ASV Valsts sekretārs atzīst - dažas spiegošanas metodes nebija atbilstošas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV Valsts sekretārs Džons Kerijs atzīst, ka dažas no ASV īstenotajām spiegošanas metodēm nav bijušas atbilstošas. ASV ārlietu resora vadītājs paudis apņemšanos pārskatīt izlūkošanas informācijas iegūšanas procesu, lai nodrošinātu, ka netiek pārkāptas cilvēku tiesības. Tikmēr paskaidrojumus par amerikāņu spiegošanas aktivitātēm pieprasījusi arī Ķīna, savukārt pašu Ķīnu un Krieviju spiegošanā apsūdzējusi Somija. 

Līdz šim ASV prezidenta administrācija ir bijusi visai skopa savos komentāros par pēdējo nedēļu laikā atklātībā nonākušo informāciju par ASV Nacionālās Drošības Aģentūras spiegošanas programmām daudzās pasaules valstīs. ASV prezidents Baraks Obama vien paziņojis, ka par daudzām no programmām un to apjomiem viņš pat nav pilnībā bijis informēts, solot izvērtēt līdzšinējās un turpmākās izlūkdienestu aktivitātes.

Šoreiz ar savu komentāru klajā nācis arī ASV Valsts sekretārs Džons Kerijs, kurš atzinis, ka atsevišķos gadījumos amerikāņu spiegošana ir aizgājusi par tālu. Paužot savu viedokli Atvērto Valdību partnerības gadskārtējā samitā, Kerijs atzinis, ka pēdējā laikā ir izdevies gūt daudz jaunas informācijas par dažādām aktivitātēm. Proti, tehnoloģijām, kas darbojas automātiskā režīmā, par izlūkdienestu spējām, kas ir sākušas pilnveidoties no Otrā Pasaules kara laikiem, turpinoties Aukstā kara laikā un atkal pastiprinoties pēc 11. septembra terora aktiem.

Kerijs atzīst, ka dažos gadījumos, šī spiegošana tiešām varētu būt aizgājusi par tālu, taču vienlaicīgi Savienoto Valstu ārlietu resora vadītājs norāda, ka šādas metodes tomēr ir sevi attaisnojušas.

Pēc viņa vārdiem, ir novērsti terora akti lidmašīnās un ēkās, kā arī novērstas slepkavības. Kerijs īpaši uzsvēris, ka šajā informācijas ievākšanas procesā nevainīgu cilvēku tiesības netiek pārkāptas, taču turpmāk gan prezidents, gan pats valsts sekretārs darīs visu iespējamo, lai aizvainojuma sajūta nesaglabātos arī turpmāk un iespējamie tiesību pārkāpumi nākotnē neatkārtotos.

Šie Kerija paziņojumi izskanējuši laikā, kad atklātībā nonākusi jauna informācija par ASV spiegošanas aktivitātēm. Proti, Austrālijas laikraksts „Sydney Morning Herald" ziņo, ka amerikāņu un Austrālijas vēstniecības Āzijā arī ir nodarbojušās ar spiegošanas aktivitātēm, kuras galvenokārt bijušas vērstas pret Ķīnu. Kā ziņo laikraksts, šādi centri atradušies ASV vēstniecībā Pekinā, kā arī ASV konsulātos Šanhajā un Čengdu. Ķīnas ārlietu ministrija piektdien nākusi klajā ar paziņojumu, pieprasot paskaidrojumus no Vašingtonas. Kā norāda ministrija, Ķīna vēlas draudzīgas diplomātiskas misijas, un personālu, kas strikti ievēro starptautiskās vienošanās, neapdraudot Ķīnas drošību un nacionālās intereses. Oficiālajā laikrakstā „China Daily" publicētajā rakstā Vašingtona tiek aicināta atsaukt savus spiegus, piebilstot, ka šādu personu aktivitātes ir nelikumīgas un tās nepakļaujas diplomātiskajai imunitātei. Savukārt Ķīnas aizsardzības ministrija paudusi apņēmību pastiprināt savu darbu pie informācijas drošības palielināšanas.

Bet tikmēr akmens tiek iemests arī pašas Ķīnas dārzā. Proti, Somija paziņojusi, ka tās ārlietu ministrija šī gada sākumā ir tikusi pakļauta masveidīgam digitālajam uzbrukumam, taču pati jūtīgākā informācija nav skarta. Somijas ārlietu ministrs Erkki Tuomioja norādījis, ka šajā lietā ir uzsākta izmeklēšana, turklāt par notikušo ir informēta arī Eiropas Savienība. Iepriekš somu mediji ir ziņojuši, ka aiz digitālā uzbrukuma stāv gan Ķīnas, gan Krievijas slepenie dienesti, kas, turklāt, spiegošanu ir veikuši diezgan ilgu laiku. Kā aģentūrai AFP norādījis digitālais eksperts Petteri Jarvinens, šī lieta pašai Somijas valdībai ir ļoti apkaunojoša, jo Somija ir bijusi ļoti naiva un pati spiegošanu nav spējusi atklāt, jo pierādījumi par spiegošanu ir saņemti no ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti