ASV sūtnis paziņo par «ietvara uzmetumu» miera izlīgumam Afganistānā

Ir panākta vienošanās par provizorisku „ietvaru” miera izlīgumam Afganistānā. Par to paziņojušas Savienotās Valstis pēc vairāku dienu sarunām ar talibu kaujinieku pārstāvjiem. Diplomātiskais process radījis pamatu jaunām cerībām par mieru kara plosītajā valstī 17 gadus pēc ASV invāzijas. Progress gan ir gauss, joprojām ir neatrisinātas nesaskaņas, tostarp par starptautisko spēku klātbūtni, un talibi atsakās iesaistīties tiešās sarunās ar Afganistānas valdību. Valsts prezidents Ašrafs Gani pirmdien, 28. janvārī, atkārtoja aicinājumu talibiem sēsties pie sarunu galda.

ASV paziņo par „ietvara uzmetumu” miera izlīgumam Afganistānā
00:00 / 02:58
Lejuplādēt

Aizvadītajā nedēļā afgāņu talibu grupējuma pārstāvji un Savienoto Valstu amatpersonas Katarā aizvadīja sešu dienu sarunas, lai iztaustītu miera procesa iespējas Afganistānā. Nedēļas nogalē puses runāja par „progresu”, tomēr konkrētu rezultātu nav un priekšā vēl ir daudz šķēršļu.

Talibu nemiernieki joprojām atsakās iesaistīties tiešās miera sarunās ar Afganistānas valdību Kabulā.

Nesaskaņas ir arī jautājumos par pamieru, par ārvalstu spēku izvešanu no Afganistānas un to, cik ātri tas notiktu.

ASV īpašais sūtnis Afganistānas izlīguma jautājumos Zalmajs Halilzads svētdien, 27. janvārī, ieradās Kabulā, lai par sarunu gaitu informētu Afganistānas valdību. Viņš izdevumam “New York Times” teica, ka ASV un talibu pārstāvji izstrādājuši „ietvara uzmetumu” miera procesam, taču joprojām ir jautājumi un detaļas, par ko jāvienojas, pirms šis „ietvara uzmetums” varēs kļūt par „vienošanos”.

Talibu nemiernieki atsakās sākt sarunas ar Afganistānas valdību, to saucot par ārvalstu „marionetēm”. Bet Kabula nav apmierināta, ka nav iesaistīta sarunās, un brīdina – jebkādai norunai starp Savienotajām Valstīm un talibiem būs nepieciešama arī Afganistānas valdības piekrišana.

Afganistānas prezidents Ašrafs Gani pirmdien aicināja talibus iesaistīties „nopietnās sarunās” ar viņa valdību. Uzrunā tautai televīzijā viņš arī uzsvēra, ka afgāņi grib mieru un to vēlas ātri, taču „ar plānu”.

ASV īpašais sūtnis Afganistānas izlīguma jautājumos Halilzads Kabulai apliecināja, ka Kataras sarunu mērķis ir panākt, lai talibi sēžas pie sarunu galda ar valdību, liecina Afganistānas prezidenta biroja izplatītais paziņojums.

KONTEKSTS:

Prezidents Gani jau iepriekš aicinājis talibus uz sarunām. Viņš pērn izklāstīja savu miera plāna piedāvājumu, kurā bija iekļauts pamiers un nemiernieku iesaistīšana Afganistānas politiskajā procesā. Taču talibi uz prezidenta priekšlikumiem neatbildēja.

Tikmēr Savienotās Valstis apsver iespējas pilnībā izvest savus spēkus no Afganistānas apmaiņā pret pamieru un talibu iesaistīšanos tiešās miera sarunas ar valdību Kabulā. Talibi tikmēr uzstāj, ka sarunās ar valdību iesaistīties tikai, kad būs vienošanās par konkrētu datumu, kad tiks izvesti ārvalstu karavīri.

ASV vadītā NATO starptautisko spēku kaujas misija Afganistānā noslēdzās 2014. gadā, taču valstī joprojām palikuši tūkstošiem karavīru ar pamatuzdevumu apmācīt un atbalstīt vietējo armiju. Tomēr talibi kontrolē gandrīz pusi Afganistānas teritorijas, un valdības bruņotajiem spēkiem klājas grūti. Prezidents Gani šomēnes paziņoja, ka kopš 2014. gada nogalināti 45 tūkstoši Afganistānas valdības karavīru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt