Dienas notikumu apskats

Inčukalna dīķu gudrons pārtop par kurināmo «Cemex» rūpnīcai

Dienas notikumu apskats

Austrijas kanclers mierina, ka Austrija nav atmaigusi pret Krieviju

Nekas neliecina, ka Ziemeļkoreja būtu apturējusi savas kodolaktivitātes

Atomenerģijas aģentūra: Nav pierādījumu par Ziemeļkorejas kodolatbruņošanos

Nav nekādu pierādījumu tam, ka Ziemeļkoreja būtu apturējusi savas kodolaktivitātes. Par to paziņojusi Starptautiskā atomenerģijas aģentūra, paužot bažas par Phenjanas darbībām un varas iestāžu izteikumiem. Tikmēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis pārliecību, ka viņam Ziemeļkorejas kodoldarbības ir izdevies apturēt, pieļaujot iespēju jau šogad vēlreiz tikties ar Ziemeļkorejas līderi.

Jautājums par iespējamo Ziemeļkorejas kodolatbruņošanos aktualizējās šī gada jūnijā pēc ASV prezidenta Trampa un Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna tikšanās Singapūrā. Tās laikā Ziemeļkoreja deva solījumu virzīties pretī no kodolieročiem brīvai Korejas pussalai, nepiedāvājot gan nekādas konkrētas darbības un par to izpelnoties asu kritiķu nosodījumu. ASV savukārt pieprasīja, lai kodolatbruņošanās aktivitātes būtu pārbaudāmas un apstiprināmas. Šādu iespēju nepieciešamības gadījumā ir solījusi nodrošināt Starptautiskā atomenerģijas aģentūra.

Tagad ANO Starptautiskā atomenerģijas aģentūra paziņojusi, ka šo dažu mēnešu laikā nav redzētas nekādas pazīmes par to, ka Ziemeļkorejas kodolaktivitātes būtu apturētas.

Aģentūras pirmdien publiskotajā paziņojumā norādīts, ka Ziemeļkorejas kodolprogrammas turpināšana un tālāka attīstība, kā arī valsts varas iestāžu attiecīgie paziņojumi radot pamatīgas bažas. Lai arī aģentūras inspektoriem jau kopš 2009.gada ir liegts iekļūt Ziemeļkorejas teritorijā, novērošana joprojām turpinās, izmantojot publiski pieejamos informācijas avotus un satelītu attēlus.

Starptautiskās atomenerģijas aģentūras vadītāja Jukija Amato sagatavotajā ziņojumā, kas septembrī tiks iesniegts izskatīšanai aģentūras valdei, norādīts, ka,

piemēram, Jonbjonas eksperimentālajā kodolspēkstacijā tiek novērotas regulāras tvaika un dzesēšanas ūdens noplūdes. Tas liecina, ka stacija joprojām darbojas.

Tāpat iegūtie dati liekot domāt, ka tiek izmantotas arī plutonija bagātināšanas centrifūgas.

Šādas ziņas izskanējušas laikā, kad Ziemeļkoreja ir atkārtoti noraidījusi ASV piedāvājumus par kodolatbruņošanās gaitu un termiņiem. Televīzijas sabiedrība CNN, atsaucoties uz diplomātiskiem avotiem, vēsta: Ziemeļkoreja ASV piedāvājumus uzskata par gangsteru šantāžu. Phenjana ir atkārtoti uzsvērusi, ka ir gatava uzsākt kodolatbruņošanos tikai tad, ja ASV vispirms atcels pret to ieviestās ekonomiskās sankcijas.

Par spīti tam, ASV prezidents intervijā aģentūrai "Reuters" paudis pārliecību, ka, viņaprāt, Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns ir spēris konkrētus soļus pretī kodolieroču likvidēšanai, gan nepaskaidrojot, kādus tieši. Intervijas laikā Tramps atkārtoti paziņojis, ka tieši viņš ir apturējis kodolizmēģinājumus, apturējis Ziemeļkorejas raķešu izmēģinājumus un Japāna no tā visa esot sajūsmā. Tramps gan žēlojies, ka, par spīti visām labajām lietām, kas notiek Ziemeļkorejā, tās lielākais sabiedrotais Ķīna īpaši daudz nepalīdzot, ņemot vērā tirdzniecības strīdus ar ASV. Tāpat ASV prezidents pieļāvis, ka jau šogad varētu notikt vēl viena viņa tikšanās ar Kimu Čenunu, taču par tās norises laiku un vietu arī nekādi sīkāki komentāri netiek sniegti.

CNN komentētāji jau aicina uzmanīgi sekot nākamajā mēnesī gaidāmajai ANO Ģenerālās asamblejas norisei Ņujorkā, uzdodot jautājumu, vai uz šo sanāksmi nevarētu ierasties arī Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt