ASV un ES vienojušās piešķirt Sīrijas opozīcijai nemilitāru un finansiālu palīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

ASV un Eiropas Savienība vienojušās piešķirt Sīrijas opozīcijai nemilitāru un finansiālu palīdzību, pārtikas un medikamentu nodrošināšanai un civiliedzīvotāju aizsardzībai. Šādi lēmumi jau izraisījuši Krievijas neapmierinātību, apsūdzot ASV dubultu standartu ievērošanā. Tikmēr eksperti prognozē, ka Sīrijas nemiernieku atbalstīšana, visticamāk, neradīs lūzuma punktu divu gadu ilgajā pilsoņu karā.

Tiekoties ar Sīrijas opozīcijas Nacionālās koalīcijas pārstāvjiem, Amerikas Savienotās Valstis paziņojušas, ka tās pirmo reizi piešķirs Sīrijas nemierniekiem tiešu palīdzību pārtikas un medikamentu veidā. Savukārt politiskajai opozīcijai plānots piešķirt papildu 60 miljonu dolāru lielu palīdzību. Arī Eiropas Savienība ir pieņēmusi lēmumu pagarināt sankcijas pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu, vienlaicīgi atstājot sev iespēju nodrošināt Sīrijas politiskajai opozīcijai apmācību un tehnisko palīdzību. Ar šādu palīdzību nomāta neletāls ekipējums un ar ieročiem neaprīkotas bruņumašīnas, ar kurām plānots aizsargāt vienkāršos civiliedzīvotājus.

Bet tikmēr savu kritisko pozīciju šodien kārtējo reizi paudusi Krievija. Lai arī Maskava kārtējo reizi noliegusi, ka tā atbalsta Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu, tā paziņojusi, ka Sīrijas draugu konferencē Romā pieņemtās vienošanās tikai iedrošinās tos ekstrēmistus, kas ar spēku vēlas Sīrijā sagrābt ar varu. Krievijas sūtnis Apvienotajās nācijās Vitālijs Čurkins paziņojis, ka Savienotās Valstis savu lēmumu pieņemšanā ievēro dubultos standartus: „Dažādu iemeslu dēļ Amerikas Savienotās valstis izvēlas neaptraipīt savas rokas, tieši piegādājot ieročus bruņotajām grupām, jo to vidū var būt teroristi un citas personas, ar kurām ASV nevēlas būt saistītas. Taču vienlaicīgi ASV norāda uz tiem, kas nodrošina nemierniekiem tiešu militāru palīdzību. Šīs darbības ir ļoti neveiksmīgas, jo tās novērš uzmanību no nepieciešamības iesaistīties politiskajā dialogā."

Vitālijs Čurkins arī norādījis, ka dialoga sarīkošana arī sagādā grūtības, jo Sīrijas valdības piedāvājumi ir noraidīti, opozīcija no savām miera sarunu iniciatīvām ir atteikusies, bet nekādu citu piedāvājumu konflikta risināšanai faktiski nav.

Kā uzskata politologs Kārlis Daukšts, Krievijai ir svarīgi uzturēt stingro līniju, jo no tās ir atkarīga arī valsts ietekme visā Tuvo Austrumu reģionā un pat visā arābu pasaulē: „Asada aiziešana būtu spēcīgs trieciens Krievijas pozīcijām visā arābu pasaulē. Protams Krievija negrib atkāpties no stingrām pozīcijām, līdz pat tam, ka realizē militāras operācijas.”

Savukārt kā aģentūrai Frāns Press norādījis Dohā bāzētā Brookings centra vadītājs Salmans Šaihs paudis pārliecību, ka par spīti Krievijas iebildumiem un ASV un Eiropas sniegtajam atbalstam nopietnu lūzuma punktu Sīrijas konfliktā tik drīz panākt neizdosies. Pēc viņa vārdiem, Bašaram al Asadam joprojām ir aptuveni 60 000 – 70 000 karavīru, viņš var sākt bruņot arī lojālos civiliedzīvotāju un turpināt cīņu līdz pašām beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti