ASV un Ķīna lūkojas uz jaunu ēru abu valstu attiecībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

„Lūkojamies uz jaunu ēru un izpratni ASV un Ķīnas attiecībās,” tā vizītē Pekinā apstiprināja gan ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons, gan Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins. 

Tilersons  sacīja, ka tuvākajā laikā sagaida Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa tikšanos ar Ķīnas kolēģi.

Šī bija pirmā ASV augsta līmeņa vizīte Āzijā pēc Trampa stāšanās amatā un jaunās valdības izveidošanas. Vēl priekšvēlēšanu kampaņas laikā Donalda Trampa izteikumi pret Ķīnu bija asi, gluži kā pret daudzām citām pasaules valstīm, kas lika domāt, ka abu lielvaru turpmākās attiecības būs ļoti sarežģītas.

ASV valsts sekretāra Reksa Tilersona un Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina tikšanās aizritējusi draudzīgā tonī, vēsta mediji, tiesa, piebilstot, ka

daudz ir arī nezināmā par sarunu saturu, ko ASV un Ķīna ir pārrunājušas par nesenajām Ziemeļkorejas aktivitātēm, kad tā ir izmēģinājusi jaunu raķešu dzinēju.

Jau iepriekš bija zināms, ka Tilersona divu dienu vizītē Ķīnā svarīgs sarunu temats būs Ziemeļkorejas kodolprogramma un ballistisko raķešu izmēģinājumi. Tilersons vēl piektdien Dienvidkorejas apmeklējuma laikā brīdināja, ka Vašingtonas stratēģiskā pacietība pret Phenjanu drīz varētu beigties un ka militāra rīcība pret Ziemeļkoreju ir viena no alternatīvām.

"Teikšu ļoti skaidri. Stratēģiskās pacietības politika ir beigusies," teica Tilersons. "Mēs izvērtējam virkni diplomātisko, drošības un ekonomisko rīcību. Visas iespējas ir galdā. Ziemeļkorejai ir jāsaprot, ka vienīgais ceļš uz drošu, ekonomiski augošu nākotni ir pārtraukt kodolbruņošanos un citu masu iznīcināšanas ieroču izstrādāšanu.”

Jāteic, ka tieši notiekošais Ziemeļkorejā ir liels ASV un Ķīnas problēmu punkts.

Ķīna Ziemeļkorejai ir galvenais tirdzniecības partneris, un abas valstis saista ilgstošas vēsturiskas saiknes, bet Vašingtona Pekinai pārmet, ka, būdama tik tuvu, tā nespēj vai nevēlas savu kaimiņieni atturēt no kodolbruņošanās. Savukārt Pekina ASV pārmet pretraķešu aizsardzības sistēmu izvietošanu Dienvidkorejā. Ziemeļkoreja, pārkāpjot starptautiskos likumus, jau piecas reizes ir veikusi kodolizmēģinājumus un palaidusi virkni raķešu. Eksperti lēš, ka tā drīz būs izstrādājusi ieroci, kas būs spējīgs sasniegt Amerikas Savienotās Valstis.

ASV valsts sekretārs Tilersons Ķīnā pauda cerību, ka drīzumā varētu tikties abu valstu prezidenti - Sji Dzjiņpins un Donalds Tramps. Ķīnas līderis apstiprināja, ka telefonsarunā ar Trapmu viņi vienojušies stiprināt abu pušu saiknes. Līderu tikšanās ASV varētu īstenoties aprīlī Floridā.

Ekonomisko un politisko lielvaru - Ķīnas un ASV - attiecības allaž bijušas lielā starptautiskās uzmanības fokusā. To nākotne bija neskaidra, tā kā ASV prezidents Donalds Tramps vēl priekšvēlēšanu kampaņā neskopojās ar ļoti asiem vārdiem Ķīnai un arī pēc ievēlēšanas amatā kritizēja Ķīnas varu ļoti daudzās jomās, tajā skaitā par attieksmi pret uzņēmējdarbību, valūtas kursa maiņu un darbībām stratēģiskajos ūdeņos Dienvidķīnas jūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti