Panorāma

Rindā 561 cilvēks, LM slēdz Kauguru filiāli

Panorāma

Stradiņus, BKUS un RSU neapvienos

Tiešraide no Parīzes

Atrisinātas abas ķīlnieku krīzes Francijā; uzbrucēji nogalināti

Uzreiz divas ķīlnieku krīzes piektdien bija jārisina Francijas policijai un tā ar uzdevumu veiksmīgi tikusi galā. Gan abi aizdomās turamie par uzbrukumu “Charlie Hebdo” redakcijai, gan vēl viens vīrietis, kas sagrābis ķīlniekus košera pārtikas veikalā, ir nogalināti. 

Operācijas gaitā ievainots viens policists.  

Francijas policijas spēki jau no paša rīta tika koncentrēti aptuveni 40  kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Parīzes, kur beigusies pakaļdzīšanās  diviem aizdomās turamajiem "Charlie Hebdo" redakcijas uzbrucējiem – brāļiem Šerifam un Saīdam Kuaši.

Policija viņus bija ielenkusi mazā tipogrāfijā, kur viņi sagrābuši vienu ķīlnieku. Uz notikuma vietu nosūtīti pusotra tūkstoša policistu un pieci helikopteri. Tā kā šie notikumi risinājās Šarla de Golla starptautiskās lidostas tuvumā, uz diviem tās skrejceļiem netika pieņemti ienākošie reisi.

Turklāt likumsargiem nācās evakuēt bērnus no tipogrāfijas tuvumā esošās skolas. Ap pulksten sešiem vakarā pēc Latvijas laika ēkā atskanēja šāvieni un parādījās dūmi. Teroristi bija mēģinājuši no tipogrāfijas izbēgt – viņi šaujot nākuši ārā no ēkas, tāpēc drošības spēku pārstāvji atklājuši uguni, abus nogalinot.  Ķīlniece tika atbrīvota.

Vienlaikus policijas specoperācija notika arī Parīze kādā iecienītā košera veikalā pilsētas austrumos. Tur ķīlniekus bija sagrābis cits uzbrucējs – 32 gadus vecais Amedi Kulibali. Viņš iepriekš pieprasīja atbrīvot brāļus Kuaši, draudot nogalināt ķīlniekus. Fotoattēlos, ko izplatīja likumsargi, līdz ar Kulibali bija redzama arī kāda jauna sieviete – viņa sabiedrotā.

Policijas operācijas gaitā vīrietis  likvidēts, taču viņš jau bija paspējis nogalināt divus cilvēkus un tagad policija apstiprinājusi, ka bojā gājuši vēl četri ķīlnieki. Vairāki smagi ievainoti. Terorista līdzzinātāja – sieviete no veikala izbēgusi, iespējams pat kopā ar atbrīvotajiem ķīlniekiem.  

Kulibali bijis pazīstams ar vismaz vienu no brāļiem Kuaši, un tieši viņš dienu pēc terora akta ''Charlie Hebdo” redakcijā nogalinājis policisti Parīzes dienvidos.

Kas ir brāļi Kuaši?

Nogalinātie brāļi Šerifs un Saīds Kuaši piedzimuši Parīzē Alžīrijas emigrantu ģimenē. Vīrieši jau iepriekš nonāca policijas uzmanības lokā par iespējamu saistību ar starptautisko teroristisko organizāciju "Al Qaeda", un viņiem pat bija liegta iebraukšana Savienotajās Valstīs.  

To, ka uzbrucēji darbojušies ļoti profesionāli, apliecina aculiecinieku stāstītais un videomateriāli. Tagad kļuva zināms, ka  jaunākais brālis Šerifs pusaudža gados pastrādāja dažus sīkus likumpārkāpumus, bet radikāliem islāmistiem pievienojies laikā, kad ASV iebruka Irākā.

2005.gadā viņš tika arestēts par džihādistu vervēšanu, vēlāk notiesāts ar trīs gadu cietumsodu, no kura izcietis tikai pusi. Tikmēr vecākais brālis Saīds esot izgājis militāro apmācību starptautiskās teroristiskās organizācijas "Al Qaeda" atzarā Jemenā 2011.gadā. Iespējams, tieši šajās apmācības viņš iepazinis otru Parīzes uzbrucēju Amedi Kulibali.

 Eiropas līderi pulcēsies uz manifestāciju Parīzē

Dažas stundas pēc abu ķīlnieku krīžu atrisinājuma Francijas prezidents Fransuā Olands uzstājies televīzijā ar uzrunu nācijai. Viņš nosodīja uzbrukumu košera pārtikas veikalam Parīzē kā drausmīgu antisemītisku aktu un uzbrucējus nosaucis par fanātiķiem, kas nepārstāv musulmaņu ticību.

Olands pateicās policijai, kas īstenoja vērienīgas teroristu neitralizēšanas operācijas, bet runas noslēgumā aicināja visus Francijas iedzīvotājus piedalīties Parīzē svētdien paredzētajā nacionālās vienotības manifestācijā.

Reaģējot uz asiņainajiem teroraktiem, Eiropas līderi izlēmuši spert neierastu solidaritātes soli un personīgi piedalīties demonstrācijā. Tajā piedalīsies gan Lielbritānijas, Vācijas, Spānijas un Itālijas līderi, gan arī Eiropas Savienības institūciju vadītāji.

Uzbrukumi izpelnījušies globālu nosodījumu, un līdzjūtību Francijai izteikusi pat komunistiskā Kuba un Ziemeļkoreja. Asu kritiku izteica arī daudzas musulmaņu organizācijas, bet Libānas šiītu grupējuma "Hizbollah" līderis Hasans Nasralla pat izteicies, ka ekstrēmisti islāmu un pravieti Muhamedu aizvaino vairāk nekā tie, kas publicē viņu izsmejošas karikatūras.

Notikumi, kas pēdējās dienās risinājušies Parīzē, prasījuši jau 17 nevainīgu cilvēku dzīvības. Uzbrukums žurnāla redakcijai un tai sekojošās divas ķīlnieku krīzes veikuši  radikālie islāmisti, kuri savstarpēji bijuši pazīstami un saistīti. Teroristu organizācijas “Islāma valsts” garīdznieks grupējuma kaujinieku vārdā uzņēmies atbildību par uzbrukumu Francijas žurnāla "Charlie Hebdo”  redakcijai. Tāpat arī tiek norādīts par uzbrucēju saistību ar “Al Qaeda” teroristu organizāciju.  

Jau ziņots, ka trešdien Parīzē trīs teroristi, bruņojušies ar Kalašņikova automātiem un granātmetēju, nogalināja 12 cilvēkus, to vidū žurnālistus, policistus un redakcijas ēkas apsargus. Naktī uz trešdienu policija ir aizturējusi vienu no aizdomās turamajiem - 18 gadus veco Hamidu Muradu. Pārējie divi - brāļi Šerifs un Saids Kuaši - nav notverti.

Uzbrukums ir satricinājis Francijas un Eiropas sabiedrību. Daudzviet Francijā cilvēki izgājuši ielās, protestējot pret uzbrukumu žurnālistiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti