ASV un Japāna nosoda Ziemeļkorejas ballistiskās raķetes izmēģinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Nedēļas nogalē notikušais Ziemeļkoreja ballistiskās raķetes izmēģinājums ir pirmā reize, kopš amatā ir stājies jaunais ASV prezidents Donalds Tramps. Visticamāk, Phenjana vēlas pievērst sev uzmanību laikā, kad Amerikā notiek Japānas premjera Šinzo Abes vizīte. Abu valstu līderi nosodījuši Ziemeļkorejas rīcību.

Ziemeļkorejas ballistiskās raķetes izmēģinājums, visticamāk, bija skaidrs signāls Japānai un Amerikas Savienotajām Valstīm. Šādi Phenjanas režīms ir mēģinājis pievērst sev uzmanību un izrādīt savu spēku laikā, kad pie jaunā ASV prezidenta Donalda Trampa bija ieradies Japānas premjers Šinzo Abe.

Kopīgi sarīkotajā preses konferencē netālu no Trampa golfa kūrorta Floridas štatā Abe uzsvēra, ka Ziemeļkorejas rīcība ir nepieņemama: “Jaunākais Ziemeļkorejas raķetes izmēģinājums ir absolūti nepieņemams. Ziemeļkorejai ir pilnībā jāpilda atbilstošo ANO Drošības padomes rezolūciju prasības. Šī samita laikā kopā ar prezidentu Trampu esmu guvis pārliecību, ka Amerika vienmēr būs pilnībā kopā ar Japānu. Lai apliecinātu viņa nostāju un gatavību, viņš tagad kopā ar mani piedalās šajā preses konferencē.”

Savukārt Tramps savos izteikumos bija ļoti īss: “Es tikai gribu, lai visi skaidri saprastu un pilnībā apzinātos, ka ASV ir kopā ar Japānu, tās lielo sabiedroto, par visiem 100%.”

Trampa mērenā reakcija apliecina, ka viņa administrācija nevēlas steigties ar skaļiem paziņojumiem un nevajadzīgi saasināt šo situāciju.

Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Tramps vairākkārt ir solījis, ka panāks izrāvienu Ziemeļkorejas jautājumā. Tomēr, ko īsti viņš var darīt, šobrīd nav skaidrs. Tādēļ var pieļaut, ka viņa politika, vismaz sākotnēji, būtiski neatšķirsies no tā dēvētās “stratēģiskās pacietības” politikas, ko īstenoja iepriekšējā ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija.

Turklāt raķete, ko šoreiz izmēģināja Ziemeļkorejas režīms, bija ar vidējās darbības rādiusu. Tā nokrita jūrā aptuveni 500 kilometru attālumā no palaišanas vietas. Arī atomieroču izmēģinājuma šajā reizē nav bijis.

Tādēļ, visticamāk, var sagaidīt, ka starptautiskās sabiedrības atbilde uz šo Phenjanas soli būs visai mērena.

Arī Dienvidkorejas politiskā vadība savā paziņojumā uzsver, ka jaunākais raķetes tests ir skaidrs un acīmredzams ANO Drošības padomes rezolūcijas pārkāpums. Viņuprāt, šādi komunistiskie ziemeļi mēģina izrādīt savu spēku jaunajam Amerikas prezidentam. Tāpat Seula apsveica ASV administrācijas izteikto pieļāvumu par papildu sankcijām pret Ziemeļkoreju.

Oficiālā reakcija no Ķīnas līdz šim vēl nav sekojusi. Kā zināms, šī valsts ir lielākā Ziemeļkorejas sabiedrotā un bez tās atbalsta rietumvalstīm, kā arī Japānai un Dienvidkorejai ir grūti izdarīt spiedienu uz Phenjanu. Tomēr arī attiecības starp Ķīnu un esošo Ziemeļkorejas vadītāju nav vienkāršas.

Jau vēstīts, ka Ziemeļkoreja  veikusi vairākus tālas darbības rādiusa raķešu izmēģinājumus, kurus Phenjana ir prezentējusi kā satelītu nogādāšanu orbītā. Starptautiskā sabiedrība nosoda šīs aktivitātes, uzskatot, ka šādu raķešu galvenais nolūks ir būt par transportu kodolgalviņām. Phenjana pērn arī veica piekto kodolizmēģinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti