ASV tiesa liedz noklausīties divu pilsoņu telefonsarunas

ASV Nacionālā drošības aģentūra, masveidā vācot telefonsarunu datus, ir pārkāpusi ASV pilsoņu privātumu. Turklāt, šī rīcība, iespējams, ir nekonstitucionāla. Šādu spriedumu Vašingtonā pieņēmis ASV federālais tiesnesis lietā, kuru ierosinājuši divi pilsoņi. Tomēr sprieduma stāšanās spēkā atlika, jo gaidāms, ka tiks iesniegta apelācija. Tajā paša laikā šis ir pirmais šāda veida spriedums, kas var atvērt durvis jauniem tiesu darbiem.

Ar sūdzību tiesā par Nacionālās drošības aģentūras darbību ASV pilsoņu elektroniskā izspiegošanā vērsušies divi prasītāji - Lerijs Kleimens un Čārlzs Streindžs. Viņi par šādu soli izšķīrās, klajā nākot bijušā ASV izlūkdienestu analītķa Edvarda Snoudena nopludinātajai informācijai.

Kolumbijas ASV federālās apgabaltiesas tiesnesis Ričards Leons lēmis, ka aģentūras darbība, ievācot telefonsarunu metadatus, kas ietvēra tālruņu numurus, sarunu laiku un ilgumu, pārkāpj ASV pilsoņu privātumu. Tiesnesis norādīja, ka „[nevar iedomāties] vēl neizvēlīgāku un patvaļīgāku iejaukšanos." Viņš arī apstrīdēja ASV valdības apgalvojumus, ka datu vākšana šādā mērogā esot nepieciešama teroraktu novēršanai, norādot, ka tā „nav minējusi nevienu gadījumu, kad ievākto metadatu analīze tiešām būtu novērsusi [teroristu] uzbrukumu".

Nacionālā drošības aģentūra spriedumu nav komentējusi, bet ASV Tieslietu departaments izskata lēmumu, norādot, ka programmu uzskata par konstitucionālu. Gaidāms, ka lēmums tiks pārsūdzēts. Ja pēc vismaz sešu mēnešu ilgā apelāciju procesa tas paliks spēkā, tad Nacionālās drošības aģentūras veiktā metadatu vākšana par miljoniem privātu telefonsarunu var tikt aizliegta, un tas var atvērt durvis virknei jaunu procesu.

Kā norādīja televīzijas kanāla CNN juridisko lietu vecākais analītiķis Džefrijs Tobins, šobrīd šis lēmums attiecas tikai uz divu personu iesniegtu prasību, bet perspektīvā skatoties, tas ir nozīmīgs. „Tas ir ierobežots lēmums. Tas attiecas tikai uz diviem cilvēkiem, kas ierosināja lietu. Tiesneša atzinumā teikts, ka, pirmkārt - [aģentūrai] jāpārtrauc ievākt datus par šiem diviem cilvēkiem, un otrkārt - sprieduma stāšanās spēkā apturēta līdz apelācijas tiesas lēmumam. Tādēļ šobrīd nekas nemainās, izņemot to, ka juridiski spēles laukums tiešām izskatās citādi," norādīja Tobins.

Pirmo reizi kāds ir pateicis, ka tas, ko dara Nacionālā drošības aģentūra, ir nelikumīgi. Un tas ir nozīmīgi gan politiskā, gan juridiskā ziņā," pauda analītiķis.

Edvards Snoudens jau paudis gandarījumu par federālā tiesneša lēmumu. Viņš atrodas Krievijā, kur ieguvis politisko patvērumu.

Pirms dažām dienām viena no ASV Nacionālās drošības aģentūras amatpersonām telekanālā CBS publiski ierosināja apspriest iespēju, ka Snoudenu varētu amnestēt, ja viņš apturēs slepeno materiālu publicēšanu.

Baltā nama preses pārstāvis Džejs Kārnijs gan norādīja, ka tas ir amatpersonas personīgais viedoklis: „Mūsu nostāja nav mainījusies. Snoudens ir apsūdzēts par slepenas informācijas nopludināšanu, un Savienotajās Valstīs viņam ir izvirzītas kriminālapsūdzības. Viņš ir jānosūta atpakaļ uz Savienotajām Valstīm cik ātri iespējams, un šeit viņam mūsu tieslietu sistēmas ietvaros būs garantēta taisnīga tiesa un aizsardzība."

Britu izdevuma „Guardian" redaktors Alans Rusbridžers nesen atzina, ka līdz šim laikraksts publicējis tikai 1% no Snoudena nopludinātajiem dokumentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt