ASV un citviet pasaulē piemin 20. gadadienu kopš 11. septembra notikumiem

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) un citviet pasaulē sestdien tiek pieminēti 11.septembra ASV teroraktu upuri. Kopumā tajos dzīvību zaudēja gandrīz trīs tūkstoši cilvēku. Visvairāk gāja bojā Ņujorkā, kad divas lidmašīnas ietriecās Pasaules Tirdzniecības centra torņos. Daudzu bojā gājušo radiniekiem atmiņas par 20 gadus seniem notikumiem joprojām ir ļoti dzīvas.

Pieminot divdesmito gadadienu kopš traģiskajiem 2001.gada 11. septembra teroristu uzbrukumiem ASV, bojā gājušo radinieki četru stundu garā ceremonijā nolasīja visu mirušo vārdus. Toreiz bojā gāja gandrīz trīs tūkstoši cilvēku.

Piemiņas ceremonija notika Ņujorkā, vietā, kur atradās Pasaules Tirdzniecības centra torņi.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pasākumos piedalījās arī ASV prezidents Džo Baidens. Viņš apmeklēja ne tikai Ņujorku, bet arī Pentagona ēku netālu no Vašingtonas, kur ietriecās trešā lidmašīna, kā arī neapdzīvotu vietu Pensilvānijas štatā, kur nogāzās ceturtā lidmašīna. Acīmredzot, tai bija paredzēts ietriekties vai nu Baltajā namā, vai nu Kapitolija ēkā, tomēr pasažieriem izdevās izjaukt teroristu plānus.

20.gadadiena kopš 2001.gada 11.septembra teroristu uzbrukumiem ASV, sestdien tika pieminēta arī Rīgā. Amerikas vēstniecības pārstāvji un Latvijas valdības ministri ar uzrunām, ziediem un klusuma brīdi Vašingtona laukumā Rīgā pie 11. septembra upuru piemiņas plāksnes. Godināja traģēdijas upurus.  

Pirms 20.uzbrukumu gadadienas Baidens publicēja video uzrunu, kurā mudināja ASV iedzīvotājus būt vienotiem.

“Cīņā par Amerikas dvēseli, vienotība ir mūsu lielākais spēks. Vienotība nenozīmē, ka mums būtu jātic tām pašām lietām. Bet mums ir jābūt pamatcieņai un ticībai šai valstij. Mēs esam unikāli pasaules vēsturē, jo mēs esam vienīgā nācija, kas balstās idejā. Idejā par to, ka visi ir radīti vienlīdzīgi un pret visiem būtu jāizturas vienlīdzīgi visa mūža garumā. Tas ir mūsu galvenais uzdevums – radīt paraugu nevis ar spēku, bet ar mūsu piemēru,” norādīja Baidens.

Tomēr vienotību mūsdienu Amerikas sabiedrībā ir grūti panākt. Sabiedrībā valda asas domstarpības par ļoti daudziem jautājumiem, tostarp arī par to cik veiksmīgi notika karspēka izvešana no Afganistānas.

Kā zināms, ASV vadītās koalīcijas spēki iebruka Afganistānā dažas nedēļas pēc 11. septembra notikumiem, jo tieši šajā valstī slēpās grupējuma “Al-Qaeda” līderis Osama bin Ladens.

ASV un citviet pasaulē piemin 20. gadadienu kopš 11. septembra notikumiem
00:00 / 03:09
Lejuplādēt

Haotiskā karaspēka izvešana no Afganistānas pēc 20 gadu klātbūtnes liek daudziem amerikāņiem uzdot sev jautājumu par to cik veiksmīgs bija ASV karš pret terorismu, it sevišķi ņemot vērā, ka varu Kabulā atkal ir pārņēmuši talibi.

Tomēr Baidens turpina uzstāt, ka bija pienācis brīdis pārtraukt šo “mūžīgo karu”.

Daudzi jautājumi par 11. septembra notikumiem joprojām nav publiski atbildēti. Baidens tikai nesen ir licis Federālajam izmeklēšanas birojam publicēt vairākus dokumentus par to kā tika gatavots uzbrukums.

Savukārt Gvantanamo cietumā joprojām atrodas Halids Šeihs Muhameds un vēl četri cilvēki, kuri tiek apsūdzēti šī teroristiskā akta plānošanā un organizēšanā. Kaut arī apsūdzības viņiem tika izvirzītas jau pirms deviņiem gadiem, tiesas prāva joprojām nav sākusies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti