Pusdiena

Pusdiena 01.08.2016

Pusdiena

Venecuēlā opozīcija sper soli ceļā uz prezidenta Maduro atstādināšanu

ASV uzlidojumi Lībijā turpināsies konsultējoties ar jauno vietējo valdību

ASV uzlidojumi Lībijā turpināsies, konsultējoties ar jauno vietējo valdību

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) Lībijā pret grupējumu „Islāma valsts” īstenojušas pirmos uzlidojumus, kas saskaņoti ar Lībijas jauno nacionālās vienotības valdību. Pentagons paziņojis, ka uzlidojumi ostas pilsētā Sirtē veikti pēc Lībijas valdības lūguma un tie turpināsies. ASV operāciju mērķis ir atbalstīt lībiešu sauszemes spēkus, kas cīnās pret grupējumu „Islāma valsts”. Džihādistu kaujinieki sāka nostiprināties Lībijā, izmatojot tajā valdošo haosu. Rietumvalstis cer, ka nacionālās vienotības valdībai valsti izdosies nostabilizēt. 

Pirmdien, 1.augustā, notikušie uzlidojumi liek domāt, ka ASV ir sākušās jaunu kampaņu un atvērušas vēl vienu fronti cīņā pret džihādistu grupējumu „Islāma valsts” - tagad Lībijā. Pirmdien notikušie uzlidojumi grupējuma pozīcijām Vidusjūras piekrastes pilsētā Sirtē bija pirmā reize, kad Savienotās Valstis militāro iesaistīšanos koordinēja ar jauno Lībijas nacionālās vienotības valdību, kas sāka darboties pirms dažiem mēnešiem.

Lībijas premjerministrs Fajezs Sarradžs uzrunā televīzijā apstiprināja, ka viņa valdība lūgusi ASV atbalstu uzlidojumiem vienam no grupējuma galvenajiem bastioniem valstī.

„Pirmie no šiem uzlidojumiem jau notikuši konkrētās vietās Sirtē, radot smagus zaudējumus ienaidniekam. Šādā veidā mūsu sauszemes spēkiem ir izdevies iegūt kontroli pār svarīgām un stratēģiskām pozīcijām," sacīja Sarradžs.

Jau vairākus mēnešus pieaugušas bažas par grupējuma „Islāma valsts” kaujinieku pieaugošo klātbūtni Lībijā. Valsts ieslīga haosā pēc ilggadējā līdera Muamara Kadafi gāšanas 2011.gadā. Pēc tam cīņā par teritoriālo kontroli un ietekmi iesaistījās konkurējoši grupējumi un valdības. Pateicoties haosam, Lībijā sāka nostiprināties grupējuma „Islāma valsts” kaujinieki, daudziem ierodoties no Sīrijas.

Savienotajās Valstīs Pentagona preses pārstāvis Pīters Kuks norādīja, ka Lībijas nacionālās vienotības valdība lūdza ASV īstenot uzlidojumus „precīziem mērķiem”, lai atbalstītu Lībijas spēku sauszemes operācijas. Saskaņā ar viņa teikto, viens no pirmdienas uzlidojumiem iznīcināja grupējuma „Islāma valsts” kaujinieku tanku, ar kuru viņi vērsušies pret civiliedzīvotājiem.

Kuks norādīja, ka ASV uzlidojumi turpināsies. Viņš paziņoja, ka Vašingtona arī turpmāk cieši konsultēsies ar Lībijas valdību, izvērtējot tās priekšlikumus uzlidojumu mērķiem pret grupējumu „Islāma valsts”:

„Šie uzlidojumi ir saskaņā ar mūsu pieeju cīņā pret šo grupējumu, sadarbojoties ar spējīgiem un motivētiem vietējiem sabiedrotajiem," sacīja Kuks.

Iepriekš ir notikuši divi ASV uzlidojumi grupējuma pozīcijām Lībijā - februārī un pērn novembrī. Tomēr pirmdienas operācijas ir pirmās, kas koordinētas ar jauno nacionālās vienotības valdību, un paziņojumi liecina, ka tās turpināsies.

Lībijas valdību atbalstošie spēki maijā sāka ofensīvu pret džihādistu kaujiniekiem Sirtē. Otrdien valdības spēki paziņoja, ka dienu pēc ASV uzlidojumiem tiem izdevies iekļūt dziļāk pilsētā.

Grupējumam „Islāma valsts”, kurš cietis zaudējumus arī Sīrijā un Irākā, Lībijas ostas pilsētas Sirtes zaudēšana būtu nozīmīgs trieciens. Rietumvalstīs amatpersonas paziņojušas, ka grupējuma kaujinieku skaits Lībijā ir sācis samazināties, pateicoties gan valdības spēku, gan citu grupu spiedienam.

Starptautiskās sabiedrības atbalstītā Lībijas nacionālās vienotības valdība sāka darboties aprīlī. Tomēr daudzi grupējumi joprojām nav atzinuši tās leģitimitāti, un jaunā valdība joprojām cīnās par kontroles pārņemšanu pār visu valsts teritoriju. Nacionālās vienotības valdību atbalsta arī Eiropas Savienība, cerot, ka tai izdosies stabilizēt valsti, kas atkal kļuvusi par galveno migrācijas koridoru uz Eiropu pāri Vidusjūrai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti