Atbildību par Ukrainas lidmašīnas notriekšanu Irānā uzņēmies Islāma revolūcijas sardzes korpuss

Atbildību par Ukrainas aviosabiedrības pasažieru lidmašīnas notriekšanu Irānā uzņēmies Islāma revolūcijas sardzes korpuss, ziņo ārvalstu mediji. Par to sestdien paziņoja Islāma revolūcijas sardzes korpusa brigādes ģenerālis Amirs Ali Hadžizade, uzsverot, ka korpuss ir gatavs jebkuram sodam, kāds tiks piespriests.

Atbildību par Ukrainas lidmašīnas notriekšanu Irānā uzņēmies Islāma revolūcijas sardzes korpuss
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kā pastāstīja Hadžizade, viņš gribējis mirt, kad uzzinājis par Ukrainas lidmašīnas katastrofu, lai "nebūtu šīs traģēdijas liecinieks".

„Kad kļuva skaidrs, ka noticis šis incidents, es tiešām vēlējos mirt. Es labāk nomirtu, nekā būtu liecinieks šādam incidentam. Mans kakls ir plānāks nekā mats. (Red piezīme: Irāņu izteiciens, kura aptuvenā nozīme - "Es pakļaujos, un man nav pamata uzstāt uz savu nevainību".) Es uzņemos pilnu atbildību par šo incidentu un pieņemšu jebkādu spriedumu, kādu lems amatpersonas. Es tam pakļaušos,” uzsvēra ģenerālis.

Tāpat ģenerālis norādīja, ka pretgaisa aizsardzības sistēma noturējusi Ukrainas pasažieru lidmašīnu par spārnoto raķeti, bet sistēmas operatoram bija bojāti sakaru līdzekļi, tāpēc nebija iespēju apstiprināt mērķi un atlikušas desmit sekundes lēmuma pieņemšanai.

"Diemžēl viņš pieņēma nepareizu lēmumu - raķete tika palaista un trāpīja mērķī," teica ģenerālis.

Islāma revolūcijas sardzes korpuss tika izveidots 1979. gadā no bruņotajām Islāma revolūcijas komitejas vienībām, kurās bija Irānas šiītu līdera ajatollas Homeinī atbalstītāji. Tas ir elitārs militāri politisks veidojums, kas paredzēts Irānas un islāma revolūcijas aizsardzībai. Organizācijā ir kājnieku, jūras un gaisa spēki, kā arī tautas aizsargi.

Irāna sestdien atzinusi, ka tās raķete notrieca Ukrainas pasažieru lidmašīnu, kas šonedēļ cieta aviokatastrofā pie Teherānas. Irāna paziņoja, ka tas noticis kļūdas dēļ, pauda nožēlu par notikušo un solīja vainīgos saukt pie atbildības. Vēl piektdien, 10. janvārī, Teherāna kategoriski noliedza, ka lidmašīna tika notriekta. Aviokatastrofā bojā gāja 176 cilvēki. Pēc Teherānas atzīšanās Ukraina pieprasīja vainīgos saukt tiesas priekšā un izmaksāt atbilstošas kompensācijas.

KONTEKSTS:

Irānā 8. janvārī ap sešiem no rīta pēc vietējā laika notika Ukrainas aviokompānijas lidmašīnas katastrofa. Desmit minūtes pēc pacelšanās no Teherānas lidostas ar gaisa kuģa apkalpi tika zaudēti sakari, un tad lidmašīna avarēja. Avārija notika pāris stundu pēc tam, kad Irāna bija sākusi ballistisko raķešu uzbrukumu Irākas bāzēm, kurās atradās ASV, arī Latvijas karavīri. Zināms, ka liela daļa no 176 cilvēkiem lidmašīnā bija studenti, kas devās mājās no atpūtas. Pasažieru vidū vismaz desmit studentu bija no Albertas Universitātes Kanādā. Bojāgājušo vidū ir ukraiņi, zviedri, afgāņi, briti un vācieši.

Rietumvalstu drošības iestādēm esot pierādījumi, ka Ukrainas lidmašīnas katastrofā pie Teherānas lidostas iesaistīta Irānas ''zeme-gaiss'' raķete. Teherāna šos apgalvojumus iepriekš noliedza. Ukrainas izmeklētājiem jau dota piekļuve katastrofas vietai, un Irāna ir gatava ļaut arī amerikāņiem, frančiem, kanādiešiem un zviedriem ierasties un pārbaudīt, kā Irāna veic izmeklēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti