Pusdiena

RD opozīcija pieprasa izrevidēt miljoniem eiro vērtos sabiedrisko attiecību tēriņus

Pusdiena

Iespēja patērētājiem pašiem izvēlēties TV kanālus krietni sadārdzinātu pakalpojuma cenu

Tramps draud izstāties no kodolvienošanās ar Irānu

ASV un Francija aicina strādāt pie jaunas vienošanās ar Irānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

ASV un Francijas prezidenti aicina strādāt pie jaunas vienošanās ar Irānu. ASV prezidents Donalds Tramps draud izstāties no kodolvienošanās ar Teherānu, bet Francijas prezidents Emanuels Makrons vizītē ASV piedāvāja sarunas par līguma paplašināšanu, lai mazinātu Trampa kritiku. Tramps vēlas, lai pret Irānu paplašina gan ierobežojumus tās kodolprogrammai, gan līgumā iekļauj Irānas ballistisko raķešu programmas iegrožošanu. Teherāna uz abu līderu paziņojumiem reaģējusi, apšaubot jaunas vienošanās likumību. 

Pirms trim gadiem noslēgtās Irānas kodolvienošanās liktenis starp Teherānu un sešām pasaules lielvarām bija starp galvenajiem sarunu tematiem, Francijas prezidentam Makronam otrdien, 24.aprīlī, Baltajā namā tiekoties ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, kas vienošanos raksturojis kā "ārprātīgu" un "izsmieklu".

Kodolvienošanās paredz, ka Teherāna aptur savu pretrunīgi vērtēto kodolprogrammu apmaiņā pret sankciju mīkstināšanu un atcelšanu.

Tramps uzskata, ka tā nav gana stingra. Pirmkārt, viņam ir iebildumi, ka ierobežojumi Irānai attiecībā uz urāna bagātināšanu noteikti tikai uz laiku – līdz 2025.gadam.

Otrkārt, Tramps nav apmierināts, ka līgumā nav iekļauti tādi jautājumi kā Irānas ballistisko raķešu programma vai atbalsts Tuvo Austrumu kaujinieku grupējumiem.

Trampam 12.maijā būs jāpieņem lēmums, vai paturēt spēkā sankciju atcelšanu pret Irānu. Vašingtonas Eiropas sabiedrotie aicina ASV neizstāties no kododvienošanās, norādot – jā, tā nav perfekta, tomēr labāka nekā nekāda.

Pēc tikšanās ar Makronu Tramps saglabāja intrigu:

"Neviens nezina, kādu lēmumu pieņemšu 12.maijā. Redzēsim. Mēs arī redzēsim, vai būs iespējams vienoties par jaunu līgumu uz stingriem pamatiem.

Jo pašreizējā vienošanās atrodas uz sairušiem pamatiem. Tā ir slikta vienošanās, tā ir slikta struktūra, tā brūk, to nekad nevajadzēja parakstīt. Domāju, ka mums būs lieliska izdevība panākt krietni lielāku, varbūt, vienošanos. Varbūt nē. Bet to mēs drīz redzēsim.”

Makrons, kurš iepriekš teicis, ka pašreizējam līgumam patlaban labākas alternatīvas nav, savukārt norādīja, ka abi, par spīti atšķirīgiem viedokļiem, runājuši par jaunas vienošanās iespējām. "Nav noslēpums, ka mūsu nostājas atšķiras.

Un ne man, ne jums nav paraduma ar vieglu roku mainīt mūsu nostājas. Tomēr mums bija ļoti vaļsirdīga saruna par šo tēmu zem četrām acīm.

Jūs uzskatāt, ka 2015.gadā noslēgtā vienošanās ar Irānu ir slikta. Es jau vairākus mēnešus esmu teicis, ka šī vienošanās nav pietiekama, tomēr tā mums ļauj vismaz līdz 2025.gadam nodrošināt zināmu kontroli par Irānas kodolaktivitātēm."

Makrons pauda gatavību diskutēt par "jaunu", plašāku vienošanos ar Irānu, kuras viena no daļām varētu būt kodolīgums. Tomēr nav skaidrs, vai un ko Irāna iegūtu apmaiņā pret jauniem ierobežojumiem – raķešu programmas vai savu aktivitāšu ierobežošanu Tuvojos Austrumos vai kodolprogrammas iegrožojumu pagarināšanu uz ilgāku laiku pēc 2025.gada.

Irāna savukārt brīdinājusi – ja ASV izstāsies no kodolvienošanās, to, visticamāk, pametīs arī Teherāna, un tā ir gatava atsākt savas kodolprogrammas attīstību "ar daudz lielāku ātrumu" nekā iepriekš.

Pēc Markona un Trampa tikšanās Irānas prezidents Hasans Rouhani apšaubīja abu plānu likumību, jautājot – "ar kādām tiesībām" viņi "grib lemt par līgumu, ko noslēgušas septiņas puses?"

Irānas jautājums būs sarunu saraksta augšgalā arī piektdien, kad Vašingtonā ar Trampu tiksies kanclere Angela Merkele – Vācija arī ir starp vienošanās parakstītājvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti