Atomenerģijas aģentūrai sarunās ar Irānu izdodas papildināt prasību sarakstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Noslēgusies otrā sarunu kārta starp Irānu un Starptautisko atomenerģijas aģentūru par pretrunīgi vērtēto Teherānas kodolprogrammu. Sanāksmes laikā puses vienojušās paplašināt novembrī izveidoto prasību sarakstu, kuru izpilde ir galvenais priekšnoteikums starptautisko sankciju atcelšanai.

Pagājušā gada novembrī pēc ilgām diskusijām Irāna apmaiņā pret starptautisko sankciju atvieglošanu piekrita uz pus gadu iesaldēt savas kodolprogrammas attīstīšanu. Saskaņā ar šo vienošanos, Irānai bija nepieciešams spert sešus praktiskus soļus, kuru vidū bija atļauja starptautiskajiem ekspertiem apmeklēt nepabeigto smago ūdeņu izpētes reaktoru Arakā, kā arī urāna iegūšanas raktuves valsts dienvidos. Tāpat no Irānas tika prasīta informācija par plānotajiem pētījumiem nākotnē, ziņas par visiem kodolobjektiem, kā arī paskaidrojumi par papildus urāna bagātināšanas objektiem un lāzeru bagātināšanas tehnoloģijām. 

Šajā nedēļas nogalē notika kārtējās Irānas pārstāvju sarunas ar Starptautisko atomenerģijas aģentūru. Tiek ziņots, ka novembrī izstrādātajam plānam ir pievienoti septiņi jauni punkti, kuru ieviešanai dzīvē atvēlēti trīs mēneši - līdz 15.maijam. Kādi tieši priekšnoteikumi iekļauti jaunajā līgumā, pagaidām netiek ziņots, jo par panākto vienošanos atomenerģijas aģentūras vadītājam Jukio Amano vēl jāinformē aģentūras valde. Kā paziņojis Irānas pārstāvis Reza Nadžafi, jebkurā gadījumā, sarunas ir bijušas konstruktīvas un Atomenerģijas aģentūra ir bijusi apmierināta ar to, kā Teherāna ievieš dzīvē pagājušā novembra prasības. 

Vienlaicīgi aģentūra AFP, atsaucoties uz Irānas atomenerģijas aģentūras vadību, ziņo, ka jaunajā līgumā neesot iekļauta atļauja starptautiskajiem ekspertiem apmeklēt militāro objektu Parčinā. Starptautiskā atomenerģijas aģentūra pieļauj, ka šajā vietā varētu notikt dažādi eksperimenti, kas saistīti ar iespējamo kodolieroču izstrādi. Tā regulāri ir pieprasījusi pieeju šim objektam, jo kopš pēdējās viesošanās tajā 2005.gadā aģentūras rīcībā esot jauna informācija par tur veiktajām darbībā. Taču Irānas kodolprogrammas vadība atkārtoti norādījusi, ka tai nav pienākumu

Kā zināms, tieši baidoties no varbūtējās atomieroču nonākšanas Irānas bruņojumā, Amerikas Savienotās valstis un Eiropas Savienība savulaik ieviesa ekonomiskās sankcijas pret Irānu. Tostarp tika noteikts irāņu naftas tirdzniecības embargo, tādējādi likvidējot vienu no galvenajiem Irānas valdības līdzekļu iegūšanas avotiem. Sagaidāms, ka nākamā, paralēli notiekošā sarunu kārta jau ar visiem sešiem starptautiskajiem starpniekiem - ASV, Franciju, Vāciju, Ķīnu, Lielbritāniju un Krieviju - notiks 18. februārī.

Līdz šim starpnieku lēmums mīkstināt Irānai noteiktās sankcijas ir izraisījis visai pretrunīgu reakciju. Visaktīvāk to ir kritizējusi Izraēla, kas šajās dienās ļoti asi izteikusies pret Irānas lēmumu pirmo reizi ilgu gadu laikā nosūtīt uz Atlantijas okeānu savus karakuģus, kas varētu pietuvoties arī ASC teritoriālajiem ūdeņiem. Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu uzsvēris, ka sankciju atvieglošana ir bijusi neproduktīva un Irānas agresīvā uzvedība uz starptautiskās skatuves ir palikusi nevis mērenāka, bet tieši otrādi - vēl agresīvāka. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti