Rīta intervija

LTRK valdes locekle Katrīna Zariņa par jauno publisko iepirkumu likumu

Rīta intervija

Dombrovskis: lai uzlabotu Eiropas fondu apguvi, nepieciešams sagatavot normatīvo bāzi

ASV vēstniece Nensija Petita par NATO, Krieviju un ASV prezidenta vēlēšanām

ASV vēstniece Latvijā: Vissvarīgākais ir uzlabot abu valstu ekonomiskās attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ir pagājis gads, kopš ASV vēstnieces Latvijā amatā stājās Nensija Bikofa Petita. Šī gada laikā Latvijā viesojies arī ASV viceprezidents Džozefs Baidens, kā arī NATO Varšavas samitā panākta vienošanās par NATO spēku klātbūtnes palielināšanu Baltijas reģionā. Kā ir mainījušies vēstnieces priekšstati par Latviju, kā vērtējama ASV un Latvijas sadarbība ekonomikas un drošības jomā un ko gaidīt no ASV prezidenta vēlēšanām?

Vairāk investīciju un tirdzniecības

Latvijas Radio: Vēstnieces kundze, Jūs Latvijā strādājat jau gadu un gandrīz gads ir pagājis arī kopš mūsu iepriekšējās intervijas. Šī gada laikā jūs esat daudz ceļojusi pa Latviju un tikusies ne tikai ar politiķiem, bet arī pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem. Kā ir mainījušies Jūsu priekšstati par Latviju un kuras ir tās sfēras, kurās ASV un Latvijas sadarbība ir vislabākā, un kurās būtu nepieciešami uzlabojumi?

Nensija Bikofa Petita: Šis tiešām ir bijis neaizmirstams gads, un man tiešām ir liels gods būt par vēstnieci Latvijā. Man ir bijusi iespēja ceļot no Ludzas līdz Liepājai, un es tiešām esmu tikusies ne tikai ar valdības pārstāvjiem, bet arī nevalstisko organizāciju darbiniekiem, studentiem, mācībspēkiem un uzņēmējiem. Tas man ir devis ļoti, ļoti skaidru priekšstatu par ASV un Latvijas attiecību stāvokli un to, uz ko mums jākoncentrējas nākotnē.

ASV viceprezidenta Baidena vizīte Latvijā šī gada augustā pievērsa uzmanību tām lielajām ekonomiskās sadarbības iespējām, kas pastāv starp mūsu valstīm.

Tieši ekonomisko attiecību stiprināšanu es uzskatu par savu galveno prioritāti turpmākajiem diviem gadiem. Man gribētos redzēt vairāk tirdzniecības un vairāk investīciju.

Runājot tieši par ekonomiskajām attiecībām: pēdējo nedēļu laikā daudzu mediju uzmanības centrā ir nonācis visai pretrunīgi vērtētais jautājums par brīvās tirdzniecības līgumu starp ASV un ES jeb TTIP. Daudzās Eiropas valstīs ir pieaugusi neapmierinātība un protesti ar šo līgumu. Daudzi no ekspertiem un žurnālistiem uzskata, ka TTIP ir miris. Kāds ir Jūsu viedoklis par to? Vai šis līgums ir dzīvotspējīgs, kad un ko mēs no tā varam sagaidīt?

Manuprāt, TTIP ir lieliska iespēja uzlabot uzņēmējdarbību, tirdzniecību un investīcijas starp ASV un Latviju. Obamas administrācija ir 100% apņēmības pilna noslēgt sarunas par līguma saturu līdz gada beigām. Latvijā galvenokārt darbojas mazie un vidējie uzņēmumi un TTIP sniegs jaunas iespējas tieši šiem uzņēmējiem.

Tiks samazinātas dažādas barjeras un tiks uzsākta standartizācija, kas padarīs tirdzniecību starp abām valstīm daudz vienkāršāku. TTIP radīs jaunas darbavietas gan šeit, gan Amerikā. Tāpēc es uzskatu, ka no TTIP iegūs abas puses un mūsu valstīm būs iespējas stiprināt savas ekonomiskās saites.

Mēs redzam, ka Latvija vēlas piesaistīt amerikāņu uzņēmējus. Es arī gribu apsveikt Latviju ar pievienošanos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (OECD), kas arī ir ļoti nozīmīgs solis.

Korupcijas apkarošana un maksātnespējas nozare

Pēc pievienošanās OECD un arī attiecībā uz TTIP Latvija vienmēr ir teikusi, ka šī būs lieliska iespēja piesaistīt vairāk investīciju. Kā Jūs vērtējat līdzšinējās ASV investīcijas Latvijā, jo, manuprāt, nekāda īpaša aktivitāte nav vērojama?

Es teiktu, ka vienmēr ir iespēja uzlabojumiem. Mēs gribētu stiprināt ekonomiskās attiecības, un tāds bija arī viceprezidenta Baidena vēstījums. Mēs arī vēlamies atbalstīt Latviju, kad tā mēģina pārvarēt dažādos šķēršļus tirdzniecības un investīciju palielināšanai.

Latvija jau ir sākusi spert nopietnus soļus naudas atmazgāšanas apkarošanā, un valdībai ir jāsaglabā šī virzība. Tāpat ir jautājums par tieslietu reformu, maksātnespējas administrāciju un pretkorupcijas biroja stiprināšanu.

Stiprinot KNAB kā institūciju un īstenojot minētās reformas, Latvija radītu daudz pievilcīgāku uzņēmējdarbības vidi ASV biznesam.

Latvija - izcilniece NATO saistību izpildē

Mēs noteikti varam teikt, ka sadarbība drošības un aizsardzības sfērā ir daudz labāks piemērs. Cik veiksmīgi lietas virzās uz priekšu pēc NATO Varšavas samita?

Mēs esam tikai sākuši ieviest dzīvē NATO Varšavas samitā panāktās vienošanās. Kā jau jūs zināt, NATO izvietos Polijā un Baltijas valstīs četrus bataljonus un Savienotās Valstis būs atbildīgas tieši par Poliju.

Es varu apgalvot, ka ASV un Latvijas attiecības drošības jomā saglabāsies ļoti aktīvas un spēcīgas. Mums ir lieliska sadarbība ar Mičiganas Nacionālo gvardi, kas šeit regulāri piedalās apmācībās ar latviešu kolēģiem. Mēs sagaidām, ka mums būs kaujas grupa Polijā, kas regulāri ceļos pa Baltijas valstīm.

Mēs turpināsim rīkot arī NATO mācības, piemēram, „Sabre Strike”, kas šovasar pulcēja vairāk nekā 10 000 NATO karavīru. Visas šīs aktivitātes tiks pastiprinātas un turpinātas. Tāpēc var vēlreiz teikt, ka mūsu drošības un aizsardzības sadarbība ir ļoti, ļoti spēcīga.

Vai ir arī kādas lietas šajā jomā, kurām nepieciešami kādi uzlabojumi?

Manuprāt Latvija ir paveikusi fantastisku darbu, pildot savas NATO saistības.

Piemēram, šogad aizsardzībai tiek tērēti 1,4% no IKP, nākamgad tie būs 1,7%, bet 2018% gadā jau 2% no IKP. Nav īpaši daudz NATO sabiedroto, kas šo mērķi būs sasniegušas divus gadus ātrāk nekā plānots. Tāpēc es esmu lepna, ka Latvija ir viena no šīm valstīm.

Kamēr Krievija būs Krimā, ASV neatcels sankcijas

Šajā situācijā mēs nevaram izlaist arī jautājumu par Krieviju un tās lomu. Savienoto Valstu attiecības ar Krieviju pēdējo mēnešu laikā ir bijušas ļoti saspringtas, sarežģītas un dažreiz pat dīvainas. No vienas puses, Vašingtona un Maskava cenšas atrast veidus, kā sadarboties Sīrijā un panākt pamieru, pēc tam šis pamiers ir uz sabrukuma robežas un mēs redzam, kā abas valstis apsūdz viena otru pamiera noteikumu pārkāpšanā. Ja mēs nerunājam tikai par Sīriju, kā Jūs vērtētu ASV un Krievijas pašreizējās attiecības?

Kā jau Jūs teicāt, ASV un Krievijas attiecības ir ļoti sarežģītas. Taču mūsu politika joprojām ir sadarboties ar Krieviju, kur mēs varam, kā arī aicināt Krieviju darīt, kas tai būtu jāizdara tādās konflikta zonās kā Ukrainā.

Savienotās Valstis joprojām pieprasa, lai Krievija pilnībā ievieš dzīvē Minskas vienošanos, jo tikai tad mēs būsim ieinteresēti apsvērt ideju par sankciju atcelšanu.

Krievija arī turpina okupēt Krimu, un mēs saņemam ziņas par cilvēktiesību pārkāpumiem šajā reģionā – kamēr Krievija no Krimas neaizies, mēs sankcijas neatcelsim.

Sīrijā mums ir jāsadarbojas ar Krieviju, jo pirmkārt un galvenokārt šajā valstī ir milzīga humānā krīze, kādu pasaule nav piedzīvojusi kopš Otrā pasaules kara. Nevis tūkstošiem, bet miljoniem cilvēku ir devušies bēgļu gaitās, un miljoniem ir nepieciešama palīdzība. Mums ir nepieciešams nodrošināt pamieru, lai humāno organizāciju darbinieki varētu nogādāt cilvēkiem pārtiku un medikamentus. Savienotās Valstis palīdzības sniegšanai jau ir atvēlējušas vairāk nekā sešus miljardus dolāru.

Karš Sīrijā turpinās pārāk ilgi.

Klintone vai Tramps - nostāja pret Baltiju nemainīsies

Pirms gada Jūs teicāt, ka viena no Savienoto Valstu prioritātēm ir vienota, nesadalīta un brīva Eiropa. Pēc šīs vasaras „Brexit” referenduma situācija ir dramatiski mainījusies. Kā Jūs vērtētu pašreizējo situāciju Eiropā?

Šis tiešām ir ASV mērķis Eiropai, un tas tāds arī paliek. Patiesībā „Brexit” referendums neko īpaši nav mainījis. ASV ir ciešas, noturīgas un īpašas attiecības ar Lielbritāniju, un tas tā arī turpināsies. Savienotajām Valstīm ir arī gara un cieša vēsture ar Eiropas kopienu un mūsu attiecības ar Eiropas Savienību (ES) būs tādas arī turpmāk.

Mēs ļoti cieši sadarbojamies ļoti plašā jautājumu lokā, sākot ar cīņu pret terorismu un beidzot ar jau iepriekš minēto sadarbību tirdzniecības jomā, un nekas no tā nemainīsies. Mēs ilgstoši esam bijuši uzticīgi ES, un tas tā turpināsies.

Apvienotā Karaliste vienmēr ir bijusi viens no galvenajiem ASV sabiedrotajiem NATO ietvaros. Pēdējā laikā arvien aktuālākas kļūst diskusijas par nepieciešamību izveidot arī ES armiju, un šo ideju aizstāv ne mazāk svarīgi sabiedrotie - Vācija un Francija. Kā jūs vērtējat ideju par ES armijas izveidi?

Tā kā ASV nav Eiropas Savienības dalībvalsts, mēs protams fokusējamies uz NATO. Mūsu mērķim ir jābūt padarīt NATO tik labu, cik tā var būt, stiprinot mūsu sabiedroto spējas. Tieši tas ir tas, ko mēs darām arī šeit Latvijā. NATO sadarbība mums ir ļoti, ļoti svarīga. un mūsu uzticība NATO piektajam punktam ir tēraudcieta.

Un, visbeidzot, par ASV prezidenta vēlēšanām. Pagājušajā gadā Jūs teicāt, ka Jums nav kristāla bumbas, lai mēģinātu prognozēt rezultātus. Es pieļauju, ka Jums šīs bumbas joprojām nav, bet tomēr… Līdz vēlēšanām ir atlicis tikai pusotrs mēnesis. Es nejautāšu Jūsu prognozes… taču mēs visi zinām, ka Savienotajām Valstīm būs jauns prezidents un, iespējams, arī pilnīgi cita politika. Vai kaut kas radikāli mainīsies ASV nostājā un kas vispār šajās vēlēšanās amerikāņiem ir svarīgākais – iekšpolitikas jautājumi, ārpolitika vai personālijas?

Manuprāt, amerikāņu vēlētāji ne ar ko neatšķiras no latviešu vēlētājiem. Viņus interesē tie paši jautājumi, kas latviešus – izglītības kvalitāte, veselības aprūpes kvalitāte.

Tieši tāpēc amerikāņi izvēlēsies nākamo prezidentu, vadoties no saviem personiskajiem apsvērumiem un bažām, kā arī no tā, kā katrs no kandidātiem piedāvās šīs bažas novērst.

Jau nākamajā nedēļā pirmajās kandidātu debatēs vēlētājiem būs lieliska iespēja dzirdēt, kas kandidātiem sakāms, kāda ir viņu nostāja. Būs iespējas analizēt un salīdzināt viņiem svarīgos piedāvājumus.

Taču vienu gan es pilnīgi noteikti gribu uzsvērt – atbalstu Baltijai un Latvijai Savienotajās Valstīs ir paudušas abas vadošās partijas.

Šogad Latvijā bija viceprezidents Baidens, kurš pārstāv demokrātu partiju, taču šeit viesojās arī trīs dažādas Kongresa delegācijas, kurās galvenokārt bija pārstāvēti republikāņi. Viņu visu vēstījums bija vienāds – Savienotās Valstis atbalsta NATO, Savienotās Valstis atbalsta mūsu NATO sabiedroto Latviju, un mūsu uzticība NATO piektajam punktam ir svēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti