ASV Valsts departaments liedz Trampa kampaņas atbalstītājam sniegt liecību

ASV Valsts departaments liedzis Amerikas Savienoto Valstu vēstniekam Eiropas Savienībā, kā arī Donalda Trampa kampaņas atbalstītājam Gordonam Sondlendam sniegt liecības ASV Kongresa komitejās. Sondlends tiek uzskatīts par ļoti nozīmīgu liecinieku prezidenta impīčmenta izmeklēšanā. Vilšanos par šādu lēmumu izteikuši demokrātu līderi, bet republikāņi savus konkurentus sauc par neobjektīviem.

ASV Valsts departaments liedz Trampa kampaņas atbalstītājam sniegt liecībuUģis Lībietis

  Turpinoties ASV Kongresa uzsāktajai impīčmenta izmeklēšanai pret ASV prezidentu Donaldu Trampu, otrdien Kongresa Pārstāvju palātas ārlietu, izlūkošanas un pārraudzības komitejās savas liecības bija paredzēts sniegt ASV vēstniekam Eiropas Savienībā Gordonam Sondlendam. Demokrātu kontrolētās komitejas bija plānojušas diplomātu iztaujāt par viņa lomu, cenšoties panākt izmeklēšanu uzsākšanu Ukrainā pret Trampa politisko konkurentu Džo Baidenu un viņa dēlu. Kongress cenšas noskaidrot, vai prezidents uz laiku aizkavēja 400 miljonu dolāru lielās militārās palīdzības izmaksāšanu Ukrainai, lai tādējādi piespiestu Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski uzsākt izmeklēšanu pret Hanteru Baidenu, kurš tobrīd bija ukraiņu enerģētikas kompānijas valdē.

  Taču neilgi pirms iztaujāšanas kļuvis zināms, ka ASV Valsts departaments ir devis rīkojumu Sondlendam uz noklausīšanos neierasties. Sondlends, kurš savulaik pirms vēstnieka statusa iegūšanas vadīja viesnīcu biznesu un Trampa inaugurācijas komitejai ziedoja miljonu dolāru, iepriekš nopratināšanai bija piekritis. Viņš caur saviem advokātiem paziņojis, ka ir vīlies par to, ka viņam šāda iespēja nav dota. Juristu izplatītajā paziņojumā uzsvērts, ka Sondlends savā darbībā vienmēr ir darbojies ASV nacionālo interešu labā un joprojām ir gatavs godprātīgi atbildēt uz kongresmeņu jautājumiem.

  ASV prezidents Donalds Tramps ir aizstāvējis lēmumu bloķēt diplomāta liecību sniegšanu, paziņojot, ka visa procedūra ir uzskatāma par tā dēvēto „ķenguru tiesu” jeb procesu, kurā nosodošs lēmums tiek pieņemts bez pienācīgām pilnvarām un pierādījumiem. Kā savā tvītā uzsvēris Tramps, liecinot Sondlendam tiktu atņemtas viņa republikāņa tiesības, turklāt sabiedrībai netiktu sniegti patiesi fakti. Arī vairāki Republikāņu partijas pārstāvji kongresā jau izteikušies, ka demokrātu uzsāktā izmeklēšana ir vienpusēja un balstās uz trauksmes cēlēju sniegtām ziņām, nevis uz informācijas pirmavotiem.

  Notiekošo otrdien komentējis arī Kongresa Izlūkošanas komitejas vadītājs Adams Šifs, kurš norādījis, ka liegums nopratināt tik nozīmīgu liecinieku tiks uzskatīts par spēcīgu mēģinājumu ietekmēt izmeklēšanu. Šifs uzsvēris, ka izmeklēšanai ir jāturpinās, lai noskaidrotu, vai prezidents nav pārkāpis savu zvērestu:

  „Amerikas iedzīvotājiem ir tiesības zināt, vai prezidents darbojas viņu un visas nācijas interesēs, paturot prātā mūsu nacionālo drošību, nevis viņa šaurās, personiskās politiskās intereses. Amerikas iedzīvotājiem ir jāzina. Un ar šo izmeklēšanu mēs esam apņēmuši šīs atbildes atrast,” sacīja komitejas vadītājs.

  Tikmēr jaunākā laikraksta „The Washington Post” sarīkotā aptauja liecina, ka pret Trampu uzsākto impīčmenta izmeklēšanu atbalsta aptuveni 58% no aptaujātajiem cilvēkiem. Pret to iebilst 38%. No aptaujātājiem cilvēkiem gandrīz puse jeb 49% atbalstītu arī Trampa atcelšanu no amata.

  KONTEKSTS:

  Trampa un Zelenska sarunu dēļ  ASV Pārstāvju palātas demokrāti sāka oficiālu impīčmenta izmeklēšanu pret Trampu. ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi paziņoja, ka Tramps pārkāpis konstitūciju, mēģinot panākt palīdzību no Ukrainas, lai kaitētu savam politiskajam sāncensim Džo Baidenam. Lai gan demokrātu rindās tagad ir spēcīgs atbalsts Trampa impīčmentam, turpinoties procedūrai, ir maz ticams, ka tā veiksmīgi izietu cauri republikāņu kontrolētajam Senātam.

  Tramps tviterī nosodīja impīčmenta izmeklēšanas uzsākšanu kā "raganu medību atkritumus".

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti