ASV uz laiku novērš defoltu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV prezidents Baraks Obama ir parakstījis Kongresa pieņemto likumprojektu, kas uz laiku atjauno valdības darbu un paaugstina valsts parāda griestus. Ar šo lēmumu ir novērsta valsts tehniskā maksātnespēja, kas draudēja iestāties 17. oktobra pusnaktī. Eksperti gan prognozē, ka panāktā vienošanās ir tikai īslaicīgs risinājums un līdzīgas diskusijas atsāksies jau pēc dažiem mēnešiem.

ASV Republikāņu un Demokrātu partiju domstarpības jautājumā par valsts parāda griestu celšanu un valdības darba atsākšanu pēdējo nedēļu laikā ir bijušas ne tikai Savienoto Valstu, bet arī visas pasaules uzmanības centrā. Kā iepriekš prognozēja dažādu jomu eksperti, ASV iespējamā parādu maksātnespēja varētu izraisīt daudz lielāku haosu nekā 2008. gada finanšu krīze. Taču vienlaicīgi gan finanšu tirgi, gan politikas analītiķi prognozēja, ka vienošanās jebkurā gadījumā tiks noslēgta.

Pēc ilgām diskusijām vakar abas Kongresa palātas nobalsoja par panākto kompromisu. Tas paredz, ka

ASV valdības iestāžu finansēšana tiek nodrošināta līdz 2014. gada 15. janvārim, bet valsts aizņemšanās limits jeb parādu griesti tiek paplašināti līdz 7. februārim. Tāpat panākta vienošanās, ka abu Kongresa palātu pārstāvji rīkos diskusijas par turpmāko finansēšanu un sniegs savu galīgo ziņojumu līdz 13.  decembrim.

ASV prezidents Baraks Obama bija paziņojis, ka gadījumā, ja politiķi panāks vienošanos, viņš to parakstīs nekavējoties un savu solījumu prezidents ir pildījis. Savā paziņojumā Obama norādījis, ka ir atvērts turpmākām diskusijām, jo priekšā stāv ļoti daudz darāmā:

„Mums priekšā ir ļoti daudz darba. Ir jāatjauno pēdējo nedēļu laikā zaudētā iedzīvotāju uzticība. Un mēs to varam panākt, vēršoties pie jautājumiem, kas viņus patiesi satrauc. Es esmu gatavs sadarboties ar jebkuru - demokrātu vai republikāni, Senāta vai pārstāvju palātas politiķi - un runāt par jebkuru ideju, kas palīdzēs stiprināt mūsu ekonomiku, radīt jaunas darbavietas, stiprināt vidusslāni un savest kārtībā mūsu finanses uz ilgāku laiku. Es neuzskatu, ka tikai demokrātiem ir monopols uz labām idejām, un par spīti domstarpībām valdības darba slēgšanas jautājumā, es esmu pārliecināts, ka abas partijas var sastrādāties, lai panāktu progresu visai Amerikai."

Lai arī ASV maksātnespējas novēršana jau ir izraisījusi atzinīgus vārdus visur pasaulē, daudzi eksperti prognozē, ka situācija valstī joprojām saglabājas sarežģīta un līdzīgas diskusijas atsāksies jau pavisam drīz. Investīciju kompānijas „Payden & Rygel" vecākais ekonomists Džefrijs Klīvlends (Jeffrey Cleveland) norāda, ka reālā krīzes risināšana kārtējo reizi ir atlikta uz vēlāku laiku:

„Optimists manī grib teikt, ka mēs esam izvairījušies no maksātnespējas un dolārs joprojām ir globālo finanšu rezervju valūta un ka mēs lēnām uzlabojam savas pozīcijas ekonomikā. Taču manī mītošais pesimists grib teikt, ka šis ir tikai pagaidu risinājums. Cīņa ir beigusies, bet karš turpinās un mēs faktiski laipojam no vienas krīzes uz otru. Visticamāk, ka janvāra beigās vai februāra sākumā mēs šīs sarunas sāksim no jauna un nekas fundamentāli nebūs mainījies."

Kā liecina sākotnējie aprēķini,

ASV valdības dīkstāve, kas sākās pirmajā oktobrī, Savienoto valstu ekonomikai ir nesusi 24 miljardu dolāru lielus zaudējumus. Šie zaudējumi var atstāt negatīvu iespaidu uz ASV ekonomikas rādītājiem šī gada ceturtajā kvartālā.

Taču, kā norāda amerikāņu prese, reālie zaudētāji ir visi politiķi, īpaši Republikāņu partija un tās konservatīvais 'tējas partijas' stāsts. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka ASV kongresa darbu pašlaik negatīvi vērtē vairāk nekā 80% vēlētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti