Atbalsts Eiropas Savienības ražotājiem nonāk lielās politikas krustugunīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Marta sākumā Eiropas Komisija (EK) plāno nākt klajā ar priekšlikumiem par to, kā Eiropai vajadzētu atbildēt uz masveida ASV subsīdijām zaļo tehnoloģiju ražotājiem un uz Ķīnas necaurskatāmām dotācijām saviem uzņēmumiem. Situācija ir nopietna, jo šīs subsīdijas kropļo starptautisko konkurenci un draud padarīt Eiropu nepievilcīgu uzņēmējdarbībai. Turklāt tas ir arī nopietns pārbaudījumus EK priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas vadības stilam un nākotnes perspektīvām.

Atbalsts Eiropas Savienības ražotājiem nonāk lielās politikas krustugunīs
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

Februāra vidū Eiropas Parlamentā izcēlās negaidīta politiskā intriga. Lielākā parlamenta frakcija – Eiropas Tautas partija – draudēja neatbalstīt rezolūciju par industriālās konkurētspējas veicināšanu. Kaut arī tā ir tikai rezolūcija bez juridiskām sekām, tās noraidīšana būtu politisks signāls Eiropas Komisijas vadītājai Urzulai fon der Leienai, ka viņas frakcijas deputāti nav ar viņu apmierināti.

Beigu beigās rezolūcija tika atbalstīta, bet tikai ar 310 balsīm "par". Turklāt daudzi no Tautas partijas grupas, tostarp Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība") un Dace Melbārde ("Jaunā Vienotība"), bija pret, bet Inese Vaidere ("Jaunā Vienotība") atturējās.

"Nekā jauna jau īpaši šajā plānā nav," sacīja Vaidere. Viņasprāt, komisijas piedāvātais plāns varētu sarīdīt turīgākās un nabadzīgākās valstis, jo

Vācija un Francija vēlas aktīvāk subsidēt savus ražotājus, bet tādām valstīm kā Latvija tam īsti nav naudas.

"Es uzskatu, ka tas nav pieļaujams, ka tas tiešām ir drauds vienlīdzīgai konkurencei. Es domāju, ka mums ir daudz vairāk jāorientējas, kā attīstīt mūsu mazos un vidējos uzņēmumus un mūsu konkurētspēju. Nevis balstīties uz to, ka bagātās valstis varēs daudz vairāk ieguldīt naudu savu uzņēmumu subsidēšanā. Tas, manuprāt, ir ļoti kaitīgi un noteikti neveicinās mūsu ekonomikas konkurētspēju un attīstību, bet drīzāk iekonservēs vecās tradīcijas," sacīja Vaidere.

Savukārt vācu konservatīvie, kas balsoja pret industriālo plānu, drīzāk vēlējās sūtīt fon der Leienai signālu, ka viņa nedara pietiekami daudz, lai atbalstītu vācu ražotājus, tostarp auto industriju.

Kritiķu vidū ir arī bavārietis Kristians Ēlers: "Eiropas Komisija 2020. gadā lepni paziņoja par jaunu industriālo stratēģiju, lai īstenotu Eiropas Zaļo kursu kā izaugsmes stratēģiju. Tomēr bija vajadzīgs skaļš blīkšķis no ASV, lai pamodinātu fon der Leienas komisiju.

Līdz šim Eiropas Komisijas pieeja ir bijusi pārāk pamācoša, pārāk ideoloģiska un pārāk vērsta uz pieprasījuma regulēšanu."

Daži te saskata arī Eiropas Tautas partijas vadītāja Manfrēda Vēbera pirkstu. Tiek uzskatīts, ka Vēbers labprāt redzētu nākamās Eiropas Komisijas priekšsēdētājas krēslā nevis fon der Leienu, bet gan pašreizējo Eiropas Parlamenta vadītāju Robertu Metsolu. Tādēļ Vēbers tagad gatavojot augsni fon der Leienas nomaiņai.

Kā zināms, 2018. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās Vēbers startēja kā Eiropas Tautas partijas vadošais kandidāts. Uzvaras gadījumā viņam vajadzēja kļūt par komisijas priekšsēdētāju. Tomēr valstu līderi pēdējā brīdī šim amatam izvirzīja toreizējo Vācijas aizsardzības ministri fon der Leienu. Tādēļ attiecības starp abiem politiķiem joprojām nav vienkāršas.

Tiesa, pastāv bažas, ka Metsola varētu nebūt pieņemama valstu vadītājiem un līdz ar to Eiropas Tautas partija pēc nākamgad gaidāmajām vēlēšanām varētu zaudēt Eiropas Komisijas vadītāja posteni. Turpretī fon der Leienai būtu vieglāk palikt uz otro termiņu, jo viņa jau ir pārbaudīta spēlētāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti