ASV varētu izslēgt Kubu no terorisma atbalstītāju saraksta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Sperot vēl vienu soli tuvāk attiecību uzlabošanai valstu starpā, ASV Valsts Departaments rekomendējis izslēgt Kubu no terorisma atbalstītāju saraksta. Tikmēr Panamā notiekošajā Amerikas Valstu samitā jau notikusi vēsturiska Kubas un ASV ārlietu ministru tikšanās, taču ar vēl lielāku nepacietību tiek gaidītas arī 50 gadu laikā pirmās abu valstu prezidentu sarunas.

Pagājušā gada decembrī ASV prezidents Baraks Obama spēra vēsturisku soli, aicinot uzlabot attiecības ar kaimiņos esošo Kubu. Tas nozīmētu vairāk nekā 50 gadu ilgo iesaldēto diplomātisko attiecību atjaunošanu, tirdzniecības atjaunošanu un ceļošanas ierobežojumu mīkstināšanu. Šajās dienās Panamā notiekošajā Amerikas samitā tiek sperti nākamie vēsturiskie soļi.

Piektdien samita laikā notikusi ASV un Kubas ārlietu ministru Džona Kerija un Bruno Rodrigeza tikšanās, kas ir augstākā abu pušu amatpersonu tikšanās pusgadsimta laikā. Pēdējā līdzīgā tikšanās bija 1959.gadā, kad tā laika Kubas līderis Fidels Kastro tikās ar ASV viceprezidentu Ričardu Niksonu. Abi politiķi tikušies aiz slēgtām durvīm, un par šo sarunu laikā apspriestajiem jautājumiem īpaši daudz informācijas nav.

Taču, kā norāda politikas vērotāji, drīzumā Kubas un ASV attiecības tiešām var ieiet pavisam citā līmenī, jo ASV Valsts departaments ir aicinājis izslēgt Kubu no terorisma atbalstītāju valstu saraksta. Kuba šajā sarakstā atrodas kopš 1982.gada, pēc tam, kad tā sniedza patvērumu basku separātistu grupējuma ETA aktīvistiem un kolumbiešu kaujiniekiem no grupējuma FARC.

Pašlaik ir tikai četras valstis, kuras ASV uzskata par terorisma atbalstītājām – līdzās Kubai tā ir Irāna, Sudāna un Sīrija. Atceļot šādu statusu, rastos iespēju Kubai un ASV atvērt savas vēstniecības.

Tāpat gaidāma finansiālo ierobežojumu atvieglošana, atļaujot Kubai pieeju aizdevumiem un ārvalstu palīdzībai.

Ja ASV prezidents Baraks Obama šīs Valsts departamenta rekomendācijas pieņems, Kongresam tās būs jāapstiprina vai jānoraida 45 dienu laikā.

Iespējams, tuvākajās dienās arī pats Obama spers vēsturisku soli, jo ir gaidāms, ka Panamā viņš personiski varētu tikties arī ar kubas prezidentu Raulu Kastro. Kad tieši šī tikšanās gaidāma, vēl nav zināms, taču šāds žests būtu vēl lielāks apliecinājums Obamas apņēmībai attiecības normalizēt par spīti dažādajiem uzskatiem. Obamas politiku attiecībā pret Kubu jau asi kritizējuši ASV Republikāņu partijas pārstāvji, tostarp kubiešu izcelsmes republikāņu prezidenta amata kandidāts Teds Kruzs.

Savukārt raidsabiedrība BBC norāda, ka plāni uzlabot attiecības ar Kubu pastiprinās uzmanību arī uz attiecībām ar Venecuēlu.

Tās prezidents Nikolass Maduro gatavojas iesniegt Obamam desmit miljonu iedzīvotāju parakstītu petīciju, kurā pieprasa atcelt sankcijas pret septiņām cilvēktiesību pārkāpumos un opozīcijas apspiešanā apsūdzētām venecuēliešu amatpersonām. Venecuēlas līderi norāda, ka Vašingtona Venecuēlu uzskata par draudu Savienoto Valstu nacionālajai drošībai, taču Panamas samita priekšvakarā Baraks Obama šādus apgalvojumus noraidījis.

ASV prezidents gan paudis bažas par Venecuēlas vadības vēršanos pret politiskajiem oponentiem. Venecuēla jau atzinīgi novērtējusi šādus izteikumus, paužot cerību, ka arī ar Karakasas un Vašingtonas starpā tiks aizsākta vēsturiska attiecību ēra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti