Atceļ spriedumu, kurā lika Krievijai maksāt 50 miljardu ASV dolāru kompensāciju «Jukos» akcionāriem

Nīderlandes tiesa atcēlusi 2014.gada arbitrāžas spriedumu, ar kuru Krievijai bija likts samaksāt 50 miljardu ASV dolāru kompensāciju bijušajiem naftas uzņēmuma „Jukos” akcionāriem. Balstoties uz Maskavas iesniegtu apelāciju, trešdienas, 20.aprīļa, rītā Hāgas apgabaltiesa paziņoja, ka tolaik arbitrāžas tiesa nebija kompetenta pieņem spriedumu šajā lietā.

Gaidāms, ka bijušie „Jukos” akcionāri apstrīdēs trešdienas lēmumu, kas labvēlīgas Maskavai, un tiesvedība turpināsies. „Jukos” reiz bija Krievijas lielākais naftas uzņēmums, bet tika sadalīts un nacionalizēts pēc tam, kad 2003.gadā arestēja tā īpašnieku, Kremļa kritiķi un oligarhu Mihailu Hodorkovski.

Pastāvīgās arbitrāžas tiesas Hāgā 2014.gada vasarā sprieda par labu bijušajiem naftas uzņēmuma „Jukos" akcionāriem, kas bija iesnieguši prasību pret Krievijas Federāciju, to apsūdzot, ka Krievija piespiedusi „Jukos" bankrotēt un par uzņēmuma aktīvu nelikumīgu ekspropriāciju. Prasības iesniedzēju advokāts argumentēja, ka bankrotējušā uzņēmuma akcijas pēc tam pārdotas valstij piederošām kompānijām politisku iemeslu dēļ.

Pastāvīgā arbitrāžas tiesas Hāgā toreiz uzdeva Krievijai samaksāt 50 miljardus ASV dolāru bijušajiem naftas uzņēmuma „Jukos" akcionāriem kā kompensāciju par atsavināto īpašumu.

Krievija spriedumu noraidīja un vēlāk to pārsūdzēja, iesniedzot apelāciju Hāgas apgabaltiesā. Trešdienas rītā tā paziņoja, ka apmierina Krievijas Federācijas apelāciju un atceļ pirms gandrīz diviem gadiem pieņemto arbitrāžas tiesas lēmumu par 50 miljardu kompensāciju.

Hāgas apgabaltiesa lēma, ka Pastāvīgās arbitrāžas tiesa „nebija kompetenta” pieņemt spriedumu šajā lietā, un tādēļ „Krievijas Federācijai vairs nav pienākuma izmaksāt kompensāciju” prasības pieteicējiem.

Gaidāms, ka bijušie „Jukos” akcionāri savukārt pārsūdzēs šo spriedumu. Trešdien gaidāma viņu preses konference.

Kādreiz bagātākajam Krievijas cilvēkam Mihailam Hodorkovskim piederošais uzņēmums „Jukos" savulaik bija 40 miljardus ASV dolāru vērts, bet pēc apsūdzībām pret Hodorkovski par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un viņa notiesāšanas tas tika sadalīts un nacionalizēts. Hodorkovskis vairākus gadus atradās cietumā. Bet lielākā daļa aktīvu nonāca naftas kompānijas „Rosneft" rokās

Prasību Hāgas arbitrāžas tiesā iesniedza Gibraltārā bāzētā holdingu kompānija „Menatep Group", caur kuru Hodorkovskis kontrolēja „Jukos". Tagad holdingu kompānija pastāv ar nosaukumu GML, un Hodorkovskis vairs nav akciju turētājs - 2005.gadā viņš savu daļu pārdeva un norobežojās no pārējo akcionāru prasībām.

Hāgas arbitrāžas tiesas spriedums par kompensācijas izmaksu arī ļāva bijušajiem „Jukos” akcionāriem pieprasīt Krievijas Federācijas aktīvu arestu ārvalstīs. Labvēlīgus lēmumus par Krievijas īpašumu arestu akcionāriem izdevās panākt tādās valstīs kā Francijā, Beļģijā un Austrijā. Taču trešdien paziņotais Hāgas apgabaltiesas spriedums, ka Krievijai 50 miljardu kompensācija nav jāmaksā, ir pamats Maskavai pieprasīt atcelt arī aktīvu arestu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt