Atbalstot sankcijas pret Ziemeļkoreju, Ķīna tomēr aicina problēmas risināt diplomātiskā ceļā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Līdz šīm stingrākās sankcijas pret Ziemeļkoreju par tās ballistisko raķešu un kodolprogrammu Apvienoto Nāciju (ANO) Drošības padome apstiprināja vienbalsīgi, tostarp ar Ziemeļkorejas galvenā sabiedrotā – Ķīnas – atbalstu. Vienlaikus Ķīna uzsvēra, ka problēmu risināšanai nepieciešama diplomātiska pieeja.

Apvienoto Nāciju Drošības padome rezolūciju par jaunu sankciju ieviešanu pret Ziemeļkoreju pieņēma vienbalsīgi – to atbalstīja visas 15 padomes dalībvalstis, tostarp Ķīna un Krievija. Rezolūcijā noteikts pilnīgs aizliegums Ziemeļkorejai eksportēt ogles, dzelzi un dzelzs rūdu, svinu un svina rūdu, kā arī zivis un citus jūras produktus.

Aplēses liecina, ka Ziemeļkorejas ieņēmumi no eksporta ir trīs miljardi dolāru gadā. Šīs sankcijas komunistiskās valsts ieņēmumus no eksporta var samazināt uzreiz par trešdaļu jeb vienu miljardu dolāru.

ANO Drošības padomes rezolūcija ne tikai aizliedz no Ziemeļkorejas importēt minētās preces, bet arī liedz citām valstīm uzņemt vairāk Ziemeļkorejiešu viesstrādnieku, iesaistīties jaunos kopuzņēmumos ar Ziemeļkoreju vai investēt jau esošajos.

Šī ir pirmās tik stingrās sankcijas, kas ieviests pret Phenajanu kopš amatā stājās ASV prezidents Donalds Tramps.

Sarunas par rezolūcijas projektu Vašingtona sāka pirms mēneša, kad Ziemeļkoreja jūlija sākumā izmēģināja savu pirmo starpkontinentālo ballistisko raķeti, kas varētu sasniegt Savienoto Valstu kontinentālo daļu. Jūlija beigās Phenjana īstenoja vēl vienu starpkontinentālās raķetes izmēģinājumu. Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna vadībā valsts pēdējos pāris gados aktivizējusi savas raķešu un kodolprogrammas aktivitātes par spīti jau iepriekš noteiktām vairākām sankciju kārtām.

ANO Drošības padomes sēdē Ņujorkā ASV vēstniece Apvienotajās Nācijās Nikija Heilija paziņoja, ka šīs sankcijas ir „visbargākās, kādas pret jebkuru valsti ir noteiktas veselas paaudzes laikā”. Viņa piebilda – kaut šī rezolūcija ir nozīmīgs solis uz priekšu, tas ne tuvu nav pietiekami.

„Šodien ANO Drošības padome ir sapulcējusies, lai brīdinātu Ziemeļkorejas diktatoru. Un šoreiz Drošības padomes vārdi saskan ar tās darbiem. Mūsu apstiprinātā rezolūcija ir stingrs un vienots solis, lai Ziemeļkoreju sauktu pie atbildības par tās uzvedību. Šodien Drošības padome uz pilnīgi jaunu līmeni palielināja sodu par Ziemeļkorejas ballistisko raķešu aktivitātēm,” sacīja Heilija.

ASV prezidents Tramps atzinīgi novērtēja, ka jaunās sankcijas atbalstīja arī Pekina un Maskava. Viņš iepriekš kritizējis Ķīnu – Ziemeļkorejas kaimiņvalsti un vienīgo sabiedroto – ka tā nedara pietiekami Phenjanas savaldīšanai.

Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji svētdien paziņoja, ka stingrās ANO Drošības padomes sankcijas ir „nepieciešamas” pēc jūlijā notikušajiem raķešu izmēģinājumiem, taču uzsvēra, ka sankcijas nav pašmērķis. Mērķis ir visas iesaistītās puses atgriezt pie sarunu galda un caur diskusijām panākt Korejas pussalas atbrīvošanu no kodolieročiem.

Pēc jauno sankciju apstiprināšanas, Ķīnas ārlietu ministrs Vans arī aicināja Ziemeļkoreju pieņemt „pareizu un gudru lēmumu”.

Ziņots, ka Ziemeļkorejas 28.jūlijā izmēģināja starpkontinentālās ballistiskās raķetes. Drošības eksperti norāda, ka to sniedzamība ir pietiekama, lai tā aizlidotu līdz Ņujorkai. Vienlaikus eksperti uzsver, ka Ziemeļkorejas režīma rīcībā pašlaik nav tehnoloģiju, kas ļautu vērst kodoltriecienu pret ASV. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti