ASV vēstnieks ES: Tramps izdarījis spiedienu uz Zelenski savu mērķu panākšanai

ASV vēstnieks Eiropas Savienībā Gordons Sondlends Pārstāvju palātas deputātiem paziņoja, ka prezidents Donalds Tramps izdarījis spiedienu uz Ukrainas prezidentu, lai panāktu savus mērķus. ASV diplomātiem arī pavēlēts sadarboties ar Trampa personīgo advokātu Rūdiju Džuliāni. 

Izmeklēšana Trampa impīčmenta lietā turpina virzīties uz priekšu arvien straujāk, un katra nākamā liecība amerikāņu komentētājos vairo pārliecību, ka zeme zem Donalda Trampa kājām ir sākusi vēl vairāk ļodzīties. Arī  Sondlenda nopratināšana jau nosaukta par izšķirošo pagrieziena punktu visas izmeklēšanas gaitā.

ASV vēstnieks ES: Tramps izdarījis spiedienu uz Zelenski savu mērķu panākšanaiUģis Lībietis

  Tas tāpēc, ka savulaik dāsnais Trampa atbalstītājs Sondlends savās liecībās apgalvoja, ka gan viņš, gan īpašais pārstāvis Ukrainas jautājumos Kurts Vokers, gan enerģētikas ministrs Riks Perijs Ukrainas politiku ir veidojuši, saņemot tiešus norādījumus no Donalda Trampa jurista Rūdija Džuliāni.

  Sondlends Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejā norādīja, ka Džuliāni centieni piespiest Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski veikt izmeklēšanu par Trampa politiskajiem konkurentiem bija “dots pret dotu”, lai noorganizētu Zelenska vizīti Baltajā namā. Diplomāti ievēroja pavēles, lai arī nevēlējās sadarboties ar Džuliāni.

  Par šo situāciju zinājis arī valsts sekretārs Maiks Pompeo.  

  “Ministrs Perijs, vēstnieks Vokers un es sadarbojāmies ar Džuliāni kungu pēc skaidriem ASV prezidenta norādījumiem. Mēs nevēlējāmies sadarboties ar Džuliāni kungu, taču mēs spēlējām ar tām kārtīm, kādas mums ir iedalītas. Mēs visi sapratām – ja mēs atteiksimies sadarboties ar Džuliāni, mēs zaudēsim ļoti nozīmīgu iespēju nostiprināt attiecības starp ASV un Ukrainu. Tāpēc mēs sekojām prezidenta pavēlēm,” liecināja vēstnieks.

  Sondlends arī pavēstīja, ka par palīdzības aizturēšanu Ukrainai viņš uzzinājis šī gada vasarā. Viņš pret to kategoriski iebildis. Ukraiņiem bija vajadzīgi šie līdzekļi cīņai ar Krievijas agresiju.

  Sondlends uzsvēris, ka vismaz divreiz ir runājis ar prezidentu Donaldu Trampu par aicinājumiem Ukrainai uzsākt vairākas izmeklēšanas. Tieši to vēlāk ir vēlējies panākt arī Rūdijs Džuliāni.

  “Džuliāni kunga prasība bija sniegt pakalpojumu pret pakalpojumu, lai noorganizētu prezidenta Zelenska vizīti baltajā namā. Džuliāni pieprasīja, lai Ukraina nāk klajā ar publisku paziņojumu par izmeklēšanu uzsākšanu 2016.gada prezidenta vēlēšanu Demokrātu Nacionālā konventa serveru un kompānijas “Burisma” lietās. Džuliāni kungs izteica ASV prezidenta vēlmes, un mēs zinājām, ka šīs izmeklēšanas prezidentam ir svarīgas,” atzina Sondlers.

  Raidsabiedrība CNN norāda, ka šie Sondlenda apgalvojumi ievērojami iedragā Trampa aizstāvības pozīcijas, jo Republikāņu pārstāvji iepriekš apgalvojuši, ka neviens no lieciniekiem ar Trampu personiski nav sarunājies, bet saņēmuši tikai pastarpinātu informāciju. Sondlenda paziņojumi to apgāž. Taču vēstnieks ir noliedzis, ka Tramps būtu stāstījis par nepieciešamību aizturēt militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai līdz prasīto izmeklēšanu uzsākšanai.

  Savukārt Tramps, komentējot vēstnieka uzstāšanos, pieminējis, ka viņam no Ukrainas neesot vajadzīgs nekas, bet vēstnieku viņš nemaz tik labi nepazīstot.

  Tikmēr politikas eksperti norāda, ka diplomāts nav spējis iesniegt konkrētus pierādījumus -  dienasgrāmatu vai piezīmes, un viņa izteikumi vērtējami kā pieņēmumi.

  Demokrāti uzskata, ka liecība dod papildu argumentus Trampa atstādināšanai no amata, savukārt republikāņu pārstāvji paziņoja, ka nekas jauns šajās liecības nav izskanējis. 

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti