Pusdiena

Ziemeļkoreja, iespējams, gatavojas sestajam kodolizmēģinājumam

Pusdiena

Pusdiena 14.04.2017

Pēc abu valstu pārstāvju tikšanās ASV un Krievijas attiecības joprojām ir nestabilas

ASV valsts sekretāra uzņemšanu Maskavā mediji vērtē kā vēsu un naidīgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ļoti vēsa, naidīga uzņemšana, vārdu duelis, nekas vairāk kā spriedze, tālu no risinājuma – šādi vārdi dominē Rietumu un arī Krievijas mediju virsrakstos, kas atainojuši ASV valsts sekretāra Reksa Tilersona un Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova tikšanos Maskavā.

No tās gaidīja daudz. Gan Rietumu politiķi, gan eksperti iepriekš izteicās, ka šī varētu būt ASV iespēja Krieviju nokaunināt par to, ka tā atbalsta Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu, kas vardarbīgi ar ķīmisko gāzi atkal nesen nogalinājis desmitiem un ievainojis simtiem savas valsts civiliedzīvotāju.

Taču Krievijas politiķi šo tikšanos pārvērtuši par mācībstundu Tilersonam.

Kā raksta izdevums „Politico”, ASV valsts sekretārs saņēmis dunku birumu no Lavrova. Viņš gan brīdināts par sekām, ja ASV īstenos vēl kādu uzbrukumu Bašara al Asada militārajām bāzēm, gan preses konferencē no Lavrova puses kaunināts par vēstures nezināšanu, gan arī galu galā par to, ka ASV vadība nespēj pietiekami ātri aizpildīt visus svarīgos Valsts departamenta sēdekļus.

Savukārt Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs medijiem pavēstījis, ka pārmaiņas Krievijas un ASV attiecībās nav iezīmējušās. „Vēl ir par agru,” tā Peskovs raksturojis iespēju sagaidīt pozitīvas pārmaiņas. Putins Tilersonam izklāstījis savu redzējumu par divpusējo attiecību "strupceļa" iemesliem.  „Tikšanās atspoguļojusi "izpratni, ka ir nepieciešams uzturēt dialogu,” tā apliecinājis Kremļa preses pārstāvis.

Tilersons ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu runājis pēc tikšanās ar ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, un Putins ASV valsts sekretāru pieņēmis par to izšķiroties teju pēdējā mirklī, liekot viņam vispirms vairākas stundas gaidīt.

Arī preses konferencē pēc Tilersona un Lavrova tikšanās uzskati bija krasi atšķirīgi par Sīrijas nākotni un to, kas vainojams nesen Sīrijā īstenotajos ķīmiskās gāzes uzbrukumos. Tajos dzīvību zaudēja vismaz 87 civiliedzīvotāji, tostarp 31 bērns. ASV uzskata, ka tas bijis Sīrijas valdības kara aviācijas uzbrukums, kamēr Damaska un Maskava šīs apsūdzības noraida. ASV savu pārliecību apstiprināja, bombardējot Bašara al Asada militārās bāzes, kas saniknoja Krieviju.

Tilersons pēc sarunām kopīgā preses konferencē atzina, ka „Vašingtonas un Maskavas attiecības ir nonākušas "zemākajā punktā": „Mēs pārrunājām ASV un Krievijas šā brīža attiecības, un es izteicu savu viedokli, ka tās patlaban ir zemākajā fāzē. Starp mūsu valstīm uzticēšanās līmenis ir zems, un tā nevajadzētu būt starp divām kodollielvarām.”

Savukārt Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs norādīja, ka, neskatoties uz saspīlētajām attiecībām, Maskava esot atvērta dialogam ar Vašingtonu un pat iespējamai kopīgai rīcībai jomās, kas atbilst abu valstu interesēm. „Esmu pārliecināts, ka tās stundas, ko pavadījām divpusējās sarunās arī ar prezidentu Vladimiru Putinu, nebija tērētas velti. Mēs viens otru labāk izprotam. Ceru, ka šie kontakti turpināsies gan mūsu, gan administrāciju starpā, tā kā Krievija uzstāj uz objektīvu izmeklēšanu pēc notikumiem Sīrijā,” pauda Lavrovs.

Tikmēr Sīrijas kara risinājums stagnē arī ANO Drošības padomē. Krievija kārtējo, jau astoto reizi šajos gados, uzlikusi veto ANO Drošības padomes rezolūcijai, kurā Sīrijas valdībai pieprasīts sadarboties izmeklēšanā par neseno ķīmisko ieroču izmantošanu.

Ar šokējošu runu uzstājies Krievijas sūtņa vietnieks ANO Vladimirs Safrankovs, rupji kliedzot uz Lielbritānijas sūtni Metjū Reikroftu, kurš vainojis Krieviju slepkavnieciskā, barbariskā Asada režīma atbalstīšanā. “Jums ir bail, ka sadarbosimies ar ASV. Skaties uz mani! Nenovērs acis! Neiedrošinieties jebkad aizskart Krieviju!” no savas vietas pie ANO galda paceltā balsī norādīja Krievijas pārstāvis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti