Panorāma

ES līderi spriedīs par 1,82 triljoniem eiro

Panorāma

Arhitektu savienība: lēmums par koncertzāli ir sasteigts

Izmēģina vakcīnu pret Covid-19

ASV zinātnieki izmēģina pirmo vakcīnu pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 izplatība pasaulē nemazinās. Vietām vīruss un tā izraisītā slimība rimstas, bet citur pieņemas spēkā. Tikmēr pasaules zinātnieki un gudrākie prāti joprojām meklē vakcīnu, ko uzskata par vienīgo glābiņu. Cik tālu šie pētījumi ir?

Dūriens plecā. Ne pārāk patīkami, bet cerīgi. Amerikas Savienotās Valstis (ASV), kurās vīruss joprojām plosās, izmēģina pirmo vakcīnu, kas pasargātu no Covid-19. Un rezultāti rāda, ka vakcīna tiešām atjauno cilvēka imunitāti tā, kā zinātnieki to bija iecerējuši.

“Šīs ir tikai pirmās fāzes studijas, taču tas ir labs solis. Izskatās, ka vakcīna ir radījusi spēcīgu imūno reakciju. Mums tas patīk, un mēs domājam, ka tas liecina par preparāta spējām aizsargāt. Tiesa, tam ir arī sava cena. Daži cilvēki sūdzas, ka pēc tam sūrst roka, ir drudzis, nogurums, bet tas ir nieks salīdzinājumā ar aizsardzību pret vīrusu,” pastāstīja Vanderbilta Universitātes profesors Viljams Šafners.

Pētījumā ir apvienojušies vairāki amerikāņu zinātnieki. Pēc nepilnām divām nedēļām ir plānots līdz šim pasaulē lielākais izmēģinājums, proti, trīsdesmit tūkstošu cilvēku vakcinēšana vienlaikus.

Pašlaik zinātnieki visā pasaulē strādā pie teju 20 vakcīnām pret Covid-19, kuras ir attīstītas tik tālu, ka tiek izmēģinātas uz cilvēkiem. Par lielu progresu ziņo Ķīna, un pavisam tuvu gatavam rezultātam esot arī Oksfordas Universitāte Lielbritānijā. Taču joprojām ir nepieciešami izmēģinājumi, lai pārliecinātos, ka vakcīnas tiešām ir efektīvas un arī drošas.

Bet vēsturiskajam pagrieziena punktam jau gatavojas dažādas starptautiskās organizācijas,

laikus brīdinot par drāmu, kas sāksies, vakcīnai ieraugot dienas gaismu.

Ir bažas, ka lielākā daļa krājumu nekavējoties nonāks bagātāko valstu rokās. Jau tagad zināms, ka ASV, Francija, Lielbritānija, Vācija ir noslēgušas divpusējus līgumus un pētniekiem pasūtījušas simtiem miljonu vakcīnu devu, pirms tās vispār ir izgudrotas.

“Mūsu lielākās bažas ir par to – ja farmācijas kompānijām joprojām būs monopols šīs pandēmijas medicīniskajos lēmumos, tad tas būs karš starp bagātajām valstīm, kas pirmās pamanīsies slēgt līgumus un iztukšot krājumus, un nabadzīgākajām, kurām nav tādas rocības, un tas atkal radīs milzīgu nevienlīdzību pasaulē,” norādīja “Oxfam” pārstāve Anna Mariota.

Arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir paudusi, ka laikā, kamēr vakcīnas vēl top, būtu svarīgi padomāt par godīgu to sadali un vismaz divus miljardus vakcīnu devu paredzēt iedzīvotājiem no mazāk turīgajiem reģioniem. Pašlaik arī vairākas humānās palīdzības organizācijas, to vidū ASV biznesa magnāta Bila Geitsa radītā vakcīnu alianse “Gavi”, slēdz divpusējus līgumus ar medicīnas kompānijām par zināmu devu iepirkumiem tieši trešajām valstīm.

“Šobrīd vakcīnas vēl nav nevienam. Nevienai zemei – nedz turīgai, nedz tai, kurai rocības ir mazāk. Mēs centīsimies palīdzēt tā, lai vakcīnas pie visām nonāktu vienlaikus,” sacīja “Gavi” izpilddirektors Sets Bērklijs.

Lai gan mēdz sacīt, ka atšķirībā no citām vakcīnām, ierocis pret Covid-19 tiek izstrādāts zibens ātrumā, tomēr precīzākas prognozes, kad vakcīna varētu būt pilnībā gatava, arvien nav. Zinātnieki lēš, ka, iespējams, tā varētu ieraudzīt dienas gaismu un kļūt sabiedrībai pieejama nākamā gada vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti