ASV un Eiropa vienojas iesaldēt muitas nodevas «Airbus» un «Boeing» strīdā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienība un ASV ir vienojušās iesaldēt visas papildu muitas nodevas, kas tika ieviestas „Boeing” un „Airbus” subsīdiju lietā. Šāda vienošanās tika panākta Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas un jaunā ASV prezidenta Džo Baidena telefonsarunas laikā. Tas dod laiku abām pusēm vienoties par pastāvīgu risinājumu.

ASV un Eiropa vienojas iesaldēt muitas nodevas “Airbus” un “Boeing” strīdā
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņojumā presei ir nodēvējusi ASV prezidenta Džo Baidena nākšanu pie varas par „svaigu sākumu”.

Ar iepriekšējo Baltā nama saimnieku Eiropai nebija izdevies vienoties par „Boeing” un „Airbus” subsīdiju strīda izbeigšanu, jo katra puse apgalvoja, ka tai ir taisnība, bet otrais rīkojas prettiesiski.

Tagad Eiropas Komisija un Baltais nams ir vienojušies uz četriem mēnešiem iesaldēt nodevas, lai dotu laiku Eiropas Savienības tirdzniecības komisāram Valdim Dombrovskim un vēl neapstiprinātajam ASV tirdzniecības pārstāvim vienoties par ilgtermiņa risinājumu.

Kā zināms, strīds par neatļautā atbalsta piešķiršanu „Airbus” lidmašīnu ražotājam Eiropā un „Boeing” lidmašīnu ražotājam ASV ilgst jau aptuveni 16 gadus. Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO) abos gadījumos atzina, ka kompānijas ir saņēmušas neatļautu atbalstu, kas lielākoties izpaudās kā dažādas nodokļu atlaides. PTO arī atļāva abām pusēm piemērot kompensējošos mehānismus, lai atgūtu zaudējumus.

Tomēr ņemot vērā, ka abas puses ir pārkāpušas starptautiskās tirdzniecības noteikumus, Eiropas Komisija bija aicinājusi atcelt abpusēji piemērotās papildu muitas nodevas, jo tās kaitē ekonomikai.

Ir zināms, ka ASV ir paaugstinājusi ievedmuitas tarifus ne tikai Eiropas Savienībā ražotajām lidmašīnām un to sastāvdaļām, bet arī franču un vācu vīniem un ievārījumam, spāņu olīvām, ka arī kafijai, alkoholam, sieriem un cūkgaļai.

Paziņojumā tiek norādīts, ka ASV ieviestās importa nodevas veido 6,3 miljardus eiro gadā, bet Eiropas nodevas Amerikas precēm veido aptuveni 3,3 miljardus eiro gadā.

Lai atrisinātu šo situāciju ilgtermiņā, abām pusēm būtu jāvienojas par to, kādi atbalsta pasākumi lidmašīnu ražotājiem turpmāk būtu pieļaujami. Tāpat būtu jāizstrādā kontroles mehānismi. Paziņojumā tiek minēts, ka būtu jārunā arī par izaicinājumiem un traucējošo rīcību, ko rada valstis bez brīvā tirgus ekonomikas, piemēram Ķīna.

Arī Dombrovskis Tviterī ir apsveicis šo vienošanos, nosaucot to par būtisku izrāvienu.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks uzskata, ka muitas tarifu iesaldēšana palīdzēs atjaunot savstarpējo uzticību.

Pozitīvas tirdzniecības attiecības starp ASV un Eiropu ir nozīmīgas ne tikai tieši iesaistītajām pusēm, bet arī visai pasaulei, piebilda Dombrovskis.

Savukārt fon der Leiena savā paziņojumā piebilda, ka sarunas laikā ar Baidenu tika apspriesti arī vairāki citi nozīmīgi jautājumi, tostarp cīņa ar klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja ir izteikusi prieku par to, ka ASV ir atjaunojusi dalību Parīzes Klimata nolīgumā. Tāpat von der Leiena uzaicināja Baidenu piedalīties Pasaules Veselības samitā Romā, kas paredzēts maija beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti