ASV varētu atbalstīt atteikšanos no Covid-19 vakcīnu patentu aizsardzības

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidenta Džo Baidena administrācija paudusi atbalstu idejai uz laiku atteikties no Covid-19 vakcīnu patentu aizsardzības. To jau ilgstoši mēģina panākt Pasaules Tirdzniecības organizācija, šādu lēmumu cenšas panākt arī Indija un Dienvidāfrika.

Tiek pieļauts, ka šis solis ļautu palielināt Covid-19 vakcīnu ražošanu visā pasaulē, sniedzot piekļuvi vakcīnām arī nabadzīgajās pasaules daļās. Tikmēr zāļu ražotāji apgalvo, ka tam nebūs vēlamā efekta.

Nepieciešami ārkārtas pasākumi

Jau vairākus mēnešus Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO) ir aicinājusi uz laiku atcelt Covid-19 vakcīnu intelektuālā īpašuma aizsardzību. Līdz šim gan tas nav izdevies, un arī Covid-19 smagi skartās Indijas un Dienvidāfrikas centieni pārliecināt vairākus desmitus valstu nav devuši lielus panākumus. Pretestība bija novērojama gan no bijušā Baltā nama saimnieka Donalda Trampa, gan Eiropas Savienības.

ASV varētu atbalstīt atteikšanos no Covid-19 vakcīnu patentu aizsardzības
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Tomēr tagad jaunais ASV prezidents Džo Baidens ir paudis atbalstu šādam plānam. Pirmoreiz viņš par to ierunājās jau savas vēlēšanu kampaņas laikā. ASV tirdzniecības pārstāve Ketrīna Tai trešdien paziņoja, ka Covid-19 pandēmija radījusi pasaules mēroga veselības krīzi un ārkārtējie pandēmijas apstākļi prasa ārkārtas pasākumus.

Lai gan uzņēmējiem ir svarīgas intelektuālā īpašuma tiesības, Vašingtona “atbalsta atteikšanos no Covid-19 vakcīnu aizsardzības līdzekļiem”, lai pieliktu punktu pandēmijai.

Pasaules mēroga problēma

ASV tiesību profesore Madāvi Sandera no Džordžtaunas universitātes spriež: “Lai sasniegtu globālo pūļa imunitāti, eksperti lēš, ka būs nepieciešami 11 miljardi vakcīnas devu, bet pašreiz mēs esam ceļā uz 3 miljardiem saražoto devu. Bez piekļuves vakcīnu tehnoloģijai, kas varētu būt plašāk pieejama, mēs netiksim tuvumā šiem skaitļiem.”

“Neviens no mums nebūs drošībā, līdz mēs visi nebūsim drošībā. Mēs ceram, ka Eiropa un citi atbalstīs ASV centienus,” uzsver profesore Sandera.

Atbalstu ASV paziņojumam paudis Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors Tedross Gebrejesuss, raksturojot to kā vēsturisku. Viņš piebilda, ka tas iezīmē “monumentālu brīdi cīņā pret Covid-19”.

ASV paziņojumu atzinīgi novērtēja arī Jaunzēlande, savukārt Austrālijas premjerministrs Skots Morisons nosauca šo soli par “milzīgām ziņām”, piebilstot, ka tas palīdzētu viņa valstij ražot mRNS vakcīnas uz vietas Austrālijā.

Tiek lēsts, ka patentu aizsardzības atcelšanu atbalsta aptuveni 100 Pasaules Tirdzniecības organizācijas dalībvalstu, un paredzams, ka intelektuālā īpašuma ekspertu grupa šo jautājumu apspriedīs nākamajā mēnesī.

Farmācijas kompāniju iebildumi

Tomēr ASV tirdzniecības pārstāve ir atzinusi, ka sarunām par Covid-19 vakcīnu intelektuālā īpašuma aizsardzības atcelšanu būs vajadzīgs laiks, ņemot vērā 164 PTO valstu vienprātības principu. Un amatpersonas teiktais ieskicē, ka ir arī vērā ņemama pretestība šim plānam – gan valstu, gan zāļu ražotāju vidū.

Farmācijas milži un valstis, kurās tie izvietoti, sīvi pretojas šai iecerei, uzstājot, ka patenti nebūt nav galvenais šķērslis Covid-19 vakcīnu ražošanas palielināšanai.

Farmācijas kompāniju ieskatā šāds solis arī varētu kavēt inovācijas. Piemēram, Francija paziņojusi, ka ir pret atteikšanos no patentu aizsardzības, norādot, ka labāk dotu priekšroku uz ziedojumiem balstītam modelim, lai palīdzētu nabadzīgajām valstīm pārvarēt vakcīnu deficītu.

Savukārt Ženēvā bāzētā Starptautiskās Farmācijas ražotāju un asociāciju federācijas lobiju grupa pauda vilšanos par ASV pausto atbalstu patentu aizsardzības atcelšanai. Grupas ieskatā atteikšanās no aizsardzības ir “vienkārša, bet nepareiza atbilde uz sarežģītu problēmu”. Grupas vadītājs Tomass Kueni pagājušajā mēnesī žurnālistiem sacīja, ka atteikšanās no patentu aizsardzības nedos rīkus, lai ražotu vairāk Covid-19 vakcīnu devu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt