ASV un Ķīna ratificē Parīzes klimata vienošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ķīna un ASV spērušas vēsturisku soli un ir oficiāli pievienojušās Parīzes klimata nolīgumam. Tas paredz, ka valstis apņemas būtiski samazināt kaitīgo izmešu daudzumu un līdz ar to cīnīties pret klimata izmaiņām. Ceremonija notikusi Ķīnas pilsētā Handžou, kur patlaban risinās G20 valstu samits.

Ķīnas tautas pārstāvju komiteja sestdien, 3.septembrī, pēc nedēļu ilgām debatēm ratificēja Parīzes klimata vienošanos, ziņo raidsabiedrība BBC.  

Parīzes vienošanos parakstīja vairāk nekā 170 valstu pārstāvji, tā paredz visām parakstītājvalstīm samazināt ogļskābes gāzes izmešus atmosfērā, lai apturētu klimata pārmaiņas un līdz 2100.gadam globālās sasilšanas dēļ vidējā temperatūra nepieaugtu vairāk kā par diviem grādiem pēc Celsija, salīdzinot ar pirmsindustriālo laikmetu.   

Zinātnieki uzskata, ka pārkāpjot divu grādu slieksni, globālās sasilšana un tās postošās sekas vairs nebūs apturamas. Jau tagad 2016. gadu novērtējuši kā kopumā pēdējā laika siltāko.

Eksperti jau iepriekš norādījuši, ka ASV un Ķīnas piekrišana ratificēt Parīzes klimata vienošanos ir svarīgs solis, lai tā reāli sāktu darboties.

Parīzes nolīguma iedarbināšanai bija nepieciešams, lai vienošanos ratificētu vismaz 55 valstis vai arī valstis, kuras kopumā ir atbildīgas par 55% no kopējā piesārņojuma.  

Ķīna un ASV ir lielākie atmosfēras piesārņotāji pasaulē un kopā atbildīgas par 38% piesārņojuma, norāda “Deutsche Welle”.

ASV un Ķīnai piekrist Parīzes klimata izmaiņu nolīgumam nenācās viegli. Abas valstis ir iespaidīgākās gaisa piesārņotājas un allaž ir argumentējušas, ka ierobežot līdzšinējo dzīvi ir neiespējami, jo tas būtiski ietekmētu pašmāju ekonomiku.

Tāpēc tagad abu līderu spertais solis daudzu analītiķu ieskatā ir būtisks signāls citām valstīm un vienošanos par klimata izmaiņu apturēšanu padara arvien reālāku.

Svinīgā ceremonijā Ķīnā ASV prezidents Baraks Obama un viņa Ķīnas kolēģis Sji Dziņpins pasniedza ratifikācijas dokumentus ANO ģenerālsekretāram Banam Kimunam, kurš savukārt pauda optimismu, ka vienošanās varēs stāties spēkā vēl pirms gada beigām.

Obama, kuram šis ir arī pēdējais G20 samits ASV prezidenta amatā, norādīja, ka vēsture pierādīs, ka Parīzes vienošanās galu galā būs bijusi pagrieziena punkts. Parīzes vienošanās ir tas brīdis, “kad mēs nolēmām izglābt mūsu planētu”, paudis Obama.  

"ASV un Ķīna šodien sper šo soli un abas formāli pievienojas Parīzes līgumam. Es ticu, ka galu galā šī vienošanās kļūs par pagrieziena punktu mūsu planētai un vēsture šodienas pūliņus novērtēs kā izšķirīgus. Mēs esam pasaules divas lielākās ekonomikas un divi lielākie emitētāji. Mūsu lēmumam vajadzētu radīt pārliecību pārējos, kas zemās CO2  emisijas ir mūsu nākotne," sacīja Obama.

Savukārt Ķīnas līderis sacīja, ka valsts svinīgi apņemas pildīt vienošanos. ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns savukārt norādīja, ka septembrī Ņujorkā būs augsta līmeņa tikšanās, lai sekmētu Parīzes vienošanās izpildi. 

Parīzes nolīgums, kuru uzskata par pasaulē ambiciozāko klimata izmaiņu apturēšanas plānu.

Patlaban nolīgumu ir parakstījušas 180 valstis, bet ratificējušas, proti apstiprinājušas nacionālajā parlamentā - 24. Dokumentā ir izvirzīti ļoti ambiciozi mērķi un uzdevumi, kā samazināt izmešus pašmājās, kā arī triljonu dolāru piešķirt tām nabadzīgajām valstīm, kuras netiek galā pašu spēkiem, bet, kuras ļoti ietekmē klimata izmaiņu negatīvās sekas.

Ja vienošanās būs veiksmīgi noslēgta, paredzams, ka ik pēc pieciem gadiem izvērtēs tās izpildi. Valstīm būs iespējams no tās arī aiziet, taču tikai pēc tam, kad būs pagājuši trīs gadi.

Latvija ir parakstījusi vienošanos, bet arī nav ratificējusi. Tas jāizdara līdz nākamā gada pavasarim. 

Lai gan ASV un Ķīnas dalība Parīzes nolīgumā ir īpaši svarīga cīņai ar globālo sasilšanu, skaidrs, ka šī vienošanās vien nespēs apturēt klimata pārmaiņas.  

Parīzes klimata konferencē valstis apsveica cita citu ar panākumiem par noslēgto vienošanos. Tās apņēmušās censties ierobežot klimata pārmaiņas. Kaut arī lielākā daļa pasaules zinātnieku nešaubās, ka lielākoties vainojama tieši cilvēka iedarbība, tomēr nav pierādījumu, ka, pat pilnībā apturot globālo sasilšanu veicinošos izmešus, negatīvajām pārmaiņām izdosies pielikt punktu.  

Jau tagad varot droši teikt, ka drīzā nākotnē vajadzēs jaunas vienošanās un jaunus ierobežojumus. Tikām zemeslodes atmosfēra turpinās silt, ledāji kusīs, ūdens aprīs sauszemi, bet uz tās plosīsies vairāk dabas kataklizmu.

Parīzes vienošanās ļaus sabremzēt šādas pārmaiņas, taču ne novērst tās pilnībā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti