ASV valdības darbības apturēšana izmaksās miljardiem dolāru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pirmo reizi 17 gadu laikā Amerikas Savienotajās Valstīs ir apturēta valdības darbība. Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad politiķiem pēc ilgstošām diskusijām tomēr nav izdevies par finansējumu veselības aprūpes sistēmas reformai. Tagad simtiem tūkstoši strādājošo uz laiku spiesti doties bezalgas atvaļinājumā. Eksperti jau prognozē valsts ekonomikai miljardiem dolāru lielus zaudējumus.

ASV Republikāņu partijas kontrolētā Kongresa pārstāvju palāta un demokrātu vadītais Senāts vairāku dienu garumā neveiksmīgi ir mēģinājis vienoties par valdības budžetu jaunajam finanšu gadam, kurš iestājās 1. oktobra pusnaktī. Šoreiz galvenais klupšanas akmens izrādījusies turpmākā Baraka Obamas ierosinātās veselības aprūpes sistēmas reformas jeb „Obamacare” finansēšana. Republikāņu partija aktīvi uzstāja uz to, ka nākamo budžetu atbalstīs tikai tad, ja tiks iesaldēts „Obamacare” finansējums. Pārstāvju palātas ierosinājumā tika iekļauts labojums, kas rosināja atcelt obligāto veselības apdrošināšanu visiem ASV iedzīvotājiem no 2014. gada 1. janvāra. Republikāņi vēlas atlikt šī punkta stāšanos spēkā uz gadu, kā arī rosina atcelt nodokli atsevišķām medicīniskām iekārtām, kas tika ieviests tieši „Obamacare” finansēšanai.

ASV Senāts republikāņu priekšlikumus regulāri noraidīja, savukārt Baltais nams aicināja vienoties vismaz par pagaidu valdības darba finansēšanu līdz decembrim. Šādu demokrātu iniciatīvu savukārt trīs reizes bloķējusi pārstāvju palāta.

Diskusijas ASV Kongresā turpinājās līdz vēlai naktij un galu galā abām pusēm tā arī vienošanos panākt neizdevās un tika paziņots par valdības darba apturēšanu. Viens no pirmajiem, kas uzrunāja kongresu pēc pusnakts iestāšanās bija Demokrātu partijas kongresmenis no Masačūsetsas štata Džims Makgoverns, kurš republikāņu rīcību ir nosaucis par apkaunojošu.

„Tas ir jocīgi, ka mums vispār ir šādas debates. Ir jau pāri pusnaktij un valdības darbs ir apturēts, bet republikāņi saka, ka ir ieradušies šeit, lai panāktu valdības darba turpināšanos. Republikāņi vada kongresu, kas ir slēdzis valdības darbu. Sešus mēnešus viņi ir atteikušies iesaistīties sarunās ar Senātu par budžeta jautājumiem. Tagad viņi vēlas sarunu komiteju. Ir jau par vēlu! Tas ir gan ciniski, gan apkaunojoši. Tieši republikāņi ir apturējuši valdības darbu un Jūs par to esat atbildīgi. Tā ir jūsu vaina un pierādījums sliktai partijas vadībai. Reāli cilvēki - jūsu vēlētāji - cietīs no tā, ka Jūs nespējat darīt savu darbu.”

Valdības darba apturēšana nozīmē to, ka savs darbs šodien būs jāpārtrauc aptuveni 800 tūkstošiem valsts iestāžu darbinieku, kuri tagad nevar būt droši par to, kad saņems savu algu. Savu darbu turpinās vien neatliekamo dienestu darbinieki un karavīri.

Eksperti jau prognozē, ka jau tā grūtībās nonākušajai ASV ekonomikai katra valdības darba apturēšanas nedēļa radīs aptuveni 1 miljardu dolāru lielus zaudējumus. Lai arī daudzas federālās aģentūras ir izveidojušas drošības fondus šādām situācijām, ekonomiskie zaudējumi var strauji pieaugt un 3-4 nedēļu dīkstāve jau varētu nozīmēt vairāk nekā 50 miljardu dolāru lielus zaudējumus.

Paradoksāli, bet šajā sarežģītajā situācijā savu algu turpinās saņemt 533 ASV Kongresa deputāti, jo 270. Konstitūcijas labojums liedz Kongresam mainīt savas samaksas noteikumus. Vismaz viena republikāņu kongresmene Tulsija Gabbarda šādu situāciju nosaukusi par absurdu, solot algas čeku nosūtīt atpakaļ Valsts kasei, savukārt republikānis Džons Flemings savu algu varētu ziedot labdarībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti