ASV un Krievijas attiecību saspīlējums: Krievija iesniedz protesta notu

Turpina saasināties diplomātiskais saspīlējums starp Krieviju un ASV. Krievijas ārlietu ministrija iesniegusi protesta notu par ASV varas iestāžu lēmumu veikt kratīšanu Krievijas tirdzniecības pārstāvniecībā Vašingtonā. Krievijas puse šādu rīcību nosaukusi par bezprecedenta agresīvu darbību.

Līdz šī gada pirmajam septembrim Krievijas varas iestādes bija uzdevušas ASV diplomātiskajām pārstāvniecībām Krievijā samazināt savu personālu līdz 455 darbiniekiem, kas nozīmēja aptuveni 700 darbinieku atlaišanu. Lielākā daļa no atlaistajām personām ir Krievijas pilsoņi, kuri darbojās konsulātos Sanktpēterburgā, Vladivostokā, Jekaterinburgā un citur. Vēl pirms šī personāla samazināšanas beigām bija zināms, ka Savienotās Valstis gatavo atbildes reakciju.

Ceturtdien, 31.augustā, ASV puse uzdeva Krievijai līdz sestdienai, 2.septembrim, atbrīvot trīs diplomātiskās ēkas – konsulātu Sanfrancisko, kā arī tirdzniecības pārstāvniecības Vašingtonā un Ņujorkā. Baltā nama pārstāvji paziņoja, ka Vašingtona ir ievērojusi paritātes principu, jo līdz šim ASV bija darbojušies četri Krievijas konsulāti, kamēr Krievijā tikai trīs amerikāņu.

Diplomātiem gan valsts nebūšot jāpamet. Lēmumu par šāda rīkojuma izdošanu esot pieņēmis ASV prezidents Donalds Tramps. Viņš uzskatot, ka amerikāņu diplomātu izraidīšana no Krievijas ir nepamatota un kaitē abu valstu divpusējām attiecībām.

Vienlaicīgi izskanēja informācija, ka ASV izlūkdienestu aģenti gatavojas pārmeklēt konsulātu Sanfrancisko. Neilgi pēc tam tika saņemtas ziņas, ka no konsulāta ēkas skursteņa bijuši redzami melni dūmi, izskanot minējumiem, ka ēkas iemītnieki varētu dedzināt nezināmus objektus.

Krievijas puse gan norādījusi, ka dūmi ir saistāmi ar pasākumiem, kas nepieciešami ēkas saglabāšanai pirms tās pamešanas.

Reaģējot uz ASV varas iestāžu lēmumu, Krievijas ārlietu ministrija sestdien izsauca pie sevis ASV vēstniecības padomnieku Entoniju Godfriju, lai iesniegtu viņam protesta notu par plānotajām pārbaudēm. Ārlietu ministrijas paziņojumā norādīts, ka ēkas atrodas Krievijas valsts īpašumā un tām ir diplomātiskā imunitāte.

Plānotās pārbaudes dokumentā nosauktas par bezprecedenta agresīvu rīcību, kuru ASV specdienesti, pielietojot kompromitējošus priekšmetus, varētu izmantot provokāciju rīkošanai.

Vienlaicīgi uzsvērts, ka Maskava patur sev tiesības uz atbildes pasākumiem,

piebilstot, ka ASV varas iestādēm ir jāpārtrauc rupji pārkāpt starptautiskās tiesības un jāpārtrauc vēršanās pret Krievijas diplomātisko misiju imunitāti.

Amerikas Savienoto Valstu amatpersonas ir atteikušās komentēt izskanējušo informāciju par plānotajām pārbaudēm diplomātiskajās misijās un diplomātu dzīvesvietās, aicinot prasīt paskaidrojumus federālajam izmeklēšanas birojam.

Atgādinām, ka Krievijas puse abu valstu diplomātiskajā saspīlējumā vaino tieši ASV un tās bijušo prezidentu Baraku Obamu, kurš pagājušā gada nogalē izraidīja no valsts 35 krievu diplomātus un lika slēgt divas Krievijas diplomātiskās misijas ēkas, kuras varētu būt saistītas ar Krievijas iespējamo iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā.

Kā uzskata Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, šādu darbību mērķis bija kaitēt ASV un Krievijas attiecībām un ierobežot nākamā prezidenta Trampa iespējas izteikt Maskavai konstruktīvus piedāvājumus viņa prezidentūras laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti