ASV un Rietumi sašutuši par Sīrijas prezidēšanu Atbruņošanās konferencē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

ASV protestē pret Sīrijas valsts prezidentūru Atbruņošanās konferencē, kura ir starptautiska daudzpusēju sarunu platforma atbruņošanās jautājumos. ASV sūtnis norādīja, ka tas ir pielīdzināms „farsam”, jo Damaska uzņemas prezidentūru laikā, kad to apsūdz par ķīmisko ieroču izmantošanu pret nemierniekiem un civiliedzīvotājiem. Vašingtonas viedoklim piekrīt arī daudzas citas valstis.  

ĪSUMĀ:

  • Atbruņošanās konferencē 3 reizes gadā ap 60 valstu spriež par ieroču ierobežošanu.
  • Organizācijas prezidentūra mainās alfabēta kārtība, no 29.maija prezidē Sīrija.
  • ASV protestē pret Sīrijas prezidentūru, jo Damasku apsūdz kara noziegumos.
  • ASV viedokli atbalsta Francija, Lielbritānija, Šveice, Zviedrija, Austrālija un citi.
  • Sīrija pārmetumus noraida un sauc par ASV propagandu.
  • Krievija atbalstīja Sīriju un nosodīja ASV reakciju.

Atbruņošanās konferences dalībvalstis tiekas ANO mītnesvietā Ženēvā, taču šī organizācija nav daļa no Apvienoto Nāciju Organizācijas. Kopumā aptuveni 60 valstis sanāk uz tikšanos trīs reizes gadā, lai apspriestu kodolieroču kontroles un atbruņošanās nolīgumus, kā arī pievērstu uzmanība kodolieroču sāncensības pārtraukšanai pasaulē.

Saskaņā ar šīs organizācijas nolikumu prezidējošā valsts tiek noteikta pēc alfabētiskās secības, un šoreiz Atbruņošanās konferences vadīšana kopš pirmdienas, 28.maijā, ir uzticēta Sīrijai.

Reaģējot uz to, ASV sūtnis Roberts Vudss neilgi pēc pilnvaru nodošanas Damaskai pameta sanāksmes telpu.

Viņš ziņu aģentūrai AFP pauda sašutumu par to, ka „prezidentūra nodota valstij, kura ir veikusi neskaitāmus noziegumus pret saviem cilvēkiem, izmantojot ķīmiskos ieročus”.

Vudss bija arī vienīgais no 65 šīs organizācijas dalībvalsts vēstniekiem, kurš uzņēmās teikt skarbākus vārdus Sīrijai. Viņš arī uzsvēra, ka Vašingtona atturēsies no dalības Atbruņošanās konferencē, kamēr Damaska pildīs prezidējošās valsts pienākumus.

Vienlaikus ASV vēstnieks piebilda, ka Vašingtonas klātbūtne tiks nodrošināta tikai, lai nepieļautu lēmumu pieņemšanu, kas būtu pretēji ASV interesēm.

Arī britu sūtnis Metjū Roulends paziņoja, ka viņa valsts paudusi nožēlu par jauno šīs organizācijas darba kārtības noteicēju – Sīrijas režīmu, uzsverot, ka Damaska ir pastāvīgi ignorējusi dažādas starptautiskās normas un nolīgumus, to skaitā par kodolieroču neizplatīšanu un atbruņošanu.

Tikmēr Francijas pārstāvis sacījis, ka Sīrijai nav „morālo tiesību uzņemties vadību pār šo struktūru”.

Tāpat sašutumu par to, ka Sīrija uzņemas vadīt šo valstu apvienību, kura cīnās pret kodolieročiem un ķīmiskajiem ieročiem, paudušas citas šīs organizācijas valstis, tostarp Šveice, Zviedrija un Austrālija.

Turpretī Sīrijas vēstnieks noraidījis ASV protestu, to nosaucot par Savienoto Valstu propagandas mēģinājumu, lai pievērstu cilvēku uzmanību. Vienlaikus Damaskas pārstāvis apsūdzēja Vašingtonu par dubultiem standartiem.

Arī Sīrijas režīma sabiedrotā valsts Krievija nosodīja ASV rīcību, kritizējot Vašingtonu par pasākuma „atmosfēras saindēšanu”.

Savukārt Ķīnas un Ziemeļkorejas pārstāvji apsveica Sīriju ar kļūšanu par prezidējošo valsti Atbruņošanās konferencē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti