ASV un talibi varētu būt gatavi jaunām sarunām

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) un Afganistānas nemiernieku grupējums "Taliban" likuši saprast, ka ir gatavi jaunām sarunām pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps nedēļas nogalē pēkšņi apturēja slepenas Afganistānas miera sarunas Kempdeividā ar talibu līderu dalību. 

ASV un talibi varētu būt gatavi jaunām sarunāmGints Amoliņš

Nedēļas nogalē pasauli pārsteidza uzreiz divas negaidītas ziņas. Viena, ka ASV prezidenta lauku rezidencē Kempdeividā bija paredzēta bezprecedenta tikšanās ar augstākajiem Afganistānas talibu līderiem un Afganistānas prezidentu Ašrafu Gani. Otra - ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka šo tikšanos ir atcēlis. Viņš tviterī teica, ka miera sarunas Kempdeividā atcēlis, reaģējot uz talibu sarīkotu uzbrukumu Kabulā, kurā līdz ar 11 citiem cilvēkiem gāja bojā arī viens ASV karavīrs.

Sarunās Kempdeividā bijis paredzēts apspriest Afganistānas miera vienošanās projektu. Tas paredzētu, ka ASV no vardarbības plosītās valsts izvestu tūkstošiem karavīru un mēģinātu pielikt punktu gandrīz 20 gadus ilgušajam karam Afganistānā.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo svētdien gan neizslēdza, ka Vašingtona atkal varētu atgriezties pie sarunu galda ar talibiem, tomēr, lai tas notiktu, nemiernieku grupējumam būs jāparāda "apņēmība" panākt mieru. Pēc Pompeo teiktā, Tramps arī vēl nav izlēmis, vai no Afganistānas izvest karavīrus.

Vienošanās projekts paredz, ka nākamgad Savienotās Valstis no Afganistānas izvestu aptuveni 5000 no 13 000 amerikāņu karavīru. ASV valsts sekretārs vienlaikus uzsvēra, ka Vašingtona nemazinās spiedienu pret talibiem.

Talibi pēc Trampa negaidītā lēmuma savukārt brīdināja, ka "amerikāņi no tā cietīs visvairāk" un ka tiks ietekmēta Savienoto Valstu "uzticamība". Vienlaikus talibi piebilda, ka uzskata - Vašingtona atgriezīsies pie sarunu pozīcijas, lai "pilnībā izbeigtu okupāciju", kā nemiernieki dēvē amerikāņu spēku klātbūtni Afganistāna.

Tikmēr Afganistānas prezidenta Ašrafa Gani birojs piesardzīgi paziņoja, ka atzinīgi novērtē "sabiedroto centienus". Prezidenta preses sekretārs Sediks Sediki uzsvēra, ka valdība joprojām ir gatava miera sarunām ar talibiem:

"Mēs - Afganistānas valdība un Afganistānas tauta - gribam mieru. Mēs gribam, lai vardarbība nekavējoties tiek pārtraukta. Ja viņi pārtrauks nogalināt afgāņus, mēs esam gatavi ar [talibiem] runāt tiešās sarunās, ja viņi to vēlēsies."

Negaidītie pavērsieni Afganistānas miera sarunās piedzīvoti tikai dažas nedēļas pirms Afganistānas prezidenta vēlēšanām. Jaunākā notikumu attīstība pastiprina bažas, ka talibi pirms vēlēšanām var pastiprināt uzbrukumus, lai traucētu to norisi.

KONTEKSTS:

Jau piecus gadus starptautiskās koalīcijas spēki Afganistānā ir pārtraukuši savas kaujas misijas, taču ASV joprojām turpina savu operāciju pret radikālo grupējumu "Taleban". Abu pušu starpā Apvienotajos Arābu Emirātos ir notikušas deviņas sarunu kārtas par iespēju noslēgt mieru.

Septembra sākumā Afganistānā ieradās amerikāņu galvenais sarunvedējs Zalmajs Halilzads, lai iepazīstinātu vietējās amatpersonas ar gadu ilgajās sarunās panākto vienošanos. Tā paredzēja, ka aptuveni 5400 amerikāņu karavīru aiziet no piecām militārajām bāzēm 135 dienu laikā. Apmaiņām pret šādu soli grupējums "Taleban" apņemtos saraut savas saites ar grupējumu "Al Qaeda" un uzsāktu sarunas ar Afganistānas valdību par ilgstoša pamiera pasludināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti