Atkāpjas Centrālāfrikas Republikas prezidents Džotodija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 8 mēnešiem.

Pēc vairāku mēnešu haosa un vardarbīgām starpkopienu sadursmēm no amata atkāpies Centrālāfrikas Republikas prezidents Mišels Džotodija, kurš pirms gandrīz gada varu pārņēma apvērsumā. Āfrikas valstu līderi uz viņu izdarīja spiedienu spert šādu soli, jo viņš nespēja stabilizēt situāciju valstī.

Centrālāfrikas Republikā sadursmēs starp musulmaņiem un kristiešiem bojā gājuši simtiem cilvēku, bet gandrīz miljons bijis spiests pamest savas mājas. Reģionālie līderi cer, ka Džotodijas atkāpšanās un jauna līdera iecelšana sekmēs situācijas stabilizēšanu.

Vardarbība Centrālāfrikas Republikā, kas, neskatoties uz bagātīgiem derīgo izrakteņu resursiem, ir vien no nabadzīgajām valstīm pasaulē, pēdējā mēneša laikā vien prasījusi vairāk nekā 1000 dzīvību. Decembrī nosūtītajiem Francijas un Āfrikas valstu bruņotajiem spēkiem nav izdevies stabilizēt situāciju.

Pakļaujoties arvien lielākam spiedienam saistībā ar starpkopienu vardarbību, piektdien par savu atkāpšanos paziņoja Centrālāfrikas Republikas prezidents Mišels Džotodija. Demisionējis arī premjers Nikolass Tiengajs. Par informēja Centrālāfrikas valstu Ekonomiskā kopiena, kuras dalībvalstu līderi sapulcējušies Čadā, lai censtos rast risinājumu asiņainajam konfliktam, kas ildzis jau vairākus mēnešus. Atsaucoties Čadas prezidenta ielūgumam, ieradušies arī visi 135 Centrālāfrikas Republikas parlamenta deputāti.

Džotodija, pirmais musulmaņu prezidents valstī, kur vairākums iedzīvotāju ir kristieši, varu pārņēma pagājušā gada pavasarī. Viņš bija līderis nemiernieku koalīcijai „Seleka", kas gāza tā brīža prezidentu Fransuā Bozizē, viņu apsūdzot par pāris mēnešus iepriekš parakstītā miera līguma neievērošanu. Dumpinieki, pateicoties slikti apmācītās armijas vājajai pretestībai, strauji virzījās uz priekšu, un ieņēma galvaspilsētu Bangi.

Citi Āfrikas līderi viņu negribīgi atzina par prezidentu, apmaiņā pret solījumu, ka valstī notiks atgriešanās pie demokrātijas. Tomēr drīz vien Centrālāfrikas Republiku pārņēma vardarbības vilnis. Džotodija oficiāli izformēja grupējumu „Seleka", bet daļa biedru - pārsvarā musulmaņu karotāji - nepakļāvās, un sāka izlaupīt un dedzināt ciematus, kā arī slepkavot iedzīvotājus. Tā kā armija ir vāja, kristieši sāka veidot savas zemessardzes vienības, sākot uzbrukt musulmaņiem. Un tas izraisījis asiņainas sadursmes reliģisko kopienu starpā.

Pamest savas mājas un doties bēgļu gaidās nācies piektajai daļai valsts iedzīvotāju. Glābjoties no vardarbības, galvaspilsētas Bangi lidostā vien uzturas aptuveni 100 tūkstoši bēgļu.

Piektdien galvaspilsētā Bangi demonstrācijā pret Džotodiju piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku, ar gavilēm sagaidot paziņojumu viņa atkāpšanos.

Francijas aizsardzības ministrs Žans Īvs Ledriāns aicināja pēc iespējas ātrāk izlemt, kurš stāsies Džotodijas vietā. Francija Centrāfrikas Republikā izvietojusi aptuveni 1600 karavīru, un pēc paziņojuma par atkāšanos franču tanki tika ātri izvietoti ap prezidenta pili.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti