrīvošanu. Tiesa ir atzinusi, ka apsūdzības sniegtie pierādījumi ir nepilnīgi. Antonetti arī iepriekš atkārtoti bija norādījis, ka apsūdzības rakstā ir atrodamas pretrunas un nepilnības. Tāpat spriedumā norādīts, ka Šešeļa aizstāvētais „Lielās Serbijas” projekts ir bijis nevis krimināls, bet gan politisks projekts, turklāt politiķis tieši nav komandējis brīvprātīgās vienības, kas pastrādājušas dažādus neiedomājamus noziegumus.

Šīsdienas spriedums gan nav galīgs un to ir iespējams pārsūdzēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti