Atkal apstādināts viens no Beļģijas atomreaktoriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vienu no Beļģijas atomreaktoriem atkal piemeklējušas likstas. Sestdien, 11.jūnijā reaktors tika automātiski apstādināts, jo sabojājās motors, kas darbina tvaika turbīnas. Šādu un līdzīgi incidentu dēļ Beļģijas kaimiņvalstis vairākkārt ir izteikušas bažas par tā drošību. Tomēr atbildīgās amatpersonas uzsver, ka ir veiktas nopietnas pārbaudes un satraukumam neesot pamata.

Jauns negadījums kārtējo reizi ir licis automātiski apstādināt vienu no Beļģijas atomreaktoriem.

Šoreiz tas ir “Tihange 2”, kas atrodas netālu no Ljēžas pilsētas. Reaktors ir celts 1983. gadā un pēdējā laikā to regulāri piemeklē dažādas tehniskās likstas. Šoreiz problēmas ir izraisījis sabojājies dzinējs, kas darbina tvaika turbīnas neradioaktīvajā atomstacijas daļā, apstiprināja energokompānijas runasvīrs Seržs Dobī. Viņš arī piebilda, ka šāda reaktora automātiskā apstādināšana esot normāla procedūra.

Ir paredzams, ka “Tihange 2” atkal varētu būt ierindā jau trešdien, kad tiks aizvietots sabojājies motors.

Sākotnēji bija paredzēts, ka šī atomreaktora darbība tiks pārtraukta jau 2015. gadā. Tāds pats liktenis gaidīja arī vienu no 1980. gados celtajiem “Doel” atomstacijas reaktoriem. Tomēr Beļģijas valdība negaidīti nolēma pagarināt šo reaktoru mūžu vēl uz desmit gadiem, proti līdz pat 2025. gadam. Šāds lēmums tika pieņemts, balstoties uz atzinumu no Beļģijas Federālās atomenerģijas kontroles aģentūras. Tomēr atsevišķi ārvalstu speciālisti ir apšaubījuši šīs iestādes pielietoto metodoloģiju un secinājumus.

Eiropas Parlamenta Zaļo grupas pasūtītais pētījums, ko veica vācu materiālzinātnes eksperte Ilze Tvēra, parādīja nopietnas problēmas ar reaktoru tērauda konstrukcijām. Ja tādas būtu zināmas, kad reaktoru cēla, tad to nevarētu nodot ekspluatācijā. Tādēļ ir liels jautājums vai to drīkst izmantot šobrīd, sacīja eksperte.

Līdz ar to Beļģijas kaimiņvalstis – Vācija, Luksemburga un Nīderlande ir vairākkārt mudinājušas Briseli slēgt novecojošos reaktorus.

Kā zināms, Beļģija ir neliela valsts un abas atomstacijas atrodas salīdzinoši netālu no robežas.

Tomēr janvārī Vācijas vides ministre Barbara Hendriksa atzina, ka pagaidām esot apmierināta ar Beļģijas amatpersonu skaidrojumiem par atomstacijas drošību. Arī Nīderlandes vides ministre Melānija Shulca van Hēgena pēc atomreaktora apskates atzina, ka šobrīd viņas rīcībā nav juridiska pamata pieprasīt slēgt “Tihange 2” un “Doel 3”.

Savukārt Beļģijas Federālā atomenerģijas kontroles aģentūra uzsver, ka tā vadās pēc augstākajiem drošības standartiem un ir konsultējusies ar dažādiem starptautiskiem ekspertiem, kuri arī piekrīt, ka reaktorus šobrīd drīkst izmantot.

Tajā pat laikā Beļģijas valdība tomēr nolēma paplašināt līdz 100 kilometru teritoriju ap atomstacijām, kur dzīvojošiem pienākas bezmaksas joda tabletes. Tās palīdz apturēt radiācijas uzkrāšanos ķermenī un šādas tabletes jālieto tikai radioaktīvo vielu noplūdes gadījumā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti