Dienas ziņas

Saeima iekļauj Skulti Limbažu novadā

Dienas ziņas

Pamato "Rīgas mežu" valdes atlaišanu

Ķīnas un ASV sanāksme izvēršas asā vārdu apmaiņā

ASV un Ķīnas diplomātu sanāksme izvēršas asā vārdu apmaiņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

ASV un Ķīnas augsta līmeņa ārlietu un tirdzniecības sanāksme Aļaskā sākusies ar asu vārdu apmaiņu un savstarpējiem apvainojumiem. Ankoridžā ieradās abu valstu augstākās ārlietu amatpersonas, paužot, ka vēlas konstruktīvu dialogu, taču sarunas iesāka ar pārmetumiem viena otrai.

Šī ir pirmā abu pasaules lielāko ekonomiku augsta līmeņa tikšanās kopš Džo Baidena stāšanās ASV prezidenta amatā.

Par problēmām ir jārunā

Baidena administrācija plāno būt stingra jautājumos, kas tai rada bažas, taču vēlas sadarboties ar Pekinu sevi interesējošos jautājumos. Savukārt Ķīnas vadība nevēlas kompromisus, kas, viņuprāt, skar Pekinas suverenitātes un drošības jautājumus.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par ASV un Ķīnas sarunām
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

Uz sarunām Ankoridžā no ASV puses ieradās valsts sekretārs Entonijs Blinkens un Baidena nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans. Pekinu pārstāv Ķīnas augstākā ārpolitikas amatpersona, politbiroja loceklis Jans Dzječi un ārlietu ministrs Vans Ji.

Lai arī abas puses uzsvēra nepieciešamību sadarboties, ASV puse tikšanos sāka ar nepārprotamu paziņojumu, ka nevairīsies runāt arī par problēmām.

“Mēs arī runāsim par mūsu dziļajām bažām par Ķīnas rīcību Honkongā, Taivānā, par kiberuzbrukumiem ASV un ekonomisko spiedienu pret mūsu sabiedrotajiem. Katra no šīm darbībām apdraud noteikumos balstīto kārtību, kas uztur globālo stabilitāti. Tāpēc tās nav tikai valsts iekšējās lietas, un tāpēc mums šie jautājumi ir jāuzdod šeit un šodien,” uzsvēra Blinkens.

Pekina nevēlas konfliktu

Savukārt Ķīnas amatpersonas apsūdzēja ASV par citu valstu kūdīšanu, lai tās “uzbruktu Ķīnai”, kā arī par militārā spēka un finansiālā pārākuma izmantošanu citu valstu apspiešanai.

Tika pieminētas arī ASV iekšpolitiskās problēmas, norādot, ka pašai ASV ar cilvēktiesību ievērošanu nesokas labi. “Melnādaino amerikāņu slepkavošana ilgstoši bijusi problēma. Kas attiecas uz cilvēktiesībām, mēs ceram, ka ASV šajā ziņā varētu rīkoties nedaudz labāk,” norāda Ķīnas kompartijas ārlietu vadītājs Jans Dzječi.

“ASV nav tiesību teikt, ka tās grib runāt ar Ķīnu no spēka pozīcijām. ASV pusei nebija tiesību tā runāt pat pirms 20 vai 30 gadiem, jo tas nav veids, kā izturēties pret Ķīnas tautu.”

Ķīnas diplomāts arī centās noniecināt ASV teiktā nozīmīgumu, sakot, ka Rietumu pasaule nepārstāv visas pasaules sabiedrības viedokli. Pekina nevēloties konfliktēt un aicināja ASV atmest “aukstā kara” mentalitāti. Baidena nacionālās drošības padomnieks savukārt atbildēja, ka Vašingtona nemeklē konfliktu ar Ķīnu, taču Savienotās Valstis vienmēr iestāsies par saviem principiem gan ASV tautas, gan sabiedroto labā.

ASV slepenā recepte

“Pārliecināta valsts ir spējīga kritiski paskatīties uz saviem trūkumiem un pastāvīgi meklēt iespējas uzlabojumiem. Un tieši tā ir ASV slepenā recepte,” teica Salivans.

Asā vārdu apmaiņa ASV un Ķīnas sarunu sākumā turpinājās vairāk nekā stundu, taču, diskusijām turpinoties aiz slēgtām durvīm, tās bijušās jēgpilnas un atklātas, teica amerikāņu amatpersonas. Tomēr tikšanās atmosfēra liecina, ka pēdējos gados valdījušais saspīlējums Vašingtonas un Pekinas attiecībās draud tikai padziļināties.

ASV un Ķīnas attiecības ievērojami pasliktinājās bijušā Baltā nama saimnieka Donalda Trampa prezidentūras laikā. Abām pusēm ir atšķirīgi viedokļi galvenokārt tādos jautājumos kā tirdzniecība, cilvēktiesību ievērošana un demokrātija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti