Atklāts jauna tipa un pasaulē lielākais universitāšu reitings

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pagājušā nedēļā darbu sāka jauns starptautisks universitāšu reitingu rīks, kā izstrāde prasīja divu miljonu eiro finansējumu no „Erasmus+” programmas. Reitingu rīka izstrādātāji norāda, ka šis ir pasaulē lielākais universitāšu reitings, un iespējams - labākais, jo ir krasi atšķirīgs no pastāvošajiem augstskolu reitingiem.

Šis ir visaptverošākais un visvairāk studentu vajadzībām orientētais universitāšu reitings, kāds jebkad izstrādāts. Tā pagājušā nedēļā par jauno „U-Multirank” tā palaišanas dienā teica reitinga izstrādātāji, tostarp profesors Franss van Vuhts (Frans van Vught) no Augstākās izglītības politikas studiju centra Nīderlandē.„Kāpēc tas atšķiras no jau pastāvošajiem reitingiem? Pirmkārt, mēs neveidojam līgas rezultātu tabulas. Mēs neuzskatām, ka ir vērts sarindot universitātes pirmajā, otrajā, trešajā vietā. Patiesībā mēs neticam, ka to vispār var izdarīt metodoloģiski un statistiski pareizā veidā. Tas, ko mēs piedāvājam, ir sistēma, kurā lietotājs - vai tas būtu students, viņa vecāki, universitātes pārstāvis, ierēdnis vai biznesmenis, - lietotājs ir tas, kas pats izlemj, kādā veidā viņš vēlas salīdzināt universitātes. Un dažādiem lietotājiem ir dažādas intereses. Līdz šim universitāšu reitingiem nav izdevies šo dažādību parādīt - ne atšķirīgās lietotāju vajadzības, ne pašu universitāšu dažādību. Lūk, ko šis reitings cenšas darīt - parādīt dažādību,” saka van Vuhts.

„U-Multirank” ir nevis labāko universitāšu tops, bet gan interneta rīks, kurā lietotājs var izveidot personalizētu topu, vadoties pēc savām vajadzībām. Reitingā ir pieejamas 879 augstskolas no aptuveni 70 valstīm. Lai neapmaldītos iespējās, „U-Multirank” piedāvā atlasīt universitātes, piemēram, pēc tām studiju jomām, kurās vēlas studēt, vai citiem kritērijiem.

„Kā redzat, esmu norādījis, ka interesējos par universitātēm, kas specializējas zinātnē un piedāvā iegūt doktora grādu. Tad šīs 879 sarūk līdz 31, kas atbilst šiem kritērijiem. Mūsuprāt, nav lielas jēgas salīdzināt Hārvardu ar mākslas akadēmiju Parīzē. Tās ir tik atšķirīgas. Labāk salīdzināsim universitātes, kas ir līdzīgas! Paskatīsimies, cik maģistrantu ir pabeiguši savas studijas, cik no viņiem to izdarījuši paredzētajā laika periodā. Mani interesē arī, cik kopā publikāciju ir šīs universitātes pētniekiem un cik bieži tās citē citi pētnieki. Tāpat mani interesē studentu apmaiņas iespējas,” rāda Džons Fails no Augstākās izglītības politikas studiju centra.

Ar personalizētu pieeju būs iespējams izvairīties no maldinošiem salīdzinājumiem starp ļoti dažādām augstākās izglītības iestādēm. Šādu risku rada pašreizējie pasaules universitāšu reitingi, turklāt tie nomaskē arī dažādu kursu un citu kritēriju atšķirības vienas augstskolas ietvaros. „U-Multirank” tās vērtē, skatoties ne tikai uz pētījumiem, bet kopumā un 30 dažādiem kritērijiem, katru novērtējot ar atzīmi no A līdz E.

„Mēs paskatījāmies uz katru atsevišķo institūciju un jautājām, cik augstāko rādītāju tai ir. Tas parāda interesantus rezultātus. Piemēram, 53% universitāšu ir saņēmušas vismaz vienu līdz piecus augstākos novērtējumus. Tas nozīmē, ka daudzām universitātēm ir ļoti specifiskas savas stiprās puses. Otrkārt, nevienai nav vairāk par 22 augstākajiem novērtējumiem, un kopā ir 30 kritēriju. Tas nozīmē, ka pasaulē nav nevienas universitātes, kam visur ir atzīme A. Un ir ļoti maz tādu, kam nav neviena,” norāda Augstākās izglītības centra Vācijā profesors Franks Cīgels.

Šajā reitingā ir arī 300 augstskolas, kas iepriekš nav bijušas iekļautas nevienā pasaules universitāšu reitingā. Eiropas izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu komisāre Andrula Vasiliu jauno reitingu novērtējusi kā soli augstākās izglītības attīstībā. Viņa norādīja - mums vajadzīgas dažādas universitātes: stipras tehniskās un reģionālās tikpat ļoti, kā pasaules līmeņa pētniecības iestādes.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti