ASV valdības darbs daļēji apturēts jau 22 dienas - ilgāko laiku valsts vēsturē

ASV jau 22.dienu daļēji apturēts valdības darbs, kas ir valsts vēsturē nepieredzēti ilga šāda situācija. Kamēr politiķi joprojām nespēj vienoties par budžetu valdības aģentūru finansēšanai, simtiem tūkstoši valdības darbinieku palikuši bez algām. ASV prezidents Donalds Tramps atsakās parakstīt budžetu, ja tajā nebūs iekļauti vairāki miljardi dolāru sienas būvēšanai uz robežas ar Meksiku, bet Demokrātu partija to atsakās darīt. Tramps piedraudējis izsludināt ārkārtas stāvokli, taču pagaidām nogaida.

Savienotās Valstis sasniegušas jaunu antirekordu federālo aģentūru darba apturēšanā, jo politiķi nespēj vienoties par budžetu to finansēšanai. Iepriekšējais rekords bija 21 diena 1995./1996.gadā, kad prezidents bija Demokrātu partiju pārstāvošais Bils Klintons, bet Pārstāvju palātu kontrolēja republikāņi.  

ASV jauns antirekords federālo aģentūru darba apturēšanā
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

Tagad partijas ir mainītās lomās, un sestdien ASV valdības darbs bija daļēji apturēts jau 22.dienu, kas ir garākais periods valsts vēsturē. Lai apstiprinātu budžetu, prezidents Donalds Tramps pieprasa iekļaut 5,7 miljardus dolāru robežas mūrim uz robežas ar Meksiku. Demokrāti ir pret.

Finansējuma apturēšana skārusi lielāko daļu no 15 ASV federālajiem departamentiem jeb ministrijām. 800 tūkstoši darbinieku ir spiesti doties bezalgas atvaļinājumā vai strādāt neziņā par algas izmaksu. Tie ir nacionālo parku un muzeju darbinieki, aviodispečeri, FIB aģenti un citi.

Ar saukļiem kā „nav algas, nav miera” federālo iestāžu darbinieki šonedēļ rīkoja protesta akciju pie Baltā Nama, pieprasot politiķiem vienoties par budžetu:

„Mums jāmaksā rēķini, hipotekārais kredīts. Mana sieva strādā bezpeļņas organizācijā, līdz ar to es esmu pelnītājs. Tagad pienākuši grūti laiki. Nauda vairs neienāk. Par laimi mums ir nedaudz iekrāts, taču ar to nepietiks ilgam laikam," personiski problemātisko situāciju izklāstīja kāds protestētājs.

Tomēr pagaidām izeja no strupceļa nav saskatāma.

Demokrātu partija Trampa mūra plānus kritizē kā neefektīvus un nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu. Tramps uzstāj, ka siena vajadzīga nacionālās drošības garantēšanai. ASV prezidents piedraudējis izsludināt ārkārtas stāvokli, kas viņam dotu pilnvaras apiet Kongresu un tādā veidā panākt savu mērķi. Taču viņš norādījis, ka pagaidām vēl to nedarīs. Tramps piektdien teica, ka ārkārtas stāvokļa izsludināšana būtu pārāk viegla izeja no situācijas un norādīja, ka Kongresam jāuzņemas atbildība un jāapstiprina robežsienas finansējums.

„Kongresam tas būtu jāizdara. Ja viņi to nevarēs izdarīt, tad es izsludināšu ārkārtas stāvokli," sludināja Tramps. "Es dotu priekšroku to nedarīt, jo Kongresam un demokrātiem to vajadzētu viegli atrisināt. Mūsu valsts atrodas aplenkumā. Daudziem cilvēkiem nepatīk vārds „invāzija”. Bet mūsu valstī notiek noziedznieku un narkotiku invāzija, un mēs to apturēsim.”

Ja Tramps izsludinās ārkārtas stāvokli, tas būs pretrunīgi vērtēts solis, un būtu gaidāmi sarežģīti tiesu procesi, jo demokrāti un eksperti norāda, ka situācija uz ASV un Meksikas robežas neatbilst ārkārtas stāvokļa izsludināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti