Atklāj jaunu Eiropas līmeņa Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas centru

Pašreizējā ekonomiskā krīze rada jaunas iespējas mafijai un citām organizētas noziedzības grupām. It sevišķi, kad runa ir par naudas atmazgāšanu. Lai stiprinātu cīņu ar šiem noziegumiem, Eiropas Savienības tiesībaizsardzības aģentūra "Europol" piektdien atklāja jaunu Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas centru. Tā mērķis ir palīdzēt izmeklētājiem Eiropas valstīs atklāt sarežģītas starptautiskas finanšu mahinācijas.

ĪSUMĀ:

 • Atklāts jauns Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas centrs.
 • Centra darbinieki palīdzēs izmeklētājiem Eiropā nodibināt kontaktus ar kolēģiem ārvalstīs.
 • Organizētā noziedzība izmanto Covid-19 krīzi un var izmantot arī to, ka daudz naudas tagad tērē ekonomikas stimulēšanai.

Atklāj jaunu Eiropas līmeņa Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas centruArtjoms Konohovs

  Likumsargu aplēses liecina, ka organizētā noziedzība katru gadu Eiropas valstīm izmaksā aptuveni 110 miljardus eiro. Tomēr policijai konfiscēt izdodas tikai nedaudz vairāk kā vienu procentu no šīs naudas. Tādēļ, kā norādīja "Europol" izpilddirektore Katrīna De Bole, policijai šajā jomā ir plašas iespējas uzlabot savu sniegumu.   

  "Izmeklētājiem ir jāseko naudai, lai konfiscētu noziedzīgi gūtos ienākumus. Nepietiek tikai ar kratīšanu veikšanu. Nepietiek tikai ar arestiem. Nepietiek tikai konfiscēt tonnu kokaīna. Mums ir nepieciešams izsekot naudai.

   Jo tad, kad organizētiem noziedzniekiem tiek konfiscēta nauda, tiek nogriezts skābeklis, ko viņi elpo," stāstīja De Bole.

  Lai veicinātu cīņu ar naudas atmazgāšanu "Europol" ir radījis jaunu Eiropas Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas centru. Tajā strādās 60 speciālistu ar plašu pieredzi finanšu un ekonomisko noziegumu atklāšanā. Viņu uzdevums būs palīdzēt izmeklētājiem Eiropā nodibināt kontaktus ar kolēģiem ārvalstīs, lai kopīgi izsekotu noziedzīgi iegūtās naudas plūsmai un atklātu sarežģītas shēmas.

  "Europol" izpilddirektore atzīst, ka finanšu un ekonomiskie noziegumi ir īpaši pievilcīgi organizētās noziedzības grupām, jo tie ir ar zemu risku un lielu potenciālu labi nopelnīt. Turklāt Covid-19 izraisītā ekonomiskā krīze ir pavērusi labas iespējas mafijai pārņemt grūtībās nonākušos uzņēmumus.

  Savukārt Eiropas Savienības iekšlietu komisāre Ilva Johansone norādīja, ka noziedznieki mēģina tikt arī pie naudas, ko Eiropas Savienība un tās dalībvalstis šobrīd tērē ekonomikas stimulēšanai.

  "Gan Eiropas, gan nacionālajā līmenī pašlaik tiek tērēts ļoti daudz līdzekļu, lai mēģinātu izvairīties no dziļas ekonomikas krīzes. Un, ja kopā ar lielu naudu nāk arī zems risks, tad tā pievilina organizētas noziedzības grupas. Protams, ka mēs mēģinām panākt, lai risks tikt pieķertam nebūtu zems.

  Bet tas vienmēr ir izaicinājums, kad nauda tiek tērēta, izmantojot jaunus instrumentus un programmas," uzsvēra Johansone.

  Amatpersonas piebilst, ka dažāda veida krāpšana, viltoto preču ražošana un pārdošana, kā arī naudas atmazgāšana pēdējos gados ir kļuvušas par arvien lielāku noziedzīgās pasaules sastāvdaļu. Tādēļ koordinēta starpvalstu rīcība šādos gadījumos kļūst arvien svarīgāka.

  Arī Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm starptautiskajās rekomendācijās tiek regulāri pārmesta nespēja pilnvērtīgi izmeklēt un notiesāt finanšu noziegumos iesaistītos cilvēkus.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti