ASV tiesnese bloķē Trampa rīkojumu – liedz izraidīt migrantus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV tiesa aizliegusi izraidīt no valstīm ārvalstu pilsoņus, kuri ieradušies ASV ar derīgiem dokumentiem, bet kuru ieceļošanu valstī liedz prezidenta Donalda Trampa izdotais rīkojums par migrācijas programmas apturēšanu. Šī programma izsaukusi plašus protestus vairākās ASV lidostās, kā arī ārvalstīs. Savukārt cilvēktiesību aktīvisti tiesas spriedumu jau nosaukuši par pirmo ASV jaunā prezidenta juridisko sakāvi. 

Piektdien jaunais ASV prezidents Donalds Tramps parakstīja rīkojumu, kas uz laiku aizliedz ASV ieceļot septiņu, galvenokārt musulmaņu apdzīvotu, valstu pilsoņiem, pat ja viņiem ir derīgas vīzas vai citi pamatoti iemesli ieceļot ASV.

Jau pirmajā dienā šī rīkojuma sekas izjutuši vairāki simti ceļotāju, daudzi no kuriem tika aizturēti ASV lidostās, bet daudziem pat netika dota iespēja sēsties lidmašīnās citās pasaules valstīs, lai dotos uz ASV. Arī vairāku valstu aviolīnijas un tūrisma aģentūras paziņojušas, ka viņām neatliek nekas cits kā ASV prezidenta rīkojumu izpildīt.

Ieviestais aizliegums izraisījis plašu neapmierinātību gan ASV sabiedrībā, gan arī citur pasaulē.

Tūkstošiem cilvēku lielākajās ASV lidostās rīkojuši protesta akcijas, pieprasot atļaut citu valstu pilsoņiem netraucēti iebraukt ASV. Savukārt Donalda Trampa politiskie oponenti norādījuši, ka aizliegums ir pretrunā ar ASV pamatvērtībām un atvērtībai citu valstu bēgļiem un imigrantiem.

Taču tikai dienu pēc Donalda Trampa izdotā rīkojuma tas saskāries arī ar pirmajiem juridiskajiem šķēršļiem.

ASV federālā tiesnese sestdien, 28.janvārī, bloķēja pēc Donalda Trampa rīkojuma aizturēto ārzemnieku izraidīšanu no ASV.

Apgabaltiesas tiesnese Anna Donelija nolēma, ka tie, kas jau ir ieradušies ASV ar derīgu vīzu, var palikt šajā valstī. Šis lēmums aizliedz ASV robežsargiem izraidīt tos, kas ieradušies ASV ar derīgu vīzu no Irākas, Irānas, Jemenas, Lībijas, Sīrijas, Somālijas vai Sudānas. Tas aizliedz izraidīt arī personas ar akceptētu bēgļa statusa pieteikumu.

Amerikas Pilsonisko brīvību savienība, kuras juristi divu Irākas pilsoņu vārdā bija iesūdzējuši valdību tiesā, lai apturētu Trampa piektdien parakstītā rīkojuma izpildi, šo tiesas spriedumu jau nosauksi par uzvaru un Trampa pirmo juridisko sakāvi.

Pēc Pilsonisko brīvību savienības vārdiem, šis tiesas spriedums pierāda, ka ASV tiesas tiešām darbojas kā demokrātijas aizsargmūris,

aizsargājot ikviena tiesības brīdī, kad prezidents ir pieņēmis pretkonstitucionālu lēmumu.

Taču, kā norāda BBC komentētāji, tiesas spriedums neļauj bēgļus un lidostās iesprostotās personas sūtīt atpakaļ uz viņu izcelsmes valstīm, taču vienlaicīgi arī negarantē šīm personām iekļūšanu ASV teritorijā. Tāpat tiek uzsvērts, ka tiesnese nav apstrīdējusi paša pretrunīgi vērtētā prezidenta rīkojuma atbilstību konstitūcijai.

Tas nozīmējot, ka pašlaik aizturētās personas arī turpmāk būs aizturētas līdz šīs lietas tiks atrisinātas, bet tas varētu aizņemt līdz pat mēnesim.

Jaunie imigrācijas noteikumi nedaudz ir aizēnojuši vēl vienu sestdien gaidītu notikumu, proti, Trampa pirmo telefonsarunu ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Kā paziņojuši Kremļa un Baltā nama pārstāvji, apspriests esot ļoti plašs starptautisko un divpusējo jautājumu loks. Krievijas puse norāda, ka abu valstu līderi esot nodemonstrējuši apņemšanos aktīvi sastrādāties, lai attīstītu konstruktīvu, vienlīdzīgu un abpusēji izdevīgu sadarbību. Īpaši liela uzmanība pievērsta kopīgiem centieniem cīnīties ar galvenajiem draudiem – starptautisko terorismu, apņemoties nodibināt reālu Krievijas un ASV darbību koordināciju ar mērķi sakaut teroristu grupējumu "Daīš" jeb tā saukto "Islāma valsti". Tāpat diskutēts par situāciju Tuvajos Austrumos, Irānas kodolprogrammu, situāciju Korejas pussalā un arī Ukrainas konfliktu. Pretēji iepriekš gaidītajam, Tramps neesot minējis iespējamo sankciju atcelšanu pret Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti