Pusdiena

Pusdiena 27.10.2016

Pusdiena

Trauksmes cēlāji savus ziņojumus varēs iesniegt Valsts kancelejā

Atliek vēlēšanas pašpasludinātajās Doņeckas un Luhanskas tautas republikās

Atliek vēlēšanas pašpasludinātajās Doņeckas un Luhanskas tautas republikās

Ukrainas austrumos pašpasludināto Doņeckas un Luhanskas tautas republiku pārstāvji nolēmuši atlikt šā gada 6.novembrī plānotās vietējās vēlēšanas.

Vietējo vēlēšanu sarīkošana Ukrainas austrumos pašpasludinātajās Doņeckas un Luhanskas tautas republikās ir viens no pretrunīgākajiem jautājumiem Minskas procesā.

Sākotnēji vēlēšanas bija paredzētas pagājušā gada rudenī, taču pēc Normandijas četrinieka – Francijas, Vācijas, Krievijas un Ukrainas – līderu tikšanās tika pieņemts lēmums balsojumu pārcelt sākotnēji uz šī gada vasaru, bet vēlāk uz 6. novembri. Tagad kļuvis zināms, ka abu republiku līderi – Aleksandrs Zaharčenko un Igors Plotņickis – nolēmuši vēlēšanas atcelt uz nenoteiktu laiku.

Pašpasludinātās republikas un Krievija uzstāj uz to, ka vēlēšanu veiksmīgai norisei Ukrainai ir jāizpilda vairāki priekšnoteikumi:

jāpiešķir Donbasa reģionam īpašais statuss, jāizsludina amnestija karadarbības dalībniekiem, kā arī jāpieņem konstitūcijas labojumi.

Kā norāda Krievijas mediji, pašlaik Ukraina pirmajā lasījumā ir pieņēmusi labojumus konstitūcijā, kas īpašo pārvaldes statusu Donbasam nosaka tikai uz trijiem gadiem. Savukārt kaujinieku pārstāvji un arī Krievija vēlas, lai šāds statuss tiktu noteikts pastāvīgi.

Kā paziņojis pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas pārstāvis starptautiskajā kontaktgrupā Deniss Pušiļins, Kijeva joprojām nepilda savas saistības, jo neviens no Minskas vienošanos politiskajiem punktiem neesot izpildīts, un Ukrainas puse pat neesot tuvu šī mērķa sasniegšanai. Viņš gan paudis cerību, ka situāciju varētu mainīt tā dēvētās "ceļa kartes" izstrāde, par kuru vienojās Normandijas četrinieks.

Taču, kā pagājušajā nedēļā pēc Normandijas četrinieka līderu tikšanās paziņoja Ukrainas prezidents Petro Porošenko, vēlēšanu sarīkošana Ukrainas austrumu reģionos nebūs iespējama bez drošības nosacījumu izpildes.

Pēc prezidenta vārdiem, balsojums būs iespējams tikai tad, ja tiks pārtrauktas apšaudes, atvilkti kaujinieku bruņotie spēki, nodrošināta Eiropas drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) misijas normāla darbība reģionā, kā arī piekļuve Ukrainas un Krievijas robežai. Tāpat nepieciešams atbrīvot gūstekņus. Tikai pēc tam parlaments varētu sākt spriest par likumdošanas apstiprināšanu vēlēšanu rīkošanai. Petro Porošenko atzina, ka neviens nebaidītos no brīvām un demokrātiskām vēlēšanām Donbasa reģionā, taču šādām vēlēšanām ir nepieciešams radīt apstākļus, kuru joprojām nav.

Līdzīgu viedokli intervijā aģentūrai "Interfaks Ukraina" paudis arī Ukrainas prezidenta administrācijas vadītāja vietnieks Konstantīns Jeļisejevs, norādot, ka jautājums par vēlēšanu rīkošanu ir skaidri jādefinē izstrādājamajā "ceļa kartē".

Arī viņš uzsver, ka tikai pēc tam, kad tiks saņemtas garantijas par to, ka Krievijas spēki un bruņojums nenokļūst Ukrainā, parlamentam būs iespējas izsludināt vēlēšanas.

Ja šāds dokuments tiks izstrādāts, tiks dotas 90 dienas vēlēšanu sagatavošanai atbilstoši visiem EDSO standartiem.

Jeļisejevs arī norādījis, ka ne mazāk svarīga ir prasība, lai šajā sagatavošanās periodā pašpasludinātajās republikās tiktu atjaunota ukraiņu mediju darbība un tiktu atļauta brīva Ukrainas politisko partiju aģitācija, nemaz nerunājot par to, ka šo 90 dienu laikā ir stingri jāievēro uguns pārtraukšanas noteikumi.

Vairums ekspertu gan ir vienisprātis, ka pārredzamā nākotnē ne izvirzītos noteikumus izpildīt, ne visiem likumiem atbilstošas vēlēšanas sarīkot neizdosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt