ASV un britu izlūki nozaguši lielākā mobilo telefonu SIM karšu ražotāja kodus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

ASV un britu izlūkdienesti nozaguši lielākā mobilo telefonu SIM karšu ražotājuzņēmuma SIM karšu šifrēšanas atslēgas jeb kodus - ar šādiem apgalvojumiem klajā nākusi ASV interneta vietne „Intercept”

 „Intercept” savu pētījumu balstījusi uz bijušā ASV specdienestu darbinieka Edvarda Snoudena nopludinātiem dokumentiem.

SIM karšu šifrēšanas atslēgas aizsargā mobilo telefonu pārraidīto datu privātumu. Izdevums norāda, ka šifrēšanas kodu uzlaušana izlūkdienestiem deva „iespēju slepus novērot lielu daļu pasaules mobilo komunikāciju”.

ASV interneta vietne „Intercept” ziņo, ka par šifru atslēgu uzlaušanu atbildīga ASV Nacionālā drošības pārvalde un Lielbritānijas valdības elektroniskās drošības aģentūra (GCHQ), un operācija notikusi 2010.gadā.

Starp interneta izdevuma redaktoriem ir žurnālists Glens Grīnvalds, kurš kļuva plaši pazīstams pēc viņa publikācijām britu laikrakstā „Guardian”, kas bija balstītas uz Edvarda Snoudena nopludinātajiem dokumentiem.

Arī informācija par ielaušanos Nīderlandē bāzētā SIM karšu ražotāja uzņēmuma „Gemalto” datu sistēmās ir balstīta uz informāciju, ko sniedzis Snoudens. Izdevums „Intercept” norāda, ka izlūkdienestu rīcība izklāstīta kādā slepenā 2010.gada Lielbritānijas valdības elektroniskās drošības aģentūras dokumentā.

Saskaņā ar to, piekļūstot uzņēmuma darbinieku e-pastiem, izlūkdienestiem izdevās nozagt tūkstošiem SIM karšu šifra atslēgu jeb kodu.

Ar to palīdzību izlūkdienesti var izsekot un novērot mobilajos komunikācijas tīklos raidītos, tostarp balss datus bez telekomunikāciju uzņēmumu vai ārvalstu valdību palīdzības vai atļaujas, turklāt neatstājot nekādas pēdas, ka šāda novērošana notikusi.

Šifra kodi ļāva aģentūrām dekodēt datus, kas tiek nosūtīti starp mobilajiem telefoniem un bāzes staciju torņiem.

SIM karšu šifra kodiem „ir līdzvērīga funkcija kā mūsu mājas atslēgām”, britu laikrakstam „Guardian” norādīja Marks Rumolds, advokāts starptautiskajā digitālo tiesību organizācijā „Electronic Frontier Foundation”. Viņš paziņoja, ka „tam ir nopietnas sekas attiecībā uz privātumu ne tikai ASV, bet arī starptautiski”.
Rumolds pauda, ka nav šaubu, ka izlūkdienesti, uzlaužot šifru atslēgas, pārkāpuši Nīderlandes, un visticamāk, arī daudzu citu teritoriju likumus.

Pēc skandāliem pēdējo pāris gadu laikā par ASV un britu izlūkdienestu rīcību un ziņojumiem par ne tikai ASV, bet arī Eiropas iedzīvotāju saziņas novērošanu, jaunākie atklājumi var atkal uzplēst vecas rētas. Iepriekš ticis ziņots, ka ASV Nacionālā drošības pārvaldes izlūkošanas mērķis bijusi arī Vācijas kanclere Angela Merkele, kas uz laiku sabojāja Vašingtonas un Berlīnes attiecības.

SIM karšu ražotājuzņēmums „Gemalto”, no kura šifrēšanas atslēgas esot nozagtas, paziņojis, ka ASV izdevuma apgalvojumus uztver „ļoti nopietni”. Tas norāda, ka „publikācija liecina, ka mērķis nav bijis „Gemalto” pats par sevi”, bet gan mēģinājums iegūt pieeju pēc iespējas vairāk mobilajiem telefoniem, lai novērotu saziņu bez operatoru un lietotāju piekrišanas.

Uzņēmums „Gemalto” saražo 2 miljardus SIM karšu gadā 450 mobilo telefonu operatoriem, darbojas 85 valstīs, un starp tā klientiem ir arī lielākie ASV mobilo sakaru operatori.

Izdevums „Intercept” to nodēvējis par „lielo SIM aplaupīšanu”, un apgalvo, ka tas izlūkdienestiem deva „iespēju slepus novērot lielu daļu pasaules mobilo komunikāciju, tostarp, balss un datu pārraidi.”

Aģentūrai „Reuters” britu izlūkdienests paziņoja, ka nekomentē jautājumus, kas saistīti ar izlūkošanu. Komentārus nav sniegusi arī ASV Nacionālās drošības pārvalde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti