ASV vēstniecības eksperts: Vidustermiņa vēlēšanas būtiskas pārmaiņas nenesīs

Pat ja kontrole pār ASV Kongresu nonāks demokrātu rokās, būtiskas pārmaiņas nav gaidāmas. Tas radītu papildu sarežģījumus prezidentam Donaldam Trampam, taču kopējais ASV kurss, arī attiecībā uz sabiedrotajām valstīm, nemainīsies. Tā intervijā Latvijas Televīzijai skaidro ASV vēstniecības Politikas un ekonomikas nodaļas vadītājs Kenets Zarčers.

"Tas ir nedaudz paradokss. Tagad tiek teikts, ka vidustermiņa vēlēšanas ir vērtējums par prezidenta un viņa administrācijas darbu, taču visā vēsturē bijuši tikai divi gadījumi, kad šīs vēlēšanas bijušas par labu esošajam prezidentam. Tā kā ir diezgan grūti no tām ko nolasīt, turklāt cīņa ir ļoti līdzīga.  Katrā ziņā – varas maiņa Kongresā ir iespējama, taču, lai kāds arī būtu rezultāts, mēs nevaram runāt par kādām būtiskām pārmaiņām, kas gaidāmas, piemēram, ASV ārpolitikā," vērtēja Zarčers.

Neatkarīgi no rezultāta vēlēšanas, visticamāk, nespēs sašūpot arī akciju biržas. Tā izteikušies vairāku ietekmīgu investīciju banku eksperti.

ASV iedzīvotāji otrdien, 6.novembrī, ievēlēs 435 Pārstāvju palātas locekļus, 35 senatorus, bet 36 no 50 ASV štatiem – arī vietējos gubernatorus.

Pašlaik abas ASV parlamenta palātas kontrolē prezidenta Donalda Trampa pārstāvētie republikāņi. Ja viņi noturēsies pie varas, Tramps varēs netraucēti turpināt savu politisko kursu, pretējā gadījumā demokrāti iegūs iespēju novilcināt vai pat bloķēt prezidenta rīkojumus. Ja kāda no partijām saglabā varu Senātā, bet otra pārņem Pārstāvju palātu, nav izslēgts arī politiskais strupceļš. Tiesa, jāatceras, ka prezidentam ASV politikā vienmēr pieder veto tiesības.

Kā liecina ASV iedzīvotāju aptaujas, republikāņu pārstāvētā Trampa reitings ir mazinājies un vadībā izvirzījušies demokrāti. Kaut arī atbalsta kritums pie varas esošajam ASV prezidentam ir jau vēsturiski iezīmējusies tendence, šo vēlēšanu rezultātus prognozēt ir grūti. Nav šaubu, ka šodien var aktivizēties iepriekšējo vēlēšanu iznākumā vīlušies demokrātu atbalstītāji, sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības aizstāvji, ar Baltā nama imigrācijas politiku neapmierinātie un citi.

No otras puses – republikāņiem par labu spēlē tas, ka ASV ekonomikā patlaban vērojams uzplaukums un finanšu labklājība parasti pārmaiņas neveicina.

Tieši ekonomiskos rādītājus savās kampaņās uzsver Tramps, bet sociālos jautājumus un netaisnību – demokrāti, kuri turklāt par priekšvēlēšanu lokomotīvi izvēlējusies eksprezidentu Baraku Obamu. 

"Republikāņi radīja vislabāko ekonomiku mūsu valsts vēsturē, vislabāko darba tirgu uz planētas Zeme. Taču viss, ko sasniedzām, ir likts uz spēles. Jo viņi var sagraut to tikpat ātri, cik ātri mēs to radījām," paziņoja Tramps.

"Tās būs svarīgākās vēlēšanas mūsu mūžā. Politiķi vienmēr tā saka, taču šoreiz tā tiešām ir. Jo Amerika ir krustcelēs. Uz spēles ir miljonu cilvēku veselības aprūpe. Uz spēles ir strādājošo ģimeņu iespējas. Taču vēl svarīgāk – uz spēles ir mūsu nācijas raksturs," sacīja Obama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti