Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pusdiena

Pusdiena 26.09.2016

Pusdiena

Pusdiena 27.09.2016

ASV sūtne ANO kritizējusi Krievijas militārās darbības Sīrijā

ASV un Krievija turpina novelt viena uz otru vainu par vardarbības vilni Sīrijā

Krievijas īstenotie uzbrukumi Sīrijā, aizbildinoties ar pretterorisma darbību, ir uzskatāmi par barbarisku rīcību, šādu viedokli ANO Drošības padomes sēdē paudusi ASV sūtne ANO Samanta Pauersa. Savukārt Krievija vainu par vardarbības eskalāciju Alepo un citās Sīrijas pilsētās uzvēlusi ASV, kuras apsūdz arī smagā bruņojuma piegādēs kaujiniekiem.  

Jau pagājušās nedēļas vidū gan rietumvalstu eksperti, gan paši Sīrijas opozīcijas spēku kaujinieki pauda pārliecību, ka ASV un Krievijas panāktā vienošanās par pamiera izsludināšanu Sīrijā ir cietusi neveiksmi.

Tika saņemtas arvien jaunas ziņas par uzbrukumu atsākšanos, tajos dzīvību zaudējuši simtiem civiliedzīvotāju. Lai arī ziņas par uzbrukumu rīkotājiem ir visai pretrunīgas, lielākoties tiek apgalvots, ka uzbrukumus nemiernieku pozīcijām visbiežāk īsteno Sīrijas valdības spēki ar Krievijas bruņoto spēku atbalstu.

Reaģējot uz šiem notikumiem, tika sasaukta ANO Drošības padomes sēde. Tās laikā ASV pārstāve ANO Samanta Pauersa norādīja, ka tā vietā, lai cīnītos par mieru Sīrijā, Krievija un tās sabiedrotais Sīrijas valdošais režīms atbalsta karu un militāras metodes, bombardējot civilo infrastruktūru, kā arī uzbrūkot humānās palīdzības konvojiem un tā dēvētajām baltajām ķiverēm, kas pirmie ierodas uzbrukumu vietās, lai sniegtu palīdzību cietušajiem.

Samanta Pauersa norādījusi, ka Krievijas darbības ir barbariskas.

“Runāsim atklāti – Sīrijā ir teroristi. Viņu ir ļoti daudz un mūsu visu interesēs ir viņus iznīcināt. Viņi rada draudus visiem mūsu pilsoņiem. Tieši tāpēc ASV vada 67 valstu koalīciju, kas ir samazinājusi grupējuma „Islāma valsts” kontrolētās teritorijas par 40%,”atgādināja Pauersa.

“Tieši tāpēc ASV kopīgi ar Krieviju panāca vienošanos par pamieru, kas deva cerību, ka mēs varēsim sadarboties kopīgā cīņā pret teroristu grupējumiem. Nevienam nav jāpārliecina ASV par teroristu radītajiem draudiem, jo mūsu pilsoņi visā pasaulē bieži vien ir pirmie mērķi,” viņa klāstīja.

“Bet, kad Krievija atbalsta dažādus izdomājumus, mums ir jāatbild. Tas, ko dara un atbalsta Krievija, nav pretterorisms, bet gan barbarisms,” uzsvēra ASV pārstāve.

Pēc viņas vārdiem, ir pienācis laiks visai ANO Drošības padomei beidzot vienbalsīgi nosodīt Krievijas īstenotos pārkāpumus, kuri ir pretrunā ar visiem pamatprincipiem, uz kuriem savulaik tika veidotas Apvienotās Nācijas.

Kā jau bija prognozējusi Pauersa, Krievijas delegācija tai izvirzītās apsūdzības kategoriski noraidīja. Krievijas pastāvīgais sūtnis ANO Vitālijs Čurkins vainu par pamiera pārkāpumiem un kaujinieku aktivitāšu saasināšanos uzvēlis tieši ASV.   

“Visu laiku tika izvirzītas jaunas prasības un ultimāti, kas mainījās kaleidoskopiskā ātrumā. Par ierastu lietu kļuva pamiera pieprasīšana, te uz 48 stundām, te uz 72. Mēs vienmēr atbalstījām šos ierosinājumus, vismaz centāmies. Runājām ar Sīrijas valdību. Taču tas vienmēr beidzās ar to, ka kaujinieki pārgrupējās, ieguva papildspēkus un uzsāka jaunus uzbrukumus,” sacīja Čurkins,

“Kaujiniekiem ir desmitiem smagās kaujas tehnikas vienību, kurus viņi, protams, krūmu apstākļos nav varējuši radīt. Visu šo bruņojumu piegādāja un turpina piegādāt dāsnie Rietumu atbalstītāji, pieļauju, ar koalīciju vadošo ASV svētību,” sacīja Čurkins.

Krievijas pārstāvis arī uzsvēris, ka rietumvalstu izvirzītās apsūdzības par Krievijas iesaistīšanos uzlidojumos bieži vien ir ļoti nekonkrētas un pretrunīgas. Čurkins gan uzsvēris, ka gadījumā, ja tiktu saņemti konkrēti pierādījumi, Krievija noteikti būtu gatava tos izskatīt.

Diskusiju laikā ar runu uzstājās arī Sīrijas delegācijas vadītājs, solot turpināt savas zemes atbrīvošanu no teroristiem. Šīs runas laikā diskusiju zāli gan demonstratīvi pameta ASV, Francijas un Lielbritānijas vēstnieki.

Drošības padomes sēdē piedalījās arī ANO īpašais sūtnis Sīrijas jautājumos Stafans di Mistura, kurš par spīti notiekošajai vardarbībai un valstu domstarpībām joprojām saglabā piesardzīgu optimismu par to, ka pamieru tomēr varētu būt iespējams atjaunot.

Kārtējo reizi arī tiek izplatīti video kadri ar cietušajiem. Izplatot šādus video, aģentūras atsaucas uz dažādiem avotiem uz vietas un brīdina, ka autentiskumam neatkarīga apstiprinājuma nav.

Kara nestais posts pierādījumus neprasa un upuru statistika ir īsta. Tomēr zīmīgu atgādinājumu nule publicējis viens no trim lielākajiem ASV laikrakstiem – "USA Today". Apskatā par jaunāko ASV un Krievijas attiecību saasinājumu un vardarbības eskalāciju Sīrijā atgādināts, ka pēdējo vienošanos par vardarbības pārtraukšanu pārkāpa ASV pati.

Pirmais lielais incidents pēc līguma parakstīšanas par vardarbības pārtraukšanu bija ASV vadītās koalīcijas uzlidojums Sīrijas spēkiem. Vismaz vairāki desmiti Krievijas atbalstītās Asada armijas karavīru gāja bojā un vēl teju simts - tika ievainoti. ASV gan nekavējoties atvainojās par šo uzlidojumu, nodēvējot to par traģisku nelaimi, taču spirāle jau bija ievijusies. Sekoja triecieni humānās palīdzības konvojam un visbeidzot arī ofensīva Alepo austrumos.

Jau ziņots, ka aizvadītajā nedēļā atsākās intensīva karadarbība, izjūkot 12. septembrī noteiktajam pamieram. Grupas vadītāji – ASV valsts sekretārs Džons Kerijs un Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs -  vainoja pretējo pusi kara atsākšanā. Kerijs pieprasīja, lai krievi iegrožo savu sabiedroto Sīrijas diktatoru Bašaru al Asadu, savukārt Lavrovs vēlas, lai Asada pretinieku rindās daži grupējumi no mērenās opozīcijas tiek pārkvalificēti par teroristiem, uz kuriem uguns pārtraukšana neattiektos.

Vašingtona un Maskava arī vaino viena otru humānās palīdzības konvoja sabombardēšanā, kas notika pie Alepo pilsētas.

Infografika: Sīrijas konflikts – kas, par ko un ar kādu atbalstu karo 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti